Konrad Szczęsny 20 października 2016 17:40
1/9
Azja, krajobraz, Azja Express
Copyright @Flickr
1/9

"Azja Express" zmieniła oblicze polskiej telewizji. Teksty takich bohaterów, jak Małgorzata Rozenek i Radosław Majdan czy Hanna Lis i Łukasz Jemioł stały się kultowe. Przy okazji polscy widzowie mogli podziwiać na szklanym ekranie zapierające dech w piersiach widoki. Laos, Wietnam, Kambodża i Tajlandia - każdy z tych krajów może pochwalić się niesamowitymi zabytkami i niesamowitymi krajobrazami!

 

Co warto odwiedzić przy okazji wizyty w każdym z nich? Jak podróżować, aby nie spotkać się z niechęcią mieszkańców, a jednocześnie zobaczyć najciekawsze miejsca w każdym z wyżej wymienionych krajów? Co warto wiedzieć, zanim wyruszy się w tak daleką podróż? Sprawdźcie!

 

Polecamy też: Indie. Nad świętym brzegiem Gangesu spotykają się codziennie życie i śmierć. Reportaż z Waranasi

2/9
Tajlandia, Azja, Azja Express
Copyright @Pixabay
2/9

Tajlandia to państwo w południowo-wschodniej Azji, które chętnie odwiedzają turyści z całego świata. Do 11 maja 1949 r. nazywana była Syjamem. Międzynarodowe określenie „Thai” (ไทย) znaczy po tajsku wolny.

 

W kraju tym religią dominującą jest buddyzm, zaś 40% ludności kraju pracuje w sektorze rolniczym, uprawiając ryż, trzcinę cukrową i kukurydzę. Choć wskaźnik bezrobocia wynosi ok 1%, to współczynnik nierówności społecznych należy do najwyższych na świecie  i wynosi aż 53,6%. Oznacza to, że w grupie 10% najlepiej zarabiających dochody są średnio o 25 razy wyższe niż w grupie 10% najmniej zarabiających.

 

W Tajlandii obowiązuje ruch lewostronny, w 2015 r. odwiedziło ten kraj o 20% więcej turystów niż rok wcześniej. Ustrój tego kraju to monarchia konstytucyjna. Jakie miejsca warto odwiedzić w Tajlandii?

 

Polecamy także: Etiopia, Sudan, Kenia. Warsztaty z portretu - Afryka oczami Marcina Kydryńskiego.

3/9
Tajlandia, Azja, Azja Express
Copyright @Pixabay
3/9

Jedną z wizytówek Tajlandii są mnisi buddyjscy oraz... uliczne jedzenie. Poza owocami morza oraz rybami, których należy spróbować obowiązkowo, warto także skosztować makaronu pad thai, ostrej zupki z mleczkiem kokosowym Tom Kha Gai, kurczaka na patyku z grilla oraz krewetek z czosnkiem i pieprzem (garlic and pepper shrimps).

Do tych najbardziej znanych atrakcji należą:

1. Stolica kraju Bangkok, czyli bogate dzielnice w samym centrum miasta Khao San Rd (mekka wszystkich backapersów), erotyczna Patpong, pyszna Chinatown i wiele innych.

Do atrakcji typu "must see" należą liczne posągi buddy, takie jak olbrzymi leżący Budda w Wat Po, lśniący Złoty Budda w Wat Traimit, jak również Rand Palace, jedyna w swoim rodzaju świątynia Wat Arun, spacer uliczkami Chinatown, zakupy na wielkim Chatuchak Market, poranna wizyta w klasztorze Benjamabophit, gdy mnisi zbierają datki.

2. Świątynie buddyjskie – starożytne stolice Tajlandii.

W Tajlandii warto zwiedzić różne przepiękne świątynie, znajdujące się w samym mieście Ayutthaya i wybrać się na wycieczkę łodzią w jej okolice. To tutaj znajduje się słynne drzewo Bodhi z głową Buddy. Dodatkowo warto odwiedzić Historyczny Park w Sukhotai, gdzie możemy podziwiać wielki kompleks świątynny z poziomu siodełka roweru, który jest najwygodniejszą formą przemieszczania się po obszernym terenie.

 

3. Trekking w okolicach Chiang Mai (lub Chiang Rai).

Kolejnym punktem wyprawy powinien być trekking. Koniecznie trzeba wybrać się na pola ryżowe i do lasu tropikalnego, jak również zwiedzić lokalne wioski, które mieszczą się z dala od cywilizacji (dzięki temu lepiej zaznajomimy się z miejscową kulturą). Możliwy jest również spływ tratwą, wykonaną z bambusa. Najbardziej popularną opcją jest trzydniowa wycieczka zawierająca trekking, spanie w wioskach, spływ tratwą bambusową oraz jazdę na słoniu.

 

A co czeka nas w Wietnamie?

4/9
Wietnam, Azja, Azja Express
Copyright @Pixabay
4/9

Wietnam zamieszkuje 90 milionów ludzi, co sprawia, że mieści się w pierwszej piętnastce najbardziej zaludnionych państw na świecie. Najwyższą górą jest Phan Xi Păng 3143 m n.p.m., najdłuższa rzeka to Rzeka Czerwona (450 km na terytorium Wietnamu). Zajmuje również drugie miejsce na świecie, po Brazylii, pod względem uprawy kawy. Ryż, herbata, ananasy i tytoń to również czołowe produkty, które eksportuje ten azjatycki kraj.

To niezwykle ciekawe państwo, jeśli chodzi o strukturę wyznaniową. Dominują w nim religie plemienne (ponad 45%) oraz... brak wyznania (ponad 29%). Resztę dopełniają buddyzm, katolicyzm oraz islam.

Rzeczywistość polityczna Wietnamu jest jednak bardzo smutna. To republika socjalistyczna, w której na porządku dziennym jest łamanie praw człowieka, więzienie dla opozycji i zmuszanie ich do pracy.

5/9
Wietnam, Azja, Azja Express
Copyright @Pixabay
5/9

Wietnam dysponuje wieloma atrakcjami, wśród nich przeważają miasta takie jak Hanoi i Sajgon, Can Tho, Sa Dec, Nha Trang, Hoi An czy Hue. Każde z nich dysponuje unikalną architekturą i zapewnia inne atrakcje. Hue to stolica sztuki wietnamskiej, w Sajgonie warto wybrać się na objazd rikszą po District 5, dzielnicy zamieszkanej przez mniejszość chińską, zaś Can Tho to serce delty Mekongu, z wyjątkowymi ogrodami oraz wodnymi targami. W Nha Trang z kolei miłośnicy nurkowania poczują się jak w raju. Miasto to słynie także ze starożytnych ruin Chamów.

 

Ha Long nazywana jest zatoką tysiąca wysp. Widoki zapierają dech w piersiach i żadne zdjęcia nie oddadzą wyjątkowości tego miejsca.

 

Do klasycznych atrakcji Wietnamu nalezą również DMZ i My Son. Jednak ci, którzy odwiedzili ten kraj podkreślają, że warto zwiedzić wszystko na własny użytek, niekoniecznie korzystając z przewodników.

 

Polecamy także: W górę rzeki, w głąb duszy. Kongo oczami Marcina Kydryńskiego.

6/9
Laos, Azja, Azja Express
Copyright @Pixabay
6/9

Laos to państwo rozwijające się, w którym 80% mieszkańców zatrudnionych jest w rolnictwie. Przemysł jest stosunkowo słabo rozwinięty, natomiast sektorem rozwijającym się są usługi. Centrum życia w tym azjatyckim kraju stanowi rzeka Mekong. 69% populacji to Laotańczycy, którzy w pierwszym tysiącleciu przybyli na teren tego państwa z Chin.

 

Większa część wyznaje buddyzm (ok 66%), zaś ponad 30% tradycyjne religie plemienne. To jedyny kraj w tym regionie, który nie ma dostępu do morza. Co ciekawe, niemal w całości porasta go las. W Laosie panuje klimat monsunowy – od końca maja do końca października trwa pora gwałtownych deszczy tropikalnych, zaś od grudnia do kwietnia pora sucha z wysokimi temperaturami. Krótkie wiosna i jesień wypełniają czas pomiędzy tymi dwiema porami.

 

Polecamy także: Podróże Marka Niedźwieckiego: "Australia to mój nałóg. Chcę tam wrócić"

7/9
Laos, Azja, Azja Express
Copyright @Pixabay
7/9

Laos, co często podkreślają osoby zainteresowane kulturą tego regionu, należy do najsłabiej rozwiniętych krajów Azji. Większa część ludności żyje z dala od dużych ośrodków miejskich, trudni się głównie uprawą ryżu. Zwiedzanie go dla człowieka z Europy jest zatem dosyć egzotyczne. Góry, dzika roślinność, różne grupy etniczne oraz dziewicza dżungla - ta mieszanka z pewnością zapewni każdemu turyście moc wrażeń. Komunikacja w Laosie odbywa się głównie drogą wodną, drogi są w dosyć kiepskim stanie.

 

Co najlepiej odwiedzić?

Przede wszystkim Luang Prabang, uważane przez koneserów za jedno z najpiękniejszych miasteczek całej Azji południowo-wschodniej. W Champasak można natomiast podziwiać ruiny świątyń z czasów Imperium Khmerskiego, a w okolicach Phonsavan warto zobaczyć tajemnicze "Plain of Jars".

 

Jednak to, czym Laos zachwyca najbardziej, to dzika, nieokiełznana natura. Wskazany jest zatem trekking w górach, najlepiej na północy kraju, jak również spływ którąś z rzek (na przykład Mekongiem), czy też odwiedzenie rdzennych, przyjaznych mieszkańców kraju w którejś z wiosek, takich jak Muang Ngoi, aby lepiej poznać miejscowe zwyczaje oraz tradycję.

 

Polecamy też: Australia kamperem? Znamy najlepsze miejsca kempingowe polecane przez Aussie. Relacja z podróży

8/9
Kambodża, Azja, Azja Express
Copyright @Pixabay
8/9

Kambodża to jeden z tych krajów regionu, którego przeszłość nie należy do najłatwiejszych. Przez lata trawiona była przez konflikty i wojny, stosunkowo od niedawna cieszy się spokojem. W związku z tym państwo jest klasyfikowane nie tylko jako jedno z najbiedniejszych w Azji, ale i na całym świecie. Wciąż trwają próby odbudowania i rozwinięcia jego gospodarki.

 

Kambodża jest monarchią konstytucyjną, o dosyć słabym zaludnieniu. Skład etniczny państwa stanowią Khmerzy (94%), Chińczycy (3%) oraz pomniejsze narodowości.

 

To również kraj, w którym większość mieszkańców osiedliła się w dolinie Mekongu (ok 80%).  Państwo jest także bardzo mało zurbanizowane, mieszkańcy miast stanowią jedynie 13% populacji. Stolicą i jednocześnie największym ośrodkiem kulturalnym jest Phnom Penh. Ciekawostką jest fakt, że typowa wioska, zwana phum, liczy do... 500 mieszkańców! Jednak stanowi jedynie część większej całości, czyli skupiska wiosek, zwanego khum.

 

Buddyzm jest w Kambodży religią dominującą, wyznaje go prawie 97% mieszkańców.

 

Zasoby naturalne, które kraj eksportuje w inne zakątki świata, to kauczuk, ryż, drewno, kamienie szlachetne oraz ryby.

 

Polecamy: Norwegia, czyli królestwo polarnej zorzy.

9/9
Kambodża, Azja, Azja Express
Copyright @Pixabay
9/9

Kambodżę zwiedzać można (z powodów politycznych) dopiero od 1986 r. Atrakcje, jakimi dysponuje kraj, to:

 

1. W stolicy Phnom Penh (stosunkowo niedużej, jak na miasto, ale pełen riksz i motorów, głośnej, gwarnej oraz kolorowej)

  • Pałac Królewski,
  • Srebrna Pagoda,
  • Muzeum Narodowe (National Museum),
  • Muzeum Ludobójstwa Tuol Sleng (Toul Sleng Genocide Museum),
  • Pola Śmierci Choeung Ek (Choeung Ek Killing Fields),
  • Bazar centralny (Psah Thmei),
  • Stary bazar (Psah Chas).
  • Kompleks Bokor Hill w okolicy miasta Kampot.
  • Sihanoukville – miasto wypoczynkowe na wybrzeżu, aby zakosztować kąpieli w czystej wodzie Zatoki Tajlandzkiej.

2. Angkor, czyli pradawna stolica Imperium Khmerów nad brzegiem szeki Siem Reap. O tym kompleksie świątynnym mówi się, że nie ma sobie równych na całym świecie.

 

Wzrost liczby turystów, którzy wybrali ten kraj jako cel swojej podróży, jest imponujący. W 1987 Kambodżę odwiedziło ok. 1000 osób, ale już 6 lat później aż 118 tysięcy! 

 

Biorąc pod uwagę najnowsze statystyki, liczby te wyglądają jeszcze bardziej imponująco. W 2015 roku kraj ten odwiedziło 4,775 mln. turystów (6,1% więcej niż w roku poprzednim).

 

Polecamy także: Patricia Kazadi: "Nie mogę uwierzyć, że w Afryce znają mnie i moją muzykę!".

 

 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Kocha muzykę, ale już podważano jej sukcesy. Córka Aldony Orman o cieniach posiadania znanego nazwiska

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA DOWBOR o utracie pracy, nowych wyzwaniach i o tym, czy mężczyźni... są jej potrzebni do życia. JOANNA DARK i MAREK DUTKIEWICZ: dwie dusze artystyczne. W błyskotliwej i dowcipnej rozmowie komentują 33 lata wspólnego życia. SYLWIA CHUTNIK: pisarka, aktywistka, antropolożka kultury, matka. Głośno mówi o sprawach niewygodnych i swojej prywatności. ROBERT KOCHANEK o cenie, jaką zapłacił za życiową pasję – profesjonalny taniec. O TYM SIĘ MÓWI: Shannen Doherty, Christina Applegate, Selma Blair, Selena Gomez, Michael J. Fox łamią kolejne tabu – mówią publicznie o swoich chorobach.