Zobaczcie, jak wygląda!

Sabina Zięba 6 marca 2018 10:00

Na rynek nieruchomości trafił właśnie niezwykły zamek mistrza barokowego malarstwa flamandzkiego, Petera Paula Rubensa. Posiadłość mieszcząca się 25 km na południe od Brukseli, w miejscowości Elewijt, składa się z 3 budynków (w tym prywatnej kaplicy) i ma 33 pokoje, a z trzech stron... otoczona jest fosą! Budowę zamku Het Steen, zwanego również Rubens Kasteel, rozpoczęto w 1304 roku. Choć od 1955 roku nie był on odnawiany, według specjalistów nie potrzebuje zbyt wielu pracy renowacyjnych. Co ciekawe, w 2009 roku uzyskał on status oficjalnego dziedzictwa architektury w Belgii.

Peter Paul Rubens kupił posiadłość w 1635 roku. Wówczas całkowicie ją przebudował, a nad wielkim kominkiem w głównej komnacie kazał umieścić swoją tarczę herbową. Artysta przeprowadził się tam ze swoją drugą żoną, 16-letnią Heleną Fourment. W Het Steen mieszkał i malował w ostatnich pięciu latach życia.

Malarz uwiecznił swoją posiadłość w kilku dziełach, m. in. w „Turnieju pod zamkiem Het Steen" (1635-1637) znajdującym się w Luwrze i „Widoku Het Steen wczesnym rankiem" (1636), pejzażu przechowywanym od 1823 roku w National Gallery w Londynie.

Ta belgijska historyczna nieruchomość otoczona jest lasem, prywatnym stawem i łąkami. Łącznie dwadzieścia akrów ziemi. Według niemieckiego eksperta Christopha von Schencka, roczny koszt jej utrzymania wynosić będzie ponad sto osiemnaście tysięcy dolarów. Cena wywoławcza Rubens Kastell to 4 miliony euro. Chcielibyście tam zamieszkać?  

1/5
Copyright @Materiały prasowe
1/5

Pejzaż „Widok Het Steen wczesnym rankiem" z 1636 roku autorstwa Rubensa. Dziś możemy go oglądać w National Gallery w Londynie.

2/5
Copyright @Materiały prasowe
2/5

Przedmiotem sprzedaży są trzy budynki - rezydencja z piaskowca z prywatną kaplicą i sześcioma komnatami sypialnymi, czteropokojowa willa i zespół wieżowy kryjący garaż na cztery samochody.

3/5
Copyright @Materiały prasowe
3/5

W skład posiadłości wchodzi także fosa ze zwodzonym mostem i nieco ponad 8 ha pastwisk.

4/5
Copyright @Materiały prasowe
4/5

Nieruchomość zmieniała kilkakrotnie właścicieli. Zamek poważnie ucierpiał podczas II wojny światowej.

5/5
Copyright @Materiały prasowe
5/5

W 1954 roku zamek nabył mecenas sztuki Paul Maison, który pozwolił zwiedzać posiadłość i organizował tam wystawy. Teraz to jego spadkobiercy wystawili go na sprzedaż.

Wideo

Te kultowe filmowe kwestie Jerzego Stuhra przeszły do historii! Też je uwielbiasz?

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Narodziny gwiazdy, czyli Julia Wieniawa o trudnych wyborach i drodze do sukcesu. Plus Wielki Horoskop na 2019 rok!