WIDEO VIVY!

One zapisały się w historii jako kobiety najaktywniej walczące o równouprawnienie!

Dziś Światowy Dzień Feministek

Gabriela Łaskowska 7 listopada 2018 12:02

Fundamentem ruchu feministycznego jest dążenie do równouprawnienia płci i emancypacji kobiet. Pierwszy raz pojęcia „féminisme” użył Charles Fourier w 1837 roku.

Początki feminizmu

Kobiety od dekad walczą o swoje prawa. Ślady ruchu feministycznego można tak naprawdę odnaleźć w każdej epoce, jednak silniejszy jego rozwój obserwujemy w XVIII wieku. 

W 1791 roku powstaje Deklaracja Praw Kobiety i Obywatelki. Stworzyła ją Olimpia de Gouges, za co została zamordowana. Już w następnym roku Mary Wollstonecraft wydaje Wołanie o prawa kobiety. Autorka w książce zwraca uwagę na m.in. zróżnicowany system edukacji kobiet i mężczyzn. W XIX wieku następują większe zmiany, feminizm staje się ruchem masowym. W prasie pojęcia „feministka” użyto pierwszy raz pod koniec 1891 roku. Opisano nim zjazd kobiet z okazji dwudziestopięciolecia twórczości Elizy Orzeszkowej. 

W historii wiele kobiet zapisało się jako aktywne działaczki na rzecz feminizmu. Każda z nich działała na innym obszarze, niektóre wygłaszały przemówienia na tle politycznym, inne pisały wiersze, a jeszcze inne wyrażały swoje poglądy poprzez modę! Wszystkie łączy ten sam cel - walka o sprowadzenie na świat równości płci. Sprawdźcie, które kobiety zostały zapamiętane jako aktywne działaczki na rzecz emancypacji i równouprawnienia!  

Wideo

Te kultowe filmowe kwestie Jerzego Stuhra przeszły do historii! Też je uwielbiasz?

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Narodziny gwiazdy, czyli Julia Wieniawa o trudnych wyborach i drodze do sukcesu. Plus Wielki Horoskop na 2019 rok!