Xymena Borowiecka 19 listopada 2017 10:00
1/9
najbardziej kontrowersyjne lalki Barbie
Copyright @East News, Getty Images
1/9

W 1959 roku, firma Mattel wyprodukowała rewolucyjną, jak na tamte czasy zabawkę. Słynna już, pierwsza lalka Barbie miała blond włosy, idealną figurę, jasną karnację i same różowe dodatki – ubrania, torebkę, a nawet samochód. Z czasem, zaczęto wyposażać ją w różne akcesoria, a przede wszystkim stworzono dla niej przyjaciół - m.in. Cindy i chłopaka Kena. Od tamtej pory, ta z pozoru zwykła lalka przeszła ogromną metamorfozę.


Zobacz także: Barbie po raz kolejny zainspirowała projektantów! Zobacz najnowszą kolekcję Missguided


Lalka Barbie w hidżabie


Najnowsza wersja Barbie, ma umięśnione nogi, oliwkową karnację oraz hidżab - tradycyjne nakrycie głowy, najczęściej noszone przez kobiety w krajach muzułmańskich. Lalka wzorowana jest na brązowej medalistce z Igrzysk Olimpijskich w Rio - szermierce Ibtihaj Muhammad. To pierwsza kobieta spośród biorących udział w tych renomowanych, międzynarodowych zawodach, która podczas konkurencji miała na głowię chustę. Sportsmenka, dumnie zaprezentowała wzorowaną na sobie lalkę podczas oficjalnej premiery zabawki w Stanach Zjednoczonych. 


Lalka posiada dwa stroje - jeden tradycyjny, z czarną chustą na głowie oraz kombinezon sportowy w wersji mini, w którym Ibtihaj Muhammad walczyła podczas Igrzysk w Rio.

Lalka w hidżabie to jeden z modeli kolekcji „Shero” (kobiety-bohaterowie) inspirowanej kobietami, które wspierają idee feminizmu i walczą, na swój sposób, o równouprawnienie. Wśród nich są m.in. Misty Copeland - pierwsza afroamerykańska primabalerina, a także modelka plus size - Ashely Graham.

Niestety, wbrew oczekiwaniom, lalka w hidżabie wywołała lawinę negatywnych komentarzy, jak promowanie Islamu i złych wartości, jakie niesie za sobą ta religia - czy słusznie?

 

Lalka Barbie - ikona popkultury


Możemy być pewni - moda na lalki Barbie nigdy nie przeminie. Dziewczynki (i chłopcy) kochają je za to, że  zabawki imitujące ludzi pozwalają im wcielać się w różne role i zawody, a to niezwykle rozwija wyobraźnię.

Co ciekawe, gdyby lalka była człowiekiem, miałaby prawie 180 centymetrów wzrostu i ważyłaby około 50 kilogramów. Taki, wyidealizowany obraz kobiety, wielokrotnie był potępiany przez psychologów i lekarzy za propagowanie anoreksji. Wylansowany przez firmę Mattel tradycyjny model, zostaje powoli zastępowany innymi, nieco bardziej realistycznymi plastikowymi postaciami. Jakimi? Przekonajcie się sami!


Wystawa lalek Barbie w Nowym Jorku, 2010.

W naszej galerii zebraliśmy najdziwniejsze Barbie ostatnich lat! Koniecznie sprawdźcie, na jakie kontrowersyjne pomysły przez lata wpadali twórcy ikonicznej lalki. 


POLECAMY: Powstanie w film o... lalce Barbie! Wiemy, kto zagra w nim główną rolę

2/9
najbardziej kontrowersyjne lalki Barbie
Copyright @East News
2/9

Barbie 2017: trzy nowe sylwetki, siedem karnacji, 22 kolory oczu i 24 fryzury...


...to odpowiedź firmy Mattel na zmieniające się trendy, nowe kanony urody oraz krytykę figury prezentowanej dotąd przez kultową lalkę. Producenci przekonują, że takie zróżnicowanie ma pozwolić dzieciom na realizację wielu scenariuszy zabaw.


"Będą mogły się z nimi utożsamiać, bo wygląd lalek będzie im bliższy", mówi Shirley Fujisaki, jedna z kreatorek lalki.


Zobacz także: Kolejna ikona popkultury w Fashion History Museum w Cambridge! Czy prześcignie Barbie?

3/9
 najbardziej kontrowersyjne lalki Barbie
Copyright @Getty Images
3/9

Barbie na wózku inwalidzkim uczy tolerancji


Wraz ze swoim kolejnym wcieleniem, słynna Barbie jest pierwszą lalką na wózku inwalidzkim. Projekt spotkał się z niezwykle pozytywnym przyjęciem, a dzieciom z całego dał doskonałą lekcję tolerancji. Lalka na wózku tworzy w głowach najmłodszych realny obraz niepełnosprawności fizycznej, która dotyka wiele, całkowicie zwyczajnych ludzi.


„A co, gdyby wózek inwalidzki był tak powszechny, jak nowa sukienka dla lalki? Jak by to wpłynęło na mentalność obecnego pokolenia? Co oznaczałoby to dla dzieci, które w okresie dorastania zyskałyby pozytywne wyobrażenie związane z niepełnosprawnością fizyczną?”, powiedział na łamach 'The Huffington Post" twórca projektu, Nickolay Lamm.


11-letnia uczennica Kiersti Johnson, zdała sobie sprawę, że wózek nie mieści się w windzie w Wymarzonym Domku Barbie. Producenci szybko naprawili błąd.

Polecamy: Kolekcja polskiej marki Bizuu inspirowana lalką Barbie już w sprzedaży!

4/9
najbardziej kontrowersyjne lalki Barbie
Copyright @East News
4/9

Lalka Barbie w ciąży


Zawsze idealnie ubrana i uczesana, z nienaganną figurą - ta wersja zdecydowanie odbiega od ideału. Lalka posiada dodatkowy brzuch, w którym znajduje się miniaturowe dziecko. Pojawiło się wiele komentarzy na temat tego, że Barbie jest zbyt młoda na dziecko i zachęca do nastoletniej ciąży. Przeważają jednak pozytywne opinie o tym, że w prosty sposób uczy tego, "skąd biorą się dzieci" i jak trudne jest ich wychowanie.


Polecamy: Powstała lalka Barbie inspirowana Gigi Hadid. Ale ona nie była pierwsza!

5/9
najbardziej kontrowersyjne lalki Barbie
Copyright @East News
5/9

Barbie-Oreo, czyli ukryte promowanie rasizmu


Ta Barbie była rezultatem współpracy z producentem popularnych ciastek Oreo. Kiedy lalka została dopuszczona do sprzedaży, mówiono, że Oreo jest obraźliwym określeniem dla czarnoskórych, którzy zachowują się jak „biali” lub odwrotnie. Wszystko przez charakterystyczny wygląd ciastek, które (od zawsze) są białe w środku i czarne na zewnątrz. Czy nie uważacie, że to już przesada?
 


Ciekawym elementem, w który została wyposażona lalka była torebka-ciasteczko.


Polecamy: Barbie po raz kolejny zainspirowała projektantów! Zobacz najnowszą kolekcję Missguided

6/9
najbardziej kontrowersyjne lalki Barbie
Copyright @East News
6/9

Wytatuowana lalka Barbie w wersji 18+


Ma różowe włosy, sporo biżuterii, leginsy w panterkę, złote szpilki i koszulkę z trupią czaszką. Największą sensacją jest jednak to, że jej plastikowe ciało zostało pokryte licznymi tatuażami. To zdecydowanie nie jest lalka dla małych dziewczynek. Ten model Barbie, skierowano wyłącznie do dorosłych kolekcjonerów. Koszt  kontrowersyjnej wersji znanej zabawki to aż 50 dolarów, czyli prawie 200 złotych!
 

Zobacz także: Chłopak Barbie, Ken, w końcu poddał się metamorfozie! Firma Mattel wprowadza na rynek 15 nowych lalek

7/9
najdziwniejsze lalki barbie
Copyright @East News
7/9

Mówiąca Barbie, która kocha zakupy i nie umie liczyć


Mówiąca Barbie-nastolatka pojawiła się na rynku w 1992 roku. Zwroty, które wypowiadała to m.in. "Czy kiedykolwiek będę mieć wystarczająco dużo ubrań?", "Kocham zakupy!". Jednak największe kontrowersje wywołało stwierdzenie "Matematyka jest trudna!", na które zareagowało amerykańskie Uniwersyteckie Stowarzyszenie Kobiet, które stwierdziło, że w ten sposób dyskryminuje się kobiety. Dziś, lalka ma nieco szerszy zasób słownictwa i już nie wypowiada się na temat matematyki...


Zobacz także: Człowiek elf, kobieta z talią osy, żywy Ken... Oni wydali miliony, by oszpecić się w imię fantazji. Czy było warto?

8/9
najbardziej kontrowersyjne lalki Barbie
Copyright @East News
8/9

"Święta" lalka Barbie - czy to już przesada?
 

Argentyńscy artyści - Pool Paolini i Marianela Perelli, stworzyli kolekcję lalek Barbie, inspirowaną różnymi religiami - buddyzmem, hinduizmem i chrześcijaństwem. W kolekcji znalazły się również plastikowe postacie przebrane za Jezusa i Matkę Boską. Projekt Argentyńczyków wywołał oburzenie duchowieństwa. Finalnie, nie znalazły się w sprzedaży, ale można je było zobaczyć na specjalnej wystawie w Buenos Aires.


Zobacz także: Kocha Moschino, znała Warhola, kandyduje na prezydenta. A teraz Barbie odwiedzi Paryż! W jakim celu?

9/9
 najbardziej kontrowersyjne lalki Barbie
Copyright @Getty Images
9/9

Lalki Babie zamiast zawodników - oto niezwykłe piłkarzyki! 


Lalka-zawodnik, zaprezentowana podczas Międzynarodowego Festiwalu Designu w Berlinie wywołała wiele kontrowersji. Pojawiła się pierwsza, "damska" wersja piłkarzyków, która sugeruje, że ten sport nie jest tylko domeną mężczyzn. Te oryginalne piłkarzyki to edycja limitowana, która nie trafiła jeszcze do sprzedaży, ale sprawa ich produkcji wciąż jest w toku.


Projekt, powstał oczywiście we współpracy z firmą Mattel, która nadzorowała przedsięwzięcie.


Polecamy: Powstanie film o lalce Barbie i jej twórczyni. "Spędziłam życie od piersi do piersi"

Wideo

Te kultowe filmowe kwestie Jerzego Stuhra przeszły do historii! Też je uwielbiasz?

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Narodziny gwiazdy, czyli Julia Wieniawa o trudnych wyborach i drodze do sukcesu. Plus Wielki Horoskop na 2019 rok!