Olga Figaszewska 3 marca 2017 14:30
1/6
Piotr Żyła
Copyright @Getty Images
1/6

Niedawno pisaliśmy o historycznym  sukcesie polskich skoczków narciarskich. 2 marca to Piotr Żyła udowodnił, że takiego sezonu dawno nie pamiętaliśmy. Skoczek zdobył brązowy medal, stanął na podium Mistrzostw Świata w fińskim Lahti.

Zobacz też: Polscy skoczkowie narciarscy osiągnęli historyczny sukces. Kim są bohaterowie ostatnich dni?

Sukces Piotra Żyły w Lahti

Pierwsza dziesiątka mistrzostw świata należała do Polaków. Maciej Kot był szósty, Kamil Stoch uplasował się na siódmej pozycji, a Dawid Kubacki zajął ósme miejsce. Piotr Żyła wywalczył brąz na dużej skoczni. To jest to największy sukces w dotychczasowej karierze. Skoczył na odległość 131 m.  Przegrał jedynie z Andreasem Wellingerem (Niemcy) i Stefanem Kraftem (Austria). Na początku nic nie wskazywało na spektakularny sukces. W pewnym momencie skoczek znalazł się na 19. miejscu. Piotr Żyła wygrał również… zakład z burmistrzem Wisły. Tomasz Bujok, chciał zmobilizować zawodnika do lepszych wyników. W tym celu, założył się z nim, że nie przywiezie z Finlandii żadnego medalu. Co było przedmiotem zakładu? Wybór zespołu muzycznego, który już w maju wystąpi w amfiteatrze w Wiśle.

Zobacz też: Kamil Stoch wygrywa konkurs w Zakopanem! Przeczytaj, jak w domu Stochów świętuje się jego zwycięstwa!

Piotr Żyła o wygranej po zawodach

Piotr Żyła nie krył wzruszenia zaistniałą sytuacją, nigdy nie przypuszczał, że kiedykolwiek może zostać medalistą MŚ. Skoczek w wywiadzie z TVP Sport, wyznał: „Do końca nie wiem co się stało”.
Zapytany przez dziennikarza, o to. co zmieniło się w jego skakaniu, że na normalnej skoczni był dopiero 19., a teraz zajął 3. miejsce? Odpowiedział: „Buty. Tamte się już rozsypywały. Były miękkie. Wziąłem nowe i w sumie udało się lepiej skakać”, wyjaśnił brązowy medalista.

Fenomen Piotra Żyły

Piotr Żyła to nie tylko jeden z lepszych polskich skoczków polskiej reprezentacji. Swoją przygodę z zawodowym sportem rozpoczął w wieku 8 lat. Już wtedy wygrywał pojedyncze zawody. Poza talentem sportowym posiada coś jeszcze. Jest mistrzem w udzielaniu zabawnych komentarzy czy wywiadów. Internauci kochają go za bezpośredniość, szczerość i niepowtarzalne… poczucie humoru. Jego oficjalny profil na Facebooku śledzi już ponad milion osób, a filmy z jego udziałem z miejsca stają się hitami Internetu. Po prostu jest sobą!

Zobacz też: Tylko cztery tenisistki należały do tego elitarnego grona. Teraz dołączyła do nich Agnieszka Radwańska

„Nie umiem nie być sobą: nie mówić gwarą, inaczej się śmiać. Nie zabiegałem o popularność. Sama przyszła, nawet nie wiem kiedy. Stronę na Facebooku tak naprawdę założyła żona, dopiero potem ja się wciągnąłem, i poszło. Jak ją polubiło pierwsze tysiąc osób, cieszyłem się, że ludzie akceptują mnie takiego, jakim jestem”, - opowiadał w wywiadzie dla Rzeczpospolitej w 2013 roku.

Polecamy też: „Dzięki uprawianiu sportu doceniasz bardziej każdą rzecz”. Najwięksi sportowcy na okładkach VIVY!

Przygotowaliśmy dla Was najlepsze wypowiedzi Piotra Żyły. Zapraszamy do galerii.

2/6
Piotr Żyła
Copyright @Getty Images
2/6

Plany Piotra Żyły na 2017 rok. Zapytany o to czego spodziewa się po nadchodzącym Nowym Roku, odpowiedział: Muszę sobie sznurówkę wymienić w bucie. Na jutrzejszy konkurs. Myślę, że wtedy jak ta sznurówka będzie dobra, wtedy będzie się lepiej skakać. He he he.

Polecamy też: Polscy skoczkowie narciarscy osiągnęli historyczny sukces. Kim są bohaterowie ostatnich dni?

3/6
Piotr Żyła
Copyright @East News
3/6

W wywiadzie dla Party w 2013 roku, powiedział: Piłeś, nie skacz.

Polecamy też: Polscy skoczkowie narciarscy osiągnęli historyczny sukces. Kim są bohaterowie ostatnich dni?

4/6
Piotr Żyła
Copyright @East News
4/6

Po zajęciu pierwszego miejsca ex aequo z Gregorem Schlierenzauerem w 2013 roku:

Jakoś się na tym podium pomieściliśmy. To wielka gwiazda skoków, fajnie, że stanąłem właśnie obok niego. Poza tym on jest już w tym staniu na podium doświadczony, a dla mnie to był debiut. Muszę przyznać, że mi się to spodobało.

Polecamy też: Polscy skoczkowie narciarscy osiągnęli historyczny sukces. Kim są bohaterowie ostatnich dni?

5/6
Piotr Żyła
Copyright @East News
5/6

W marcu 2013 roku, Piotr Żyła po raz pierwszy w swojej dotychczasowej karierze stanął na podium zawodów Pucharu Świat. Tak opowiedział dziennikarzom o swoich odczuciach przed oddanym skokiem:

Podczas konkursu w Wiśle, jak spojrzałem w dół na tłumy, z wrażenia nie mogłem zapiąć butów, tak mi się ręce trzęsły. Teraz nie miałem stresu. Usiadłem na belce, popatrzyłem, pomyślałem co mam zrobić i fruuu. Skoczyłem...

Siadłem na belce, wyskładałem się, jak umiem, a reszty to już nie pamiętam.

6/6
Piotr Żyła
Copyright @East News
6/6

Seriia próbna w Vikersund w 2013 roku. Tak wypowiedział się na temat swojego skoku: W skoku próbnym pomyślałem, że może już lepiej jak spadnę z progu, niż jak mam znowu odbić się za wcześnie. Trochę mnie wykręciło. Pomyślałem, że nie mam szans. A tu nagle 213 metrów. Zostałem w szoku.

Polecamy też: Polscy skoczkowie narciarscy osiągnęli historyczny sukces. Kim są bohaterowie ostatnich dni?

Wideo

Te kultowe filmowe kwestie Jerzego Stuhra przeszły do historii! Też je uwielbiasz?

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Gwiazdą nowego numeru jest Weronika Rosati. Zobacz, co jeszcze w nowej VIVIE!