zielony salon z beżową kanapą
Wnętrza

Butelkowa zieleń czy intensywny granat? Postaw na mocny akcent we wnętrzach!

Te kolory będą modne na wiosnę 2019

Redakcja VIVA! 20 lutego 2019 12:06
zielony salon z beżową kanapą

W 2018 roku zaczęto odchodzić od skandynawskiego minimalizmu. Większą uwagę zaczęto przykładać do dekoracyjnej aranżacji wnętrz z wpływami stylu retro i glamour. Eksperci z instytutu Pantone opracowali kolorystyczne trendy na nadchodzący sezon. Wśród wytypowanych odcieni na wiosnę i lato 2019 jest 12 intensywnych barw oraz 4 neutralne kolory bazowe. Mają one odzwierciedlać nasze pragnienia, by stawić czoła przyszłości.

Wiosna to dla wielu z nas czas zmian - nie tylko w życiu, ale również we wnętrzach. Warto pomyśleć o wprowadzeniu ciekawych barw do naszego otoczenia. Jeśli zdecydujemy się na jeden, ale intensywny kolor, mamy gwarancję prawdziwej rewolucji. Jak to zrobić? Oto inspiracje wnętrzarskie na 2019 rok, przygotowane przez redaktorów bloga Polisz Design. Na którą barwę się skusisz?

Ciemny, głęboki granat

Kiedy wszyscy szaleją na punkcie szarego koloru, nasze estetyczne uwielbienie krąży wokół ciemnego, głębokiego granatu. Marzy nam się salon, w którym ściany w kolorze nocnego nieba tworzą idealne tło dla musztardowej kanapy, drewnianych dodatków, mnóstwa plakatów i grafik. Tylko jak zastosować granat we wnętrzu?

granatowy fotel w salonie

Ciemny granat to kolor bardzo wyrafinowany, elegancki i ponadczasowy. Jest też bardzo uniwersalnym rozwiązaniem dla kogoś, kto chce zerwać długoletni romans ze stylem skandynawskim lub loftowym. Jeśli marzy Wam się zdecydowana metamorfoza wnętrza, zdecydujcie się na jego połączenie z meblami i dodatkami w stylu vintage oraz oryginalnym oświetleniem. Nawet pokój dziecięcy w granacie będzie wyglądał zjawiskowo!

Granatowe ściany to jedno z odważniejszych rozwiązań, które sprawdzi się w większych i dobrze oświetlonych pomieszczeniach. Jeśli nie macie takich warunków, zabawcie się dodatkami. Granatowe plamy koloru możecie łączyć z elementami drewna, szarościami i beżem. Złote dodatki również będą się świetnie komponować z taką kolorystyką. Kilka poduszek na kanapie, oryginalne grafiki na ścianie czy nowy dywan, zdziałają cuda i odświeżą charakter wnętrza.

Inspiracje butelkową zielenią

Pora na kolejną propozycję z kolorystycznej sagi. Tym razem pochylamy się nad elegancką, głęboką zielenią, która trochę z tęsknoty za wiosną i spacerami po lesie gra nam teraz w duszy. 

zielony salon z beżową kanapą

Powrót do natury to bardzo silny trend, który od kilku sezonów wybija się na pierwszy plan w wielu aranżacjach. Kolory ziemi, motywy roślinne, botaniczne grafiki czy tkaniny w palmy to ukłon w stronę zieleni pod każdą postacią. Dzisiaj bierzemy pod lupę bardzo szlachetny, ciemny odcień, w którym zakochaliśmy się od pierwszego wejrzenia.

Butelkowa zieleń idealnie odnajdzie się w salonie w stylu vintage, z gracją rozsiądzie się na aksamitnej kanapie czy zagości w kuchni i łazience. Do twarzy jej z eleganckim wnętrzem oraz złotymi czy miedzianymi dodatkami. Styl boho, odrobina fuksji czy drewna również stworzą z nią zgrany duet, co z pewnością ucieszy miłośników bardziej szalonych wnętrz.

Ciemna zieleń ma wiele intrygujących odcieni, które można łatwo wydobyć bawiąc się fakturą i materiałami. Ten sam kolor na matowej ścianie będzie wyglądał inaczej niż na błyszczących płytkach. To jeden z pomysłów na bardzo wyrafinowane, monochromatyczne wnętrze.

Jeśli planujecie wiosenną metamorfozę mieszkania, zachęcamy was do eksperymentów z aranżacjami w zielonej tonacji. Nie bójcie się ciemnych odcieni! Większość z nich to kolory natury, które odnajdziecie w liściach bananowca, iglastym lesie czy wielu roślinach doniczkowych. Obcowanie z ciemną zielenią jest bardzo kojące dla naszych oczu i umysłu. Nie wierzycie? Podejmijcie wyzwanie i sprawdźcie efekty we własnym mieszkaniu.

Złoto we wnętrzu

Wnętrza pełne złota kojarzą się z przepychem i niekoniecznie dobrym gustem. Meble stylizowane na epokę Ludwika XVI, marmurowe posadzki, a na ścianach obrazy imitujące dzieła sztuki – to właśnie takie skojarzenia mamy, słysząc o złocie we wnętrzu. Udowodnimy wam jednak, że aranżacje z elementami złotego koloru mogą wyglądać szykownie i elegancko, bez nowobogackiego zadęcia i zbędnego blichtru. Złoto we wnętrzu to nie tylko przysłowiowe złote krany.

szara kanapa i komoda ze złotymi dodatkami

Przede wszystkim myślmy o złocie jako o kolorze, który ma wiele odcieni i różne faktury. Nie każdy złoty element musi być wypolerowany niczym lustro. Bardziej szlachetną i elegancką wersją jest delikatnie postarzany odcień w półmatowej wersji. Wtedy nawet duży mebel zyska elegancką oprawę i nie zdominuje wnętrza. Mimo, że złoty jest ciepłym kolorem, możecie go śmiało łączyć również z zimną tonacją. Wszystkie szarości, głęboka butelkowa zieleń czy granat będą doskonałym tłem dla złotych elementów. Szczególne ciemne kolory są tu bardzo pożądane! 

Od kilku sezonów popularny jest również różowy odcień złota (rose gold). W wielu aranżacjach pojawia się w towarzystwie pastelowych kolorów. Pudrowy różowy czy miętowy tworzą z nim nietuzinkowe połączenie. Takie wnętrza są bardzo romantyczne, kobiece i kojarzą nam się ze świeżym podmuchem wiosny.

Terracotta

Terracotta to odcień pochodzący od barwy czerwonej glinki, bliski pomarańczowemu, ale bardziej zgaszony, lekko brudny. Dodaje wnętrzom energii, świetnie zmienia się w promieniach słońca. Idealnie komponuje się z butelkową zielenią, welwetem, czernią, złotem czy mosiężnymi dodatkami. Kolor terracotta doskonale wygląda na wybranej ścianie lub w dodatkach. Rośliny w ceramicznych, naturalnych doniczkach i rzeźby ustawione nieopodal sofy w salonie to doskonałe połączenie.

fotel i komoda w pokoju z czerwoną ścianą

Kolor terracotty ma w sobie coś subtelnego i dojrzałego. Doskonale wyglądają w nim faktury na ścianie czy lamperie. Odcieni czerwonej glinki jest wiele. Od tych bliskich jasnym, wypalonym oranżom po bardzo ciemne czerwienie ocierające się o brązy. Pamiętajmy jednak, żeby nie malować odcieniami terracotty wszystkich ścian w pomieszczeniu, bo niechcący doprowadzimy do zmniejszenia przestrzeni. Warto poeksperymentować np. z jedną ścianą i dodatkami w odcieniach czerwonej glinki na jej tle. Zyskamy wówczas ciekawy efekt przestrzenny.

Kolor terracotta możemy też ograć dodatkami. Do tego celu doskonale nadają się klasyczne doniczki ceramiczne, lniana pościel w kolorze czerwonej glinki, marmury na blatach czy dywany orientalne. Motyw kolorystyczny można też przenieść na białe ściany. Tu warto postawić na malarstwo czy galerię talerzy w kolorach terracotta. Kolor czerwonej glinki będzie pasował tym osobom, które kochają wnętrza inspirowane naturą i roślinami. Kaktusy w ceramicznych donicach, wzory azteckie utrzymane w kolorze ziemi oraz przywiezione z daleka pamiątki wpisują się w modny styl boho, który kocha kolor spalonej, czerwonej ziemi.

Warto zaznaczyć, że w odcieniach czerwonej glinki można poczuć się jak na wakacjach. Jeśli nie chcemy z tym kolorem eksperymentować w mieszkaniu, może warto przenieść go do domu letniego. Tam sprawdzi się idealnie.  

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.