Viva.pl

1/5
Katarzyna Tusk "Make photography easier"
Copyright @Instagram @makelifeeasier_pl
1/5

 Na zrobienie idealnego zdjęcia wpływa wiele czynników - sam aparat to nie wszystko. Nie potrzeba jednak profesjonalnego studia, by zrobić dobrą fotkę - nie trzeba nawet wychodzić z domu. Instagram to kopalnia  inspiracji, ale samo przyglądanie się zdjęciom nie zdradzi nam sekretów fotografii. Odpowiedzi szukamy zatem w nowej książce autorstwa blogerki Katarzyny Tusk. "Make Photography Easier" to książka z poradami dla początkujących fotografów, którzy chcą podkręcić swój instagramowy profil. 

Dziś na warsztat bierzemy rozdział o tym, jak przygotować swoje mieszkanie tak, by wyglądało dobrze na zdjęciach. Oto 5 zasad, do których stosuje się Katarzyna Tusk!

1. Światło

Jak radzi Katarzyna, warto przyjrzeć się, jak i kiedy promienie słoneczne wpadają do naszego pomieszczenia. Wędrujące słońce zupełnie zmienia warunki do zdjęć w ciągu dnia, nie wspominając już o porach roku. Pokój usytuowany od wschodu będzie najlepiej oświetlony przed południem. Dlatego o tej porze warto robić w nim zdjęcia. Jeżeli światło jest zbyt ostre, można stłumić je np. firanką.


Zobacz także: Jak zrobić idealne selfie? Oto 5 sprawdzonych przez gwiazdy zasad, dzięki którym zostaniesz królową Instagrama!

2/5
Katarzyna Tusk "Make photography easier"
Copyright @Instagram @makelifeeasier_pl
2/5

2. Tło

W swojej książce Katarzyna Tusk wspomina o tym, jak fundamentalną rolę odgrywa tło na każdym zdjęciu. Najlepiej zdać się na neutralny kolor - biel w ciepłym odcieniu. Odbija światło i nie przytłacza fotografowanego przedmiotu.

Właściwie wszystko, co białe, pozwala nam na nieryzykowną zabawę światłem i cieniem.

Nowy kolor we wnętrzach należy wprowadzać ostrożnie - pościel, obrusy, lampka. To mniej kosztowna i wymagająca mniejszego wysiłku zmiana niż częste malowania ścian na potrzeby zdjęcia. Warto tez zadbać o to, by tło było kontrastujące do przedmiotu na fotografii. W końcu sama biel potrafi znudzić. Jak sobie z tym poradzić? Kolorowy karton o jak największym formacie i taśma klejąca! W ten sposób zmienisz kolor swojej ściany w 5 minut, na 5 minut. 

Zobacz także: Co łączy piłkę, flakon perfum, buty, lampę i fotel? Projektant. Oto Karim Rashid i jego małe dzieła sztuki.

3/5
Katarzyna Tusk "Make photography easier"
Copyright @Instagram @makelifeeasier_pl
3/5

3. Szklane elementy

Wszystko, co szklane, multiplikuje światło.

To prawda, że lustra odbijają je najmocniej. Jednak, nie jesteśmy w stanie rozwiesić ich na wszystkich ścianach tylko na potrzeby zdjęcia. Można natomiast wprowadzić obrazy i zdjęcia za szkłem. Ciekawym elementem na zdjęciu może też być np. szklany wazon lub flakon perfum. 

Warto też wykorzystać przestrzeń blisko naszego okna. Kierując się zasadą nr 2, należy pomalować ramy okien na biało, a plastikowy parapet wymienić na drewniany lub kamienny. Ciekawa klamka również doda uroku. Należy także pamiętać o tym, że najmniejsze zabrudzenia na szkle są jeszcze bardziej widoczne na zdjęciu!

Zobacz także: Hollywoodzkie sławy mogą im pozazdrościć! Jak mieszkają polskie gwiazdy?

4/5
Katarzyna Tusk "Make photography easier"
Copyright @Instagram @makelifeeasier_pl
4/5

4. Rośliny

Według Katarzyny, piękno kwiatów sprawia, że są idealnym elementem scenograficznym na zdjęciu - choć zwykle grają drugoplanową rolę. Radzi, by w kwiaciarni wybierać mocno rozwinięte kwiaty, które wkrótce przekwitną - takie raczej nie znajdą juz nabywcy, a dzięki temu można utargować niższą cenę. Wybierając bukiet, należy pamiętać o jego naturalności. Sztuczne dodatki pozbawią kompozycję uroku. Oczywiście bukiety to nie jedyny sposób na urozmaicenie zdjęcia. Rośliny doniczkowe, takie jak paprotki, kaktusy czy fikusy również mogą wyglądać interesująco. Hodując je w domu nie będziecie musieli biegać do kwiaciarni za każdym razem, gdy planujecie nowe zdjęcie.

Pamiętaj, że w duecie "kwiat i wazon" to ten pierwszy jest modelką, a drugi wybiegiem.

Dlatego stawiamy raczej na szklane albo ceramiczne wazony w neutralnych kolorach. W ten sposób to kwiaty będą grały główną rolę. 

Zobacz także: Urządzasz mieszkanie? Oto 5 najgorętszych trendów wnętrzarskich tej jesieni!

5/5
Katarzyna Tusk "Make photography easier"
Copyright @Instagram @makelifeeasier_pl
5/5

5. Porządek

Nic tak nie psuje zdjęcia, jak bałagan w tle. Dlatego domową sesję zdjęciowa najlepiej jest zacząć od uporządkowania przestrzeni, którą wykorzystamy w kadrze (czasami zajmuje to więcej czasu niż samo zrobienie zdjęcia!). 

Łatwiej zapanować nad pustą przestrzenią nie taką zapełnioną detalami.

Co innego elementy, które mogą służyć jako rekwizyty, np. książka, ulubiona zabawka czy ramka ze zdjęciem. Jednak przedmioty codziennego użytku nie dodadzą zdjęciu uroku. Dlatego warto upewnić się, że w pobliżu nie stoi plastikowa butelka po wodzie czy ładowarka do telefonu. 

Zobacz także: 7 hitów designu, które po prostu trzeba znać! Podpowiadamy, gdzie je kupić!

Wideo

4 różne kobiety, miasta, osobowości...

Polecamy

Top