VIVA! Tylko u nas

Dzisiaj przypada Blue Monday. Kto wymyślił najbardziej depresyjny dzień w roku?

Agata Zych-Zielińska 15 stycznia 2018 11:00
Blue Monday
Fot. Fotolia

Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny poniedziałek w roku, przypada właśnie dzisiaj, 15 stycznia 2018 roku. Jak go przetrwać i czuć się dobrze, skąd się wziął pomysł na Blue Monday? Historia tej nazwy sięga 2004 roku, kiedy znany psycholog brytyjski Cliff Arnall, związany z Cardiff University, posłużył się specjalnym wzorem matematycznym i określił, kiedy przypada najbardziej przygnębiający dzień w roku. Następnie określił ten dzień mianem Blue Monday. Od tego czasu cały świat używa tego określenia i szuka sposobów, żeby poradzić sobie ze złym samopoczuciem.

 

Jak policzono kiedy wypada Blue Monday?

 

W obliczeniach, których się podjął psycholog Cliff Arnall, naukowiec wziął pod uwagę sporo czynników środowiskowych, które mogą przyczynić się do naszego złego samopoczucia tego właśnie dnia:

  1. Meteorologia i klimat mają ogromny wpływ na określenie Blue Monday: krótki dzień oraz małe nasłonecznienie, które mają oczywiście ogromny wpływ na nasz stan ducha oraz stan fizyczny.

  2. Psychologicznie jest to moment, w którym zdajemy sobie sprawę, że mamy sporo postanowień noworocznych, których możemy zwyczajnie nie dotrzymać i nie zrealizować, a to wpędza nas w stan zwątpienia i rezygnacji.

  3. Czynnikiem ekonomicznym jest przede wszystkim sytuacja finansowa, która po wydatkach świąteczno-noworocznych jest zazwyczaj bardzo niekorzystna. Blue Monday 2018 w Polsce, już w najbliższy poniedziałek jest jeszcze wzmocniony negatywną sytuacją polityczną i społeczną, która ma miejsce w naszym kraju.

 

Blue Monday 2018 już w poniedziałek 15 stycznia

 

W najbliższy poniedziałek 15 stycznia, niestety pogoda nie będzie nas rozpieszczać. W większości województwach w Blue Monday 2018 będą zachmurzenia, opady deszczu oraz śniegu. Nie będzie nas rozpieszczać również temperatura, która spadnie poniżej zera. Czy jest jakiś sposób, żeby przetrwać Blue Monday w roku 2018?

 

Jak przetrwać Blue Monday?

Każdy sposób na poprawę nastroju jest dobry. Pomyśl w pierwszej kolejności, o tym, by stworzyć w swoim domu miłą atmosferę i otoczyć się bliskimi ludźmi. Możesz również zaplanować wyjście do kina na ciekawy film lub poczytać interesującą książkę. Dobrym sposobem na przetrwanie Blue Monday 2018, jest również dobra kuchnia. Może warto wybrać się z bliską osobą na kolację lub ugotować coś dobrego w domu. Pamiętaj, że wszystko jest w twoich rękach. Nie daj się dopaść depresyjnemu klimatowi Blue Monday 2018 i z uśmiechem w duchu stawiaj mu czoła. Powodzenia!

 

Zobacz także: Zobaczcie niezwykłe zdjęcia nagich joginów! Inspirujące?

Wideo

Te kultowe filmowe kwestie Jerzego Stuhra przeszły do historii! Też je uwielbiasz?

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Krystyna Janda opowiada o tym, jak nie poddać się losowi i robić to, co się kocha