1 kwietnia 2016 20:10
1/11
Glasgow Riverside Museum of Transport
Copyright @Hufton+Crow
1/11

Zaha Hadid - genialna architekt. Potrafiła zrealizować naprawdę szalone pomysły, wbrew konserwatyzmowi świata architektury. W czwartek dotarły do nas smutne wieści - zmarła nagle na atak serca.  Przypomnijmy sobie jej najciekawsze i najbardziej chwalone projekty. I przyznajmy szczerze - ta kobieta była geniuszem!

 

Gdy mówiono o niej „diwa architektury” protestowała: „Czy mówiliby tak o mnie, gdybym była facetem?”. Zaha Hadid jako pierwsza kobieta w historii otrzymała Królewski Złoty Medal Imperium Brytyjskiego i najważniejsze odznaczenie w świecie architektury - nagrodę  Pritzkera. A przyznanie tej prestiżowej nagrody uzasadniono: "Hadid to dominacja wyobraźni, umiejętna gra konwencjami. Jej każdy nowy budynek jest wyzwaniem intelektualnym i przestrzenną zagadką złożoną ze znanych, wydawałoby się, symboli i elementów. Ale jej twórcza siła polega na tym, że za każdym razem potrafi złożyć te elementy w nową, niepowtarzalną całość".

 

Pozostawiła po sobie imponujące dzieła - budynki tak fantazyjne, że zdają się zaprzeczać prawom fizyki - wiją się, falują niczym scenografia filmu science-fiction, wzbudzając zachwyt na całym świecie. Zachwyćmy się nimi jeszcze raz!

 

Polecamy też: Gorące źródła, dyskretne wyjścia i bary na dachu. Oto najbardziej wyczekiwane hotele w 2016 roku.

 

Na zdjęciu: Muzeum Transportu Riverside w Glasgow, Szkocja.

 

Awangardowe w formie zlokalizowane między miastem, a rzeką Clyde. Forma muzeum ma w założeniu symbolizować związki miasta z budowaniem statków, żeglarstwem, oraz przemysłowy charakter rzeki.  Bryła przypomina złożoną serwetkę, której początek i koniec to szklane fasady oświetlające przestrzeń ekspozycyjną. Poszczególne sekcje wystawy płynnie przechodzą jedna w drugą, nawiązując do nurtu Clyde.  Co ciekawe, wnętrze wykonano w całości bez zastosowania wsporników, więc nic nie przeszkadza gościom w oglądaniu eksponatów, a w muzeum jest ich aż 3 tysiące.

2/11
dongdaemun design park & plaza
Copyright @dongdaemun design park / seoul design foundation
2/11

Dongdaemun Deisgn Plaza w Seulu, Korea Południowa.


Centrum handlowe w historycznej dzielnicy Seulu, które przestrzeń handlową łączy z muzeum sztuki, centrum kultury i designu. Wyróżnia je błyszcząca aluminiowa fasada, stworzona z aż 45 tysięcy paneli o różnych kształtach i wielkościach. Jego budowa została zakończona w 2014 roku.

 

Aluminiowa fasada budynku.

 

Polecamy też: Julia Roberts kupiła drugi dom w Malibu. Nieco nas zaskoczył. Nie tylko ceną.

 

3/11
Galaxy SOHO
Copyright @Galaxy SOHO
3/11

Galaxy Soho w Pekinie.


Centrum handlowe o imponującej powierzchni 330 tysięcy metrów kwadratowych. Składa się z czterech głównych struktur w kształcie kopuł, połączonych ze sobą mostami i platformami. Ma 15 pięter, w tym 3 pod ziemią, a przestrzeń handlowa przedzielona jest ogrodami. Opływowa forma budynku, jak wiele dzieł Hadid, budzi skojarzenia z naturą. „Projekt nawiązuje  do skomplikowanych relacji i dynamiki Pekinu” - powiedziała o projekcie Zaha Hadid.

 

Polecamy też: Budynek ze Szwajcarii pokonał Polaków. Oto zwycięzca "fotograficznego Oscara architektury".

4/11
Dominion Office Building Moskwa, Rosja
Copyright @Hufton+Crow
4/11

Dominion Office w Moskwie, Rosja.


Siedmiopiętrowy budynek przeznaczony głównie dla rosnącego sektora IT i kreatywnego. W jego centralnej części jest kontrastowa czarno-biała przestrzeń, która, zgodnie z oświadczeniem Zaha Hadid Architects, ma wspierać komunikację między firmami. Piętra 36-metrowego budynku wyglądają jakby były złożone niedbale, tworząc nieregularne wystające elementy.

 

Wnętrze budynku.

 

Polecamy też: Kapsuła miłości, kościół, pobudka Cezara i oko. Otwarto najmroźniejszy hotel na świecie

5/11
London Aquatics Centre
Copyright @ Hufton+Crow
5/11

Centrum Sportów Wodnych w Londynie, Wielka Brytania.


Jeden z najsłynniejszych projektów Zahy Hadid - imponująca pływalnia zaprojektowana na potrzeby Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku. Projekt był zainspirowany geometrią wody wprawionej w ruch. Budynek współgra z przyrzecznym otoczeniem Parku Olimpijskiego. Wodę przypomina nawet jego dach, który wybrzusza się niczym fala.

 

 

Polecamy też: 8 hoteli, w których od widoku z okna ważniejszy jest widok... z basenu! Spektakularne!

6/11
Antwerp Port Authority Headquarters
Copyright @Zaha Hadid Architects
6/11

Budynek władz portu w Antwerpii, Belgia

Strategicznie ulokowany między centrum miasta a portem, budynek przekształca siedzibę straży pożarnej w wyjątkową, awangardową przestrzeń. Projekt był zainspirowany handlem diamentami, z którego słynie Antwerpia. Aktualnie jest w trakcie realizacji. Nie możemy się doczekać efektu końcowego!
 

Polecamy też: "Panna młoda z zatoki" pokona konkurencję. Oto najwyższy budynek świata.

7/11
muzeum Maxxi w Rzymie
Copyright @Maxxi Fondazione
7/11

Muzeum MAXXI w Rzymie, Włochy


Pierwsze narodowe muzeum we Włoszech. 27 tysięcy metrów mieści dwie ekspozycje - sztuki i architektury. Od otwarcia w 2010 roku możemy tam zobaczyć między innymi dzieła takich artystów, jak Anish Kapoor, Andy Warhol i Gerhard Richter.

 

Polecamy też: Coś pomiędzy kaloryferem a bunkrem. Najmniejsze i najdziwniejsze domy w Japonii.

8/11
Serpentine Sackler Gallery 2013
Copyright @Luke Hayes
8/11

Serpentine Sackler Gallery w Londynie.

 

Modyfikacja galerii Serpentine Sackler umieszczonej w dwustuletnim arsenale. Zaha Hadid odrestaurowała stary ceglany budynek, by stworzyć więcej miejsca na ekspozycję i z jednej strony dodała falującą przestrzeń kawiarni. Galerię w nowej formie można odwiedzić od 2013 roku.

 

Polecamy też: Budynek ze Szwajcarii pokonał Polaków. Oto zwycięzca "fotograficznego Oscara architektury".

9/11
Centrum Hejdara Alijewa w Baku
Copyright @Zaha Hadid
9/11

Centrum Hejdara Alijewa w Baku, Azerbejdżan.

 

Budynek galerii i muzeum z dużą salą konferencyjną. Stworzony, by pobudzać życie intelektualne stolicy Azerbejdżanu, szybko stało się symbolem miasta. Z pewnością inspiruje jego awangardowa pofalowana forma. W Centrum jest też wspaniała sala koncertowa na tysiąc osób, o "falującym" wnętrzu. Do jej wykończenia wykorzystano łącznie 230 metrów sześciennych białego dębu amerykańskiego, który ma doskonałe właściwości akustyczne.

 

Polecamy też: Nigdy nie wyszła za mąż, nie hoduje zwierząt, nie cierpi komputera i nie nosi dżinsów. Zaha Hadid dostała Złoty Medal.

10/11
Projekty mebli Zahy Hadid
Copyright @B&B Italia; Zaha Hadid
10/11
11/11
MMM Corones
Copyright @Zaha Hadid Architects
11/11

Muzeum MMM Corones w Alpach, Włochy.

 

W zeszłym roku w malowniczym Plan de Corones we włoskich Alpach utworzono szóste i ostatnie muzeum poświęcone karierze podróżnika Reinholda Messnera, najlepszego himalaisty świata i pierwszego człowieka, który stanął na wszystkich ośmiotysięcznikach. Ekspozycja w budynku autorstwa Zaha Hadid Architects jest poświęcona wspinaczce wysokogórskiej i zawiera kolekcję zdjęć i rzeczy, które Messner zgromadził na swoich wyprawach.

 

Polecamy też: "Panna młoda z zatoki" pokona konkurencję. Oto najwyższy budynek świata.

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Kocha muzykę, ale już podważano jej sukcesy. Córka Aldony Orman o cieniach posiadania znanego nazwiska

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA DOWBOR o utracie pracy, nowych wyzwaniach i o tym, czy mężczyźni... są jej potrzebni do życia. JOANNA DARK i MAREK DUTKIEWICZ: dwie dusze artystyczne. W błyskotliwej i dowcipnej rozmowie komentują 33 lata wspólnego życia. SYLWIA CHUTNIK: pisarka, aktywistka, antropolożka kultury, matka. Głośno mówi o sprawach niewygodnych i swojej prywatności. ROBERT KOCHANEK o cenie, jaką zapłacił za życiową pasję – profesjonalny taniec. O TYM SIĘ MÓWI: Shannen Doherty, Christina Applegate, Selma Blair, Selena Gomez, Michael J. Fox łamią kolejne tabu – mówią publicznie o swoich chorobach.