KUCHNIA

Nowy superfoods? Zobaczcie lepszy zamiennik dla tofu!

Coś dla zwolenników kuchni indonezyjskiej!

Marta Roszewska 12 czerwca 2018 17:30
Tempeh
Fot. stock.adobe.com

Część z Was pewnie jeszcze nie słyszała o Tempeh. Nic dziwnego, przysmak ten pochodzi z Indonezji i jeszcze nie zdobył zbyt dużej popularności u nas (choć z pewnością to się niedługo zmieni). Tempeh produkowany jest z nasion soi, które poddawane są całkowitej fermentacji. Dzięki temu posiada charakterystyczny orzechowy smak, który świetnie zastąpi gumowate tofu. Proces fermentacji trwa do 36 godzin. Tempeh zwijany jest w liście bananowca i plastikową osłonkę, w której fermentacja zachodzi do momentu odpakowania. 

Tempeh posiada liczne właściwości odżywcze. Obniża cholesterol, korzystnie działa na układ kostny, wspomaga szybszą regenerację mięśni, efektywnie zaspokaja głód i dostarcza organizmowi odpowiednią ilość białka. Na status superfoods zasługuje ze względu na bogactwo probiotyków, podobnie do kimchi czy kefiru. Używany jest w kuchni na wiele różnych sposobów, od dań z makaronem po sałatki - można go smażyć oraz gotować. 

Tempeh można kupić (jak narazie) w specjalistycznych delikatesach. W Indonezji jest bardzo tani, jednak w Polsce musimy liczyć się z kilkakrotnie wyższą ceną. 

Tempeh
Fot. Instagram
Tempeh
Fot. Instagram

Wideo

Te kultowe filmowe kwestie Jerzego Stuhra przeszły do historii! Też je uwielbiasz?

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Narodziny gwiazdy, czyli Julia Wieniawa o trudnych wyborach i drodze do sukcesu. Plus Wielki Horoskop na 2019 rok!