mt 11 marca 2017 08:15
1/5
Copyright @Eastnews/Getty Images
1/5

Jak powinna ubierać się muzułmanka? W większości krajów wystarczy, że kobieta zakrywa włosy i to jest też w stanie uszanować Zachód. Pokazuje to najnowsza kampania Nike, która reklamuje swoją linię sportowych hidżabów dla kobiet. Projekty powstały przy współpracy dwóch zawodniczek z Emiratów Arabskich: podnoszącej ciężary Amny Al Haddad i jeżdżącej na łyżwach figurowych Zahry Lari. „Jeśli masz ciało, jesteś sportowcem”, mówi przesłanie Nike.

 

W niektórych krajach arabskich sama chusta na głowie nie wystarczy, a w miejscach publicznych należy też zakrywać twarz. Czym się różni hidżab od zakazanej m.in. we Francji burki albo nikab od czadoru? I w jakich krajach turystki powinny zakrywać nawet oczy? W naszej galerii podpowiadamy, jak odróżnić różne rodzaje nakryć muzułmanek.

 

Polecamy też: Marka Nike stworzyła specjalną kolekcję dla zawodniczek… noszących hidżaby! 

2/5
Copyright @Eastnews
2/5

Burka

To najbardziej restrykcyjny ubiór muzułmanek. Pełna burka zakrywa całe ciało, w tym nawet oczy - kobieta patrzy przez specjalną siatkę. W czasie rządów talibów w Afganistanie strój ten był obowiązkowy, stąd nazwa burka afgańska. Mimo że wymóg został zniesiony, to niektóre kobiety wciąż boją się wychodzić na ulice z odkrytymi oczami.

Wiele krajów europejskich ze względów bezpieczeństwa zakazuje noszenia burek - w końcu pod pełnym nakryciem może być mężczyzna. We Francji, we Włoszech i części Szwajcarii za burki w miejscach publicznych grożą mandaty.

3/5
Copyright @Eastnews
3/5

Nikab 

To część hidżabu, która poza włosami zasłania też twarz. Ubiór - w przeciwieństwie do pełnej burki - odsłania jednak oczy. Często jednak nikab określany jest mianem burki, zwłaszcza na Zachodzie. I jak burka jest zakazany we Francji, Włoszech, Tunezji i Belgii z powodów bezpieczeństwa.

Są dwa rodzaje nikabu: połowiczny, który pozostawia odsłonięte czoło i oczy, oraz całkowity - jedynie z otworkami na oczy. Strój był noszony przez kobiety w Afganistanie za czasów rządów talibów. Obecnie ubrane w ten sposób kobiety można zobaczyć także w Arabii Saudyjskiej, Katarze, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Pakistanie i Iraku.

4/5
Copyright @Getty Images
4/5

Czador

To ubiór zakrywający całe ciało z wyjątkiem twarzy. Nie ma guzików ani otworów na ręce, formą przypomina wielką chustę narzucaną na głowę. 

Czador noszony jest przede wszystkim w Iranie. Tamtejsze kobiety wybierają zwykle czerń, ale popularne są też jasne kolory i wzory na ubiorze. Strój kojarzony jest przede wszystkim ze starszymi kobietami z prowincji, młode dziewczęta z wielkich miast wolą zakrywać jedynie włosy.

5/5
Copyright @Getty Images
5/5

Hidżab

Nazwa ta - według Koranu - opisuje wszystkie nakrycia głowy kobiet, a burki, nikaby czy czadory są dodatkowymi elementami zasłaniającymi różne części ciała, w zależności od tradycji i interpretacji religijnych ksiąg. Często jednak, w celu rozróżnienia ubiorów, hidżab utożsamiany jest z chustą zasłaniającą jedynie włosy, szyję i pierś.

Wariacjami hidżabu są np.: szajla, która może delikatnie odkrywać włosy; al-amira, która składa się z dwóch chust: jedna zakrywa głowę, druga szyję i ramiona; chimar, czyli dłuższa chusta, która spływa po ramionach wzdłuż ciała prawie do pasa i pozostawia odsłoniętą twarz.

Hidżab noszony jest niemal przez wszystkie muzułmańskie kobiety (w niektórych krajach w wersji bardziej zasłaniającej ciało) - tak nakazują Koran oraz islamskie zwyczaje. W państwach zlaicyzowanych, np. w Tunezji, Turcji oraz na obszarach postsowieckich (Kirgistan, Uzbekistan), dopuszczalne jest chodzenie bez żadnego nakrycia głowy.

TAGI #Kultura

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Kocha muzykę, ale już podważano jej sukcesy. Córka Aldony Orman o cieniach posiadania znanego nazwiska

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA DOWBOR o utracie pracy, nowych wyzwaniach i o tym, czy mężczyźni... są jej potrzebni do życia. JOANNA DARK i MAREK DUTKIEWICZ: dwie dusze artystyczne. W błyskotliwej i dowcipnej rozmowie komentują 33 lata wspólnego życia. SYLWIA CHUTNIK: pisarka, aktywistka, antropolożka kultury, matka. Głośno mówi o sprawach niewygodnych i swojej prywatności. ROBERT KOCHANEK o cenie, jaką zapłacił za życiową pasję – profesjonalny taniec. O TYM SIĘ MÓWI: Shannen Doherty, Christina Applegate, Selma Blair, Selena Gomez, Michael J. Fox łamią kolejne tabu – mówią publicznie o swoich chorobach.