5 marca 2016 21:15
1/10
Barbie z wystawy w Musée des Arts Décoratifs
Copyright @Mattel
1/10

Barbie jest wprawdzie rodowitą Amerykanką, ale uwielbia podróżować. Ostatnio zaakceptowała zaproszenie francuskiego Musée des Arts Décoratifs, które postanowiło złożyć jej hołd w postaci niecodziennej wystawy.

 

Barbie w 700 odsłonach

Kultowa zabawka nie mogła trafić na lepsze miejsce. W paryskim muzeum jest aż 1500 m2 przestrzeni wystawowej, gdzie zmieści się aż 700 lalek, eksponaty z kolekcji muzeum - lalki i suknie, oraz prace współczesnych artystów i dokumenty (gazety, zdjęcia i video) dopełniające obrazu bogatego życiorysu Barbie, lalki, która w życiu pełniła wiele ról.

Kuratorzy postarali się, by wystawa była atrakcyjna zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Młodszym gościom z pewnością spodoba się bogactwo eksponatów. A dla starszego, wymagającego widza ciekawe okaże się osadzenie ikonicznej zabawki w historycznym i społecznym kontekście, słynna lalka od 1959 roku, gdy powstała, zdążyła doświadczyć wiele.

Barbie była lustrem dla wielu kulturowych przemian. Z początku symbol amerykańskiego stylu życia z upływem czasu urosła do rangi znaku bardziej uniwersalnego. Dostosowywała się do międzynarodowych trendów, nowych marzeń i ambicji współczesnego życia. Walczyła ze stereotypami i była oskarżana o ich utrwalanie. Do dziś oskarża się ją za promowanie wyidealizowanego nieosiągalnego obrazu kobiety.

 

Barbie - lalka dla dorosłych, która podbiła serca dzieci

Trudno się dziwić krytykom. O sylwetce Barbie można powiedzieć wiele, ale na pewno nie, że jest „realistyczna”. Mało kto wie, że jej nienaturalnie wąska talia, wypukłe piersi i bardzo długie nogi były zainspirowane sylwetką lalki stworzonej… dla dorosłych. Twórczyni Barbie, Ruth Handler wpadła na pomysł zabawki podczas wakacji w Europie, gdzie odkryła lalkę o imieniu Lilli - erotyczny gadżet dla mężczyzn. Nieświadoma jej przeznaczenia Ruth postanowiła stworzyć amerykańską wersję zabawki, która szybko podbiła serca młodych klientek.

 

Ruth Handler dała życie Barbie w 1959 roku. Tu ze swoimi lalkami w latach 60.

 

Polecamy: Powstanie film o lalce Barbie i jej twórczyni. "Spędziłam życie od piersi do piersi".


Ruth od razu wiedziała, że Barbie to strzał w dziesiątkę. W wywiadzie dla "The New York Times" powiedziała: - Jak dziewczynka w zabawie odgrywa samą siebie w wieku 16 czy 17 lat, to głupio żeby lalka, której używa, miała płaską klatkę piersiową. Dlatego dałam jej piękne piersi. A zarzuty feministek, oskarżających ikoniczną zabawkę o umacnianie patriarchalnej opresji negowała tłumacząc, że Barbie to tak naprawdę symbol wolności - Moja filozofia Barbie była taka, że każda dziewczynka może zostać kimkolwiek zechce. Barbie zawsze pokazywała, że kobieta ma wybór - tłumaczyła w wywiadach. 

 

Życiorys Barbie

Nie mniej ważny od samej Barbie jest świat, z którego pochodzi - urodziła się w Wisconsin, jej pełne imię to Barbara Millicent Roberts, ma rodzinę i przyjaciół. W życiu pełniła wiele ról - była uczennicą, studentką, pielęgniarką, stewardessą, ale też weterynarzem, paleontolożką, informatyczką i lekarką. Kosmonautką została w 1965 roku, zanim Neil Armstrong postawił pierwszy krok na księżycu. Jej chłopak, Ken, też zdobył sławę, ale to Barbie zawsze była w centrum uwagi.

W paryskim muzeum poznamy sekrety kreacji i fryzur Barbie. Ujawnione zostaną szkice jej projektantów. To dzięki nim mogła poddawać się ciągłym metamorfozom, nie tracąc swojej tożsamości, która była tak inspirująca też dla artystów. Bo twórcy uwielbiają do Barbie nawiązywać. Na wystawie zobaczymy prace m.in.  Andy'ego Warhola.

Barbie pokochał też świat mody. Kreacje dla niej tworzyli tacy projektanci, jak Paco Rabanne, Thierry Mugler, Christian Lacroix, czy Jean Paul Gaultier. Dla tych projektów też znajdzie się miejsce na ekspozycji.

Wystawę będzie można oglądać od 10 marca do 18 września 2016 roku w Musée des Arts décoratifs w Paryżu.

 

Polecamy też: Koniec chudych blondynek! Nowa linia lalek Barbie o wyglądzie i wymiarach prawdziwych kobiet.

2/10
barbie
Copyright @mattel
2/10

Barbie nie skończyła jeszcze 60. lat, ale jej doświadczenia zawodowego starczyłoby na kilka życiorysów. Na zdjęciu od lewej: Barbie kandydatka na prezydenta (2000), Barbie kosmonautka (1965), Barbie stewardessa (1961) i Barbie chirurg (1973).
 

Polecamy: Powstanie film o lalce Barbie i jej twórczyni. "Spędziłam życie od piersi do piersi".

3/10
Andy Warhol, Barbie, 1985
Copyright @Mattel
3/10

Barbie w 1985 roku zainspirowała Andy'ego Warhola, który słynął ze swojego uwielbienia dla popkultury.


Polecamy też: Koniec chudych blondynek! Nowa linia lalek Barbie o wyglądzie i wymiarach prawdziwych kobiet.

4/10
Barbie-mad-men
Copyright @Mattel
4/10

Barbie inspirowana serialem Mad Men z 2010 roku.

5/10
BarbieMoschino
Copyright @Mattel
5/10

Barbie w ubraniach Moschino z 2015 roku.

6/10
Barbie
Copyright @Mattel
6/10
7/10
Barbie Grease
Copyright @Mattel
7/10
8/10
Barbie
Copyright @Mattel
8/10

Barbie makijaż mają robiony ręcznie w Mattel.

9/10
Barbiefoot, 2009, collection du musée des Arts décoratifs
Copyright @Chloé Ruchon
9/10

Barbie zainspirowała wielu artystów. Niekiedy do zaskakujących działań... Na zdjęciu eksponat z muzeum, w którym odbywa się wystawa.
 

Polecamy: Powstanie film o lalce Barbie i jej twórczyni. "Spędziłam życie od piersi do piersi".
 

10/10
Barbie
Copyright @Mattel
10/10

Na wystawie w Paryżu poznamy świat Barbie od kuchni - dowiemy się jak tworzy się kultowe lalki, część po części.

 

Polecamy też: Koniec chudych blondynek! Nowa linia lalek Barbie o wyglądzie i wymiarach prawdziwych kobiet.

TAGI #Barbie

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Kocha muzykę, ale już podważano jej sukcesy. Córka Aldony Orman o cieniach posiadania znanego nazwiska

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA DOWBOR o utracie pracy, nowych wyzwaniach i o tym, czy mężczyźni... są jej potrzebni do życia. JOANNA DARK i MAREK DUTKIEWICZ: dwie dusze artystyczne. W błyskotliwej i dowcipnej rozmowie komentują 33 lata wspólnego życia. SYLWIA CHUTNIK: pisarka, aktywistka, antropolożka kultury, matka. Głośno mówi o sprawach niewygodnych i swojej prywatności. ROBERT KOCHANEK o cenie, jaką zapłacił za życiową pasję – profesjonalny taniec. O TYM SIĘ MÓWI: Shannen Doherty, Christina Applegate, Selma Blair, Selena Gomez, Michael J. Fox łamią kolejne tabu – mówią publicznie o swoich chorobach.