Xymena Borowiecka 19 sierpnia 2017 12:30
1/6
Copyright @Instagram
1/6

Legenda głosi, że Kaszuby to miejsce stworzone przez Boga, za wstawiennictwem aniołów i przy pomocy Gryfa. Według niej, Bóg podczas tworzenia świata zostawił duży piaszczysty obszar, ubogi w lasy i jeziora. Na prośbę aniołów, poszukał w magicznym worku, czegoś, co mógłby dać temu miejscu, i tak nieurodzajne dotąd Kaszuby, wzbogacił licznymi lasami, kwiecistymi łąkami, rzekami i jeziorami o krystalicznie czystej wodzie, których miał strzec Gryf.


Co wiemy o tym malowniczym regionie?

Kaszuby obejmują obszar północnej Polski, rozciągają się na terenie kilku województw - kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, i zachodniopomorskiego. Kaszubi to autochtoniczni Pomorzanie, posługujący się etnolektem, określanym jako język kaszubski.


Zobacz także: Polska na weekend: Dolny Śląsk - TOP 5 miejsc do zobaczenia!
   

Wyjątkowość tego regionu tkwi w charakterystycznym folklorze. Jego mieszkańcy kultywują tradycje, obrzędy i przekazują je z pokolenia na pokolenie.

Wciąż wiele rodzin posługuje się etnolektem. Na specjalne uroczystości, zakładają strój ludowy. Lokalna sztuka, przede wszystkim hafty, są rozpoznawalne są w całej Polsce.

Ten wyjątkowy region, szczególnie warto polecić tym, którzy wypoczynek lubią łączyć z aktywnym spędzaniem czasu w terenie. Na Kaszubach jest naprawdę wiele do zobaczenia! Koniecznie sprawdźcie, które atrakcje polecamy! :)

2/6
Copyright @Instagram
2/6

Skansen we Wdzydzach

Prezentuje budownictwo popularne na terenie całych Kaszub. Muzeum posiada kolekcje etnograficzne związane z życiem mieszkańców wsi kaszubskiej i kociewskiej od XVII do XX wieku. Wyposażenie wygląda tak, jak gdyby mieszkańcy dopiero przed chwilą z nich wyszli...

To najstarszy tego typu obiekt na ziemiach polskich, a zarazem największy w północnej części kraju. Wybierzcie się koniecznie!

3/6
Copyright @Instagram
3/6

Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach

Eksponaty muzeum, prezentowane są w siedmiu salach wystawowych budynku głównego. Na parterze wystawione są dla zwiedzających gości podstawowe obiekty związane z zajęciami lokalnej społeczności, na piętrze natomiast przedstawiono wytwory sztuki ludowej Kaszubów.

Rocznie, kartuskie muzeum odwiedza ponad 20 tys. turystów! Dołączycie do nich? :)

4/6
Copyright @Instagram
4/6

Kamienne kręgi w Odrach - polskie Stonehenge!

To bez wątpienia jedno z najciekawszych miejsc Polsce. Jest rezerwatem archeologicznym, prawnie chronionym pomnikiem przyrody. Stworzono go również w celu ochrony ponad 86 gatunków porostów (zwykle obserwowanych wyłącznie na terenach wysokogórskich), które odkryto na 300 głazach!

...dlatego właśnie wizyta w kamiennym lesie może być naprawdę ciekawa! :)

5/6
Copyright @Instagram
5/6

Wdzydzki Park Krajobrazowy
 

Obejmuje Jezioro Wdzydzkie i kilka mniejszych jezior, otoczonych borami. Leśno-pojezierny obszar parku, wyróżnia się niezwykle malowniczym krajobrazem. Szata roślinna parku jest różnorodna w połączeniu z wodą tworzy wręcz filmowy klimat!

W obrębie głównego jeziora występuje aż dziesięć wysp, stanowiących bogactwo przyrodnicze i turystyczne parku. W sumie, na całym obszarze znajduje się ponad 160 jezior i oczek wodnych!

Można tutaj łowić ryby, pływać łódką, jeździć rowerem, ale przede wszystkim zrelaksować się i odpocząć od codziennego zgiełku. A przecież każdy z nas tego potrzebuje... :)

6/6
Copyright @Instagram
6/6

Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie
 

Zlokalizowane jest on w sąsiedztwie dworca kolejowego. Istnieje od 1992 roku. W ciągu 25 lat, zgromadziło pokaźne eksponaty transportu, funkcjonującego jeszcze przed elektryfikacją kolei.

Zwiedzać możemy m.in. halę na parowozy, sale wystawowe, lokomotywy, parowozy, wagony i urządzania torowe. Wnętrze muzeum oferuje bogatą ekspozycje narzędzi, maszyn, elementów starych mechanizmów, dokumentów oraz pamiątek.

Prowadzone są tutaj także ciekawe lekcje muzealne, wprowadzające zwiedzających w tematykę.

Wizyta w tym muzeum może być doskonałym sposobem na spędzenie popołudnia :)

Drogi Użytkowniku,
chcemy Cię lepiej poznać, żeby robić dla Ciebie jeszcze lepszy serwis!
Wystarczy kilka minut, by wypełnić naszą ankietę. Zapraszamy!

Wideo

Jak wyglądają przygotowania do sesji?

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Gwiazdą VIVY! jest Karolina Szostak. Zobacz, co jeszcze w nowym numerze!