kuchnia Vivy!
Fot. Agnieszka Pałtynowicz/Ristorante San Lorenzo
Przepisy Muchy Ihnatowicz

Kuchnia VIVY! We włoskim stylu: carpaccio, ravioli z łososiem, dorada z ragù warzywno-krewetkowym i tiramisu

Mucha Ihnatowicz 30 kwietnia 2016 10:17
kuchnia Vivy!
Fot. Agnieszka Pałtynowicz/Ristorante San Lorenzo

Kuchnia VIVY! Włoskie dania w roli głównej. Carpaccio, czarne ravioli z łososiem, dorada z ragù warzywno-krewetkowym tiramisu - skosztujcie potraw w klimacie słonecznej Toskanii! Poprzednim razem polecaliśmy consomme i sorbet z rokitnika. W tym tygodniu dziennikarka VIVY! Mucha Ihnatowicz zaprasza do ekskluzywnej Ristorante San Lorenzo w Warszawie. La bella Italia!

 

Mucha Ihnatowicz poleca na weekend:

Znasz li ten kraj, gdzie cytryna dojrzewa”, pisał kiedyś poeta. La bella Italia – piękna, słoneczna kraina o cudownej obfitości darów natury. W kuchni każdego narodu kryje się jego historia, uważają Włosi. W polskim żurku i bigosie też. Hiszpański konkwistador Hernán Cortés przywiózł z Meksyku do Europy pomo d' oro – złote jabłko, czyli pomidor, który stał się podstawą kuchni włoskiej. Arabowie pozostawili po sobie na Sycylii sorbet – zmrożony, orzeźwiający przysmak, który do dziś podawany jest jako wytworny przerywnik między daniami lub deser. Uwielbiam w lecie sycylijską caponatę – bakłażan, seler naciowy, pomidory i kapary duszone w złocistej oliwie z kroplą aceto balsamico. W późnym średniowieczu pojawiła się pasta, czyli makaron. Legenda głosi, że to podróżnik Marco Polo przywiózł z Chin przepis. Ale już rzymski znawca kuchni Apicius w I wieku naszej ery opisał timballo – placek z ciasta makaronowego. Chwała Apiciusowi i Chińczykom! Autor „Dekamerona” Giovanni Boccaccio zalecał łączenie makaronu z serem. Będę o tym pamiętać, posypując tagliatelle parmezanem. Sztuka kulinarna w okresie renesansu kwitła. Pojawiły się nowe warzywa, egzotyczne przyprawy. Wtedy też powstało słynne pannetone – korzenne ciasto z Lombardii z rodzynkami. Babka pannetone jest ozdobą stołu na Boże Narodzenie z musującym wytrawnym spumante. Również wtedy  pojawiły się w Europie ziemniaki, długo uważane za roślinę ozdobną. Królowa Bona Sforza przywiozła do Polski nowe odmiany warzyw, zwane później włoszczyzną. Dzięki temu możemy rozkoszować się sałatką jarzynową. Włochy to kuchnie regionalne. Północ – risotto, polenta, masło i śmietana oraz aromatyczne trufle z Piemontu. Regiony nadmorskie dostarczają ryb i owoców morza. Na Południu preferują makarony z sosami z warzyw i mięsiwa, oliwą – pachnące bazylią, rozmarynem i oregano. A do tego kieliszek toskańskiego Chianti Classico. „Dobre do ostatniej kropli”, jak mówi kulinarny globtroter Anthony Bourdain.

 

Przepisy Muchy Ihnatowicz

Carpaccio

Carpaccio
Fot. be&w

SKŁADNIKI: 120 g polędwicy wołowej, łyżka oliwy z oliwek, cytryna, rukola, kapary, parmezan, sól, pieprz.


PRZEPIS: Polędwicę wołową zawiniętą w folię schłodzić w zamrażarce. Pokroić na cieniutkie plasterki i ułożyć na talerzu. Posypać listkami rukoli, skropić oliwą i sokiem z cytryny. Doprawić solą i pieprzem do smaku. Na wierzchu ułożyć płatki parmezanu i kapary.

 

Czarne ravioli z łososiem

Czarne ravioli z łososiem
Fot. Agnieszka Pałtynowicz/Ristorante San Lorenzo

SKŁADNIKI: Ciasto: 200 g mąki, 2 jajka, 8 g atramentu z kałamarnicy, szczypta soli, oliwa. Nadzienie: 80 g wędzonego łososia, 150 g sera ricotta, sól, pieprz. Sos: 30 g wędzonego łososia, 100 g śmietany, czerwony kawior, oliwa.


PRZEPIS: Mąkę wymieszać z atramentem z kałamarnicy. Wysypać na stolnicę, dodać jajka, sól, oliwę. Zagnieść ciasto na jednolitą masę. Rozwałkować na cienkie płaty. Łososia posiekać i wymieszać z serem, doprawić. Układać łyżką na kwadratach lub krążkach ciasta, formować ravioli. Gotować we wrzącej osolonej wodzie, aż wypłyną. Wymieszać na patelni oliwę ze śmietaną i łososiem, podgrzać. Podawać ravioli z sosem i kawiorem.

 

Dorada z ragù warzywno-krewetkowym

Dorada z ragu warzywno-krewetkowym
Fot. Agnieszka Pałtynowicz/Ristorante San Lorenzo

SKŁADNIKI: 200 g filetu z dorady. Ragù: mała marchewka, mała cukinia, 3 krewetki, zielona pietruszka, oliwa z oliwek, 100 g białego, wytrawnego wina, sól, pieprz.


PRZEPIS: Obraną marchewkę, cukinię i krewetki drobno posiekać, podsmażyć na oliwie. Podlać winem i gotować, aż odparuje. Doprawić do smaku. Filet z dorady ugotować na parze. Podawać doradę z ragù i różnymi sałatami.

 

Tiramisu

Tiramisu
Fot. Agnieszka Pałtynowicz/Ristorante San Lorenzo

SKŁADNIKI: 5 jajek z białkami, 5 łyżek cukru, 500 g serka mascarpone, 5 mocnych kaw espresso, biszkopty savoiardi, gorzkie kakao.


PRZEPIS: Ubić żółtka z cukrem na puszystą masę. Stopniowo dodawać, mieszając, mascarpone, a następnie wmieszać delikatnie ubite białka. Na dnie naczynia ułożyć namoczone w kawie  biszkopty i przykryć połową masy z mascarpone. Na niej ułożyć drugą warstwę biszkoptów i ponownie masę z mascarpone. Odstawić do lodówki. Przed podaniem posypać kakao.

 

Smacznego!

 

Mucha Ihnatowicz
Fot. Łukasz Zandecki

Mucha Ihnatowicz - wybitna plakacistka, swoje wizje malarskie realizuje teraz na… talerzach. Jest dziennikarką i stylistką działu kuchnia VIVY!

 

Polecamy: Kuchnia VIVY! Awokado z krewetkami i eskalopki z tuńczyka z sosem paprykowym - wykwintne smaki na weekend!

 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Kocha muzykę, ale już podważano jej sukcesy. Córka Aldony Orman o cieniach posiadania znanego nazwiska

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA DOWBOR o utracie pracy, nowych wyzwaniach i o tym, czy mężczyźni... są jej potrzebni do życia. JOANNA DARK i MAREK DUTKIEWICZ: dwie dusze artystyczne. W błyskotliwej i dowcipnej rozmowie komentują 33 lata wspólnego życia. SYLWIA CHUTNIK: pisarka, aktywistka, antropolożka kultury, matka. Głośno mówi o sprawach niewygodnych i swojej prywatności. ROBERT KOCHANEK o cenie, jaką zapłacił za życiową pasję – profesjonalny taniec. O TYM SIĘ MÓWI: Shannen Doherty, Christina Applegate, Selma Blair, Selena Gomez, Michael J. Fox łamią kolejne tabu – mówią publicznie o swoich chorobach.