STYL ŻYCIA

Potrzebujesz wyciszenia? W tych miejscach odpoczniesz od mediów społecznościowych!

Zaplanuj sobie mały urlop!

M.R. 9 lipca 2018 11:00
Anty-bilbord
Fot. BoysPlayNice

Życie w nieustannym biegu, hałas, stres i media społeczności. Nieważne, jak bardzo kochamy swoją pracę i życie w wielkim mieście, każdemu z nas marzy się moment wyciszenia. Gdzie znaleźć remedium na nieustający napływ informacji, uzależnienie od mediów społecznościowych i przepracowanie? Otóż istnieją miejsca, w których odizolujecie się od negatywnych bodźców. Oto one!

Anty-bilbord

W regionie Zlin w Czechach powstała dość niezwykła drewniana konstrukcja przypominająca ogromną ramę. Dzięki swojemu kształtowi kadruje niesamowite widoki otoczenia. Architekt Zdeněk Fránek zaprojektował ją dla Jakuba Janosika, rzemieślnika, który mieszka w pobliżu i na co dzień zajmuje się wykonywaniem drzwi i okien. Zakochany w swoim regionie potrzebował miejsca, w którym będzie mógł spędzić czas z samym sobą i otaczającą go naturą. Rama ma też kolejne symboliczne znaczenie. Jej twórcy podkreślają, że pełni ona funkcję „anty-bilbordu” i zamiast krzyczeć kolorowym przekazem, rama koi wzrok malowniczym widokiem.

Offline Van

Pomysł na Offline Van narodził się w głowie Dawida Zaleskyego, scenografa, który marzył o stworzeniu miejscu, w którym będzie mógł odpocząć od miejskiego zgiełku. Zainspirowało go japońskie zjawisko inemuri – powszechnego drzemania w przestrzeniach publicznych. Dlatego na potrzeby krótkich medytacji zaprojektował samochód, a dokładnie Suzuki Super Curry. Na każdego, kto zażyczy sobie spędzić chwilę w Vanie, czekać będzie łóżko z czystą pościelą oraz zaciemnione i wygłuszone drewniane pomieszczenie. Ludziom w wielkich miastach ciężko jest wyrwać się na wakacje, by rzeczywiście odpocząć. Teraz mogą zrobić to nie ruszając się z miejsca!

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu

Nie jest wprawdzie jedyny klasztor oferujący takie usługi, ale zdecydowanie jest jednym z najbardziej popularnych. Decydując się na pobyt w klasztorze, musimy zgodzić się na pozostawienie swoich telefonów oraz innych urządzeń, by móc w pełni cieszyć się z pobytu. Najczęściej trafią tam właśnie ludzie, którym brakuje wyciszenia, spokoju i chcą uwolnić się od nieustającego napięcia. Wielu nazywa to duchowym spa, gdzie dzięki modlitwie i pracy z mnichami odzyskujemy spokój ducha.  

Offline Van
Fot. materiały prasowe
Anty-bilbord
Fot. BoysPlayNice

Wideo

Te kultowe filmowe kwestie Jerzego Stuhra przeszły do historii! Też je uwielbiasz?

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Gwiazdą nowego numeru jest Weronika Rosati. Zobacz, co jeszcze w nowej VIVIE!