DESIGN

„Artysta jest natchnionym rzemieślnikiem…”. Poznaj historię Bauhausu!

W tym roku obchodzimy stulecie założenia tej szkoły

Gabriela Łaskowska 8 stycznia 2019 17:31
bauhaus
Fot. EAST NEWS

Bauhaus całkowicie odmienił postrzeganie architektury. Gdyby nie Walter Gropius, założyciel szkoły, współczesna architektura i design z pewnością wyglądałyby zupełnie inaczej. W tym roku obchodzimy 100 rocznicę powstania Bauhausu. Jaka jest historia najpopularniejszej szkoły nowoczesnego projektowania? 

Jak powstał Bauhaus?

Był rok 1919. Walter Gropius, niemiecki architekt, założył szkołę, łączącą w sobie rzemiosło, architekturę i sztukę użytkową. Jego celem było połączenie inżyniera, architekta i artysty w jedno. Nazwa Bauhaus zainspirowana została Bauhütte, która oznaczała zrzeszoną grupę ludzi, zajmujących się różnymi dziedzinami rzemiosła. 

Gropius wysłał manifest do szkół plastycznych w Niemczech, w którym czytamy: Architekci, rzeźbiarze i malarze na nowo muszą odkryć złożony charakter budowli jako rzeczy realnie istniejącej. Tylko wtedy ich praca będzie znowu przepojona duchem architektonicznym, który utraciła jako sztuka salonowa. Architekci, rzeźbiarze, malarze – wszyscy musimy powrócić do rzemiosła. Sztuka nie jest zawodem, nie ma żadnej zasadniczej różnicy między artystą a rzemieślnikiem. Artysta jest natchnionym rzemieślnikiem.

Jak wyglądała nauka z Bauhausie?

Cały proces kształcenia dzielił się na 3 części. Edukacja rozpoczynała się od półrocznego kursu wstępnego, podczas którego prowadzący starali się oczyścić umysły swoich uczniów ze zbędnej wiedzy. Kurs musiał odbyć każdy, kto chciał rozpocząć naukę w szkole. Uczniowie nabywali wtedy podstawową wiedzę z zakresu materiałów i kolorów. 

Po etapie wstępnym przychodził czas na właściwy kurs rzemieślniczy. Bauhaus posiadał w swojej ofercie 3-letnie warsztaty. Uczniowie mogli podjąć naukę na kierunkach takich, jak np. stolarstwo, tkactwo czy ceramika. Ostatnią częścią były 2-letnie warsztaty architektoniczne. 

Myślą przewodnią szkoły, było „forma wynika z funkcji”. Skupiano się na tym, by projektowane rzeczy były proste i funkcjonalne. Stawiano na trwałe materiały, jak szkło, metal czy drewno. Pomieszczenia, zaprojektowane zgodnie z myślą Bauhausu, są dosyć minimalistyczne, proste, z dużą ilością światła. Oparte są na geometrycznych kształtach. 

Problemy Bauhausu

Założenia szkoły były bardzo nowatorskie i ryzykowne. Po jakimś czasie zaczęły wychodzić pewne problemy z tym związane. Przede wszystkim ciężko było połączyć pracę artystyczną z produkcją masową. 

Dodatkowo, w środowisku artystycznym w Weimarze program nauki w Bauhasie był uważany za nieodpowiedni i lewicowy. Mimo że, za granicą szkoła zyskała ogromną sławę i uznanie, w samych Niemczech wrogie nastawienie stale rosło. Z tego powodu zadecydowano o zmianie jej lokalizacji. W 1925 roku Bauhaus przeniósł się do małego miasta, Dessau. Była to zdecydowanie dobra decyzja, ponieważ siedziba jest o wiele lepiej rozwinięta, wyposażenie pomieszczeń zdecydowanie lepsze i pozwalające na produkcję masową. Popularność Bauhausu stale rośnie. I wtedy staje się coś, czego nikt nie mógł przewidzieć. Dyrektor i założyciel szkoły, Gropius, rezygnuje ze swojej funkcji. Po tym wydarzeniu dobra passa Bauhausu kończy się. Dyrektor w ciągu kilku lat, zmienia się aż dwa razy, a w 1933 roku partia hitlerowska zamyka szkołę. 

Tu kończy się historia Bauhausu. Jednak jej ducha nadal widać we współczesnym wzornictwie. W tym roku minie 100 lat od założenia szkoły. Z tej okazji w Niemczech planowane są wystawy i festiwale. Na terenie kraju stanie również kilka nowych muzeów Bauhausu. 

Obie siedziby szkoły, w Weimarze i Dessau, zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  

Wideo

Te kultowe filmowe kwestie Jerzego Stuhra przeszły do historii! Też je uwielbiasz?

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Pierwszy wywiad Agnieszki Radwańskiej po zakończeniu kariery! Andrzej Piaseczny szczerze o… seksie!