23 grudnia 2015 15:17
1/11
Museu do Amanhã, Aïshti Foundation museum
Copyright @Bernard Lessa, Guillaume Ziccarelli/Aïshti-Foundation
1/11

"Spalić muzea!" - nawoływał futurysta Filippo Marinetti ponad 100 lat temu. Dziś możemy odetchnąć z ulgą, że tak się nie stało. Instytucja muzeum ma się świetnie, a wystawom i przestrzeniom, w których są prezentowane, daleko jest od skostniałego tradycjonalizmu, przeciwko któremu buntowali się wyznawcy awangardy. Widać to w środku - na muzealnych salach i na zewnątrz - w nowoczesnej architekturze.

 

Przyjrzyjmy się najciekawszym nowym muzeom z całego świata wg zestawienia z magazynu "The Guardian" i portalu Designboom.

2/11
Whitney Museum of American ArtWhitney Museum of American Art
Copyright @Ed Lederman
2/11

Nowy budynek Whitney Muzeum of American Art został zaprojektowany przez sławnego włoskiego architekta Renzo Piano. Mieści się  między parkiem High Line a rzeką Hudson w Nowym Jorku i  zawiera ponad 15 kilometrów kwadratowych powierzchni galeryjnej, przeznaczonej na ekspozycję ogromnej kolekcji współczesnej sztuki amerykańskiej. W skład stałej wystawy wchodzą dzieła takich artystów jak Donald Judd, Jeff Koons, Jean-Michel Basqiat, Kara Walker czy Lee Karsner. Teraz w Whitney można zobaczyć imponującą rozmiarem retrospektywę pioniera ekspresjonizmu abstrakcyjnego, Franka Stelli.
 

3/11
Museu do Amanhã
Copyright @Bernard Lessa
3/11

Budynek według projektu Santiago Calatravy jest tak imponujący, że sam jego wygląd wystarczy, by przyciągnąć gości. To Museu do Amanhã, czyli Muzeum jutra, z Rio de Janeiro w Brazylii, które ma ponad 5 kilometrów kwadratowych powierzchni, na której znajduje się olbrzymi basen, ogrody i ścieżki rowerowe. Stała ekspozycja to dzieło Luiza Alberto Oliveria'y. Fizyk i kosmolog podzielił ją na pięć części: "Kosmos", "Ziemia", "Antropocen", "Jutro" i "Dziś". Wiedzę przekazuje poprzez eksperymenty, dzięki którym zachęca zwiedzających do zgłębiania fundamentalnych kwestii egzystencjalnych i próby wyobrażenia sobie świata przyszłości. Oficjalne otwarcie Muzeum jutra odbyło się 19 grudnia.

4/11
Siedzący skryba
Copyright @Ivo Jansch
4/11

Jak przyciągnąć uwagę turystów, którzy są w trakcie podróży? Odpowiedź na to pytanie znają władze lotniska w egipskim Kairze. Na Terminalu 3 na początku grudnia otworzono tam muzeum sztuki starożytnej. Prace nad ekspozycją jeszcze trwają, ale już wiadomo, że ma ona zawierać 38 obiektów. Wiele z nich będzie wypożyczona z Egipskiego muzeum w Kairze, jak na przykład znana na całym świecie figura siedzącego skryby, która powstała około 2450-2325 roku p.n.e.

5/11
The Broad Contemporary Art Museum, Los Angeles
Copyright @Iwan Baan
5/11

Muzeum sztuki współczesnej The Broad w centrum Los Angeles otworzono zaledwie trzy miesiące temu. Zostało zaprojektowane przez studio architektoniczne Diller Scofidio + Renfro. Futurystyczna forma budynku łączy dwie funkcje - publicznej przestrzeni wystawienniczej i archiwum the Broad Art Foundation. Wbrew pozorom ta druga wcale nie jest mniej ważna - to ona zajmuje największą, centralną część budynku.  Bryła muzeum jest pokryta "woalką" - podobną do egzoszkieletu strukturą, która przepuszcza światło i dodaje jej wizualnej lekkości. W nowoczesnej przestrzeni można obejrzeć kolekcję 2 tys. prac z kolekcji fundacji Broad, zawierającej dzieła artystów takich jak Jean-Michel Basquiat, Joseph Beuys, czy Alexander Calder.

6/11
Jeff Koons Rabbit necklace
Copyright @Jeff Koons
6/11

XVI-wieczny wenecki pałac to idealne miejsce na muzeum szkła. Ekspozycja Vitraria Glass +A nie skupia się jednak na witrażach, z których słynie Wenecja, tylko na współczesnej sztuce i projektowaniu. Wystawa, którą możemy oglądać od września 2014 ukazuje cechy charakterystyczne szkła, takie jak kruchość czy przezroczystość i śledzi jak były one wykorzystywane do celów dekoracyjnych. W tym roku można było obejrzeć ekspozycję "Skarb: od Picassa do Jeffa Koonsa", biżuterii projektu artystów, takich jak Louise Bourgeois czy Anish Kapoor.

 

Eksponat Bruna Romanelliego pt. "Zosma" z wystawy "Skarb: od Picassa do Jeffa Koonsa"

 

7/11
garage MCA, Moskwa
Copyright @garage MCA
7/11

Garage Museum of Contemporary Art, czyli "garażowe muzeum sztuki współczesnej" w Moskwie mieści galerię prac z kolekcji Rosjanki Darji Żukowej, kolekcjonerki sztuki i żony miliardera Romana Abramowicza. Budynek powstał według projektu jednego z najsławniejszych architektów na świecie Rema Koolhaasa, który postanowił wykorzystać pawilon ponad 80-letniej zajezdni autobusowej. Na 5,4 tys. m2 znajdziemy dwie galerie, centrum kreatywne dla dzieci, sklep, kawiarnię, biura i przestronny taras. Projekt uwzględnia oryginalne elementy konstrukcji i wystroju sowieckiego budynku, takie jak mozaika i cegły, które zgrabnie łączy z najnowocześniejszymi rozwiązaniami.

8/11
John Wayne Birthplace Museum
Copyright @John Wayne Birthplace Museum
8/11

W Winterset w stanie Iowa, mieście z którego pochodzi jedna z największych gwiazd Hollywood John Wayne, mieszka tylko 5 tys. ludzi. Nie przeszkadza to fanom aktora, którzy od dziesięcioleci urządzali do niego pielgrzymki. W tym roku specjalnie dla nich stworzono muzeum John Wayne Birthplace Museum, gdzie można obejrzeć największą prywatną kolekcję pamiątek, takich jak plakaty, kostiumy, podpisane umowy, siodła czy nagrody.

9/11
Kunstmuseum, Solingen
Copyright @A. Savin/Wikimedia Commons
9/11

Muzeum sztuk zakazanych, które można zwiedzać od 8 grudnia, składa hołd malarzom, rzeźbiarzom, pisarzom i muzykom, który byli określani "zdegenerowanymi" przez nazistów albo prześladowani przez reżimy komunistyczne. Mieści się w budynku Kunstmuseum w Solingen, pochodzącym z początku XX wieku. Wystawa umieszcza "zakazane dzieła" w kontekście życiorysów artystów, takich jak Carl Rabus, który był aresztowany przez Gestapo i ostatnie lata wojny spędził w więzieniu, czy członek grupy Die Brücke - Ernst Ludwig Kirchner.

 

Obraz Kirchnera, który zobaczymy na wystawie w Solingen

 

10/11
Aïshti Foundation
Copyright @Guillaume Ziccarelli/Aïshti-Foundation
10/11

Imponujący rozmiarem budynek (ma ponad 12 km kwadratowych powierzchni) powstał, by pomieścić kolekcję sztuki współczesnej Libańczyka Tony'ego Salamé, stojącego na czele odzieżowego imperium Aïshti. Oficjalne otwarcie muzeum Aishti Foundation w Bejrucie odbyło się w październiku. Teraz w nowoczesnych wnętrzach możemy obejrzeć wystawę "New Skin" ("Nowa skóra"), której kuratorem jest dyrektor artystyczny New Museum w Nowym Jorku i Fondazione Nicola Trussardi w Mediolanie. Na czterech piętrach budynku pokazane są dzieła takich artystów, jak Manzoni, Pistoletto, Willem de Rooil czy Tauba Auerbach.

11/11
MMM Corones
Copyright @Zaha Hadid Architects
11/11

W tym roku w malowniczym Plan de Corones we włoskich Alpach ukończono szóste i ostatnie muzeum poświęcone karierze podróżnika Reinholda Messnera, najlepszego himalaisty świata i pierwszego człowieka, który stanął na wszystkich ośmiotysięcznikach. Autorem projektu MMM Corones jest, legendarne już, biuro architektoniczne Zaha Hadid Architects. Ekspozycja jest poświęcona wspinaczce wysokogórskiej i zawiera kolekcję zdjęć i rzeczy, które Messner zgromadził na swoich wyprawach.

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
20% rabatu na kosmetyki Clarena
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Rabat na cały asortyment dostę... więcej»
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
+
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Online
Stacjonarnie

Rabat na cały asortyment dostępny w sklepach stacjonarnych i na e-clarena.eu. Promocja obowiązuje dla zamówień powyżej 100zł oraz obejmuje produkty nieprzecenione. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
Twoja ulubiona biżuteria teraz -20%
Twoja ulubiona biżuteria teraz -20%
Skorzystaj z rabatu i kup wyją... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
+
Twoja ulubiona biżuteria teraz -20%
Online
Stacjonarnie

Skorzystaj z rabatu i kup wyjątkową biżuterię w doskonałej cenie. Z hasłem “SZALENSTWO” -20% na autorskie wyroby ze srebra i srebra złoconego oraz apaszki. Promocja obowiązuje na www.umiar.pl (wpisz kod podczas finalizacji zakupów), a także w butiku stacjonarnym marki na warszawskiej Saskiej Kępie. Szczegóły w butiku i na stronie.  

Najniższa cena apaszki ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 455 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 364 zł 

Najniższa cena kolczyków ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 885 zł 

Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 708 zł

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
Tylko teraz! -30% na nową kolekcję
Tylko teraz! -30% na nową kolekcję
Skorzystaj z promocji -30% na... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY2024
Zobacz
+
Tylko teraz! -30% na nową kolekcję
Online
Stacjonarnie

Skorzystaj z promocji -30% na nową kolekcję przy zakupie minimum 2 sztuk w salonach i na www.esotiq.com. Promocja nie dotyczy produktów bazowych i kosmetyków. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY2024
Zobacz
25% przy zakupach za min. 199,99 zł
25% przy zakupach za min. 199,99 zł
Wprowadź kod na stronie www.to... więcej»
Kod rabatowy:30SZALONE
Zobacz
+
25% przy zakupach za min. 199,99 zł
Online
Stacjonarnie

Wprowadź kod na stronie www.topsecret.pl/ona lub pokaż go w jednym z ponad 100 sklepów stacjonarnych i skorzystaj z oferty. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:30SZALONE
Zobacz
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
Rabat dotyczy całej kolekcji d... więcej»
Zobacz
+
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
Online

Rabat dotyczy całej kolekcji dostępnej na www.doctornap.com i łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
-20% na wybrane produkty
-20% na wybrane produkty
Odbierz rabat -20% na naszyjni... więcej»
Kod rabatowy:SZ20
Zobacz
+
-20% na wybrane produkty
Online
Stacjonarnie

Odbierz rabat -20% na naszyjniki złote oraz -20% na bransoletki srebrne. Rabat nie łączy się z innymi. Oferta i szczegóły promocji dostępne w salonach stacjonarnych i na jubilerschubert.pl.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ20
Zobacz
REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.