Sprawdź, które miejsca warto zobaczyć

Marta Roszewska 10 maja 2018 13:00

Kusi barwami, zapachami, lokalną muzyką i kuchnią. Maroko to coraz częściej wybierany kierunek wakacji przez Polaków. To kraj leżący w północno-zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym. Różnorodna kultura tego kraju przyciąga turystów z całego świata. Nic dziwnego, podróż do Maroka nie musi wiązać się z ogromnymi kosztami, a atrakcji jest mnóstwo. Ceny biletów lotniczych z Warszawy do Maroko zaczynają się już od 400 zł! Poszukując samodzielnie noclegu możemy się nieźle natrudzić. Warto zajrzeć na stronę www.riadsmorocco.com, znajdziemy tam oferty domów gościnnych o zróżnicowanym standardzie. Można tez oczywiście zdać się na sprawdzone hotele, choć koszty mogą być już nieco większe. W Maroku panuje zasada mówiąca o tym, że tylko pary po ślubie mogą wspólnie wynająć pokój. Na szczęście dla turystów często przymyka się na to oko.  

1/4
MAROKO
Copyright @Fotolia
1/4

Kuchnia

Co jeść, a czego nie próbować? Najsłynniejszą potrawą jest tadżin. To zarówno nazwa dania, jak i naczynia, w którym jest ono podawane. To gliniany talerz z pokrywką w kształcie stożka. Najpopularniejszą wersją jest ta z wołowiną i warzywami, ale istnieje mnóstwo innych wariantów, a wszystkie smakują niebiańsko! Oprócz tego warto spróbować kaszy kuskus, miodowo-migdałowych słodyczy, świeżo wypiekanego chleba khobz, a każdy posiłek zwieńczyć zieloną herbatą z listkami mięty. To tylko jedne z wielu przysmaków. Dzięki swemu położeniu, Maroko ma nieograniczony dostęp do świeżych owoców morza. Od ulicznych sprzedawców możemy kupić świeżo ugotowane ślimaki, grillowaną kukurydzę czy owoce kaktusa. Warto wystrzegać się picia wody z kranu. Wybierając wodę butelkową masz pewność, że unikniesz tzw. zemsty sułtana, czyli problemów z układem trawiennym.

Zwiedzanie

Planując samodzielne zwiedzanie dobrze pamiętać, by nie zapuszczać się samemu w ciemne uliczki. Miejsca typowo turystyczne są bezpieczne, jednak warto pilnować swoich rzeczy. Kiedy już znaleźliśmy idealne zakwaterowanie, pora ruszać w drogę! Między miastami można swobodnie poruszać się liniami kolejowymi ONCF. W miastach można korzystać z taksówek. Należy jednak pamiętać, by kontrolować licznik lub wiedzieć jak się targować. Nie wiesz od czego zacząć? W naszej galerii znajdziesz kilka miejsc, które warto odwiedzić podczas pobytu w Maroko!

2/4
Majorelle Garden Marrakech
Copyright @East News
2/4

Wszyscy, którzy odwiedzili Marrakesz zgodzą się, że jest on turystyczną stolicą Maroka. Warto poświęcić temu miastu więcej czasu, gdyż zwiedzanie wszystkiego może nam trochę zająć. Będąc w Marrakeszu i nie odwiedzając ogrodów Majorelle, to jak być w Londynie i nie zobaczyć Big Bena. Dom i ogród Majorelle powstał w latach 20. XX wieku. Malarz Jacques Majorelle zauroczony Marrakeszem, postanowił stworzyć w nim swoją oazę. W 1980 roku francuski projektant mody Yves Saint Laurent tak zakochał się w jego domu, że postanowił go odkupić i odnowić. Sprowadził nowe egzotyczne gatunki roślin, przywracając dawną świetność temu miejscu. To właśnie tam pracował nad swoimi nowymi kolekcjami. Jak zakupy to tylko w souku, czyli ogromnym targowisku, w którym dostaniemy niemalże wszystko. Już z daleka czuć zapach kminu i słychać gwar targujących się sprzedawców. Tam Marrakesz nieustannie tętni życiem.

3/4
Szawszawan Maroko
Copyright @Fotolia
3/4

Miasto wszystkich odcieni błękitu, czyli Szawszawan, to jeden z wielu klejnotów Maroka. Malownicze miasteczko poza niebieskimi fasadami nie kryje w sobie zbyt wiele atrakcji. Warte jest jednak odwiedzenia ze względu na swój malowniczy urok czy rześki górski klimat. Okolica zainteresuje również osoby, które lubią piesze wędrówki górskimi szlakami.

4/4
Wazarzat Maroko
Copyright @Fotolia
4/4

Nie, to nie Egipt! To Wazarzat, miast położone u bram Sahary. Leży na uczęszczanym przez karawany szlaku. Aby się do niego dostać trzeba przejść przez kręte dróżki i wysokie góry Atlasu Wysokiego. Warto jednak się potrudzić. Wazarzat to marokańskie Hollywood. Znajduje się w nim trzy studia filmowe, a najpopularniejsze z nich to Atlas Film Corporation Studio, także otwarte dla zwiedzających. Reżyserzy chętnie korzystają z klimatu i neutralnych plenerów tego rejonu. Nakręcono tam takie filmy jak "Gladiator", "Klejnot Nilu" czy "Kundun".

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Kocha muzykę, ale już podważano jej sukcesy. Córka Aldony Orman o cieniach posiadania znanego nazwiska

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA DOWBOR o utracie pracy, nowych wyzwaniach i o tym, czy mężczyźni... są jej potrzebni do życia. JOANNA DARK i MAREK DUTKIEWICZ: dwie dusze artystyczne. W błyskotliwej i dowcipnej rozmowie komentują 33 lata wspólnego życia. SYLWIA CHUTNIK: pisarka, aktywistka, antropolożka kultury, matka. Głośno mówi o sprawach niewygodnych i swojej prywatności. ROBERT KOCHANEK o cenie, jaką zapłacił za życiową pasję – profesjonalny taniec. O TYM SIĘ MÓWI: Shannen Doherty, Christina Applegate, Selma Blair, Selena Gomez, Michael J. Fox łamią kolejne tabu – mówią publicznie o swoich chorobach.