Joan Collins, Dynastia
Fot. East News
HISTORIA MODY

Elektryzujące neony i sportowy luz… Lata 80. wciąż są w modzie!

Bohaterki „Dynastii”, księżna Diana… Sprawdź, kto wyznaczał wtedy trendy!

Redakcja VIVA! 2 sierpnia 2018 10:11
Joan Collins, Dynastia
Fot. East News

Moda lat 80. była neonowa, wygodna, łamiąca konwenanse, stawiająca na luz i swobodę. Do niedawna uznawana za kolorowy kicz, dziś ponownie króluje na salonach. Fascynuje Cię dekada indywidualistów, którzy podążali niewydeptanymi dotąd ścieżkami? Chcesz wiedzieć, jak filmowe kreacje (Top Gun, Dirty Dancing, Amerykański Żigolak) wpleść do codziennych outfitów? Obcisłe getry i bluza z opadającym ramieniem to podstawa Twojej garderoby? Najprawdopodobniej wśród trendów lat 80. znajdziesz wiele perełek, które wzbogacą Twoją garderobę. Przyjrzyj się bliżej strojom z tamtej dekady i odmień oblicze swojej szafy.

Tło historyczne

Lata 80. pełne są sprzeczności. To dekada dorobkiewiczów, w której ważne stało się robienie kariery i rozwój zawodowy. Chętnie manifestowano przy tym swój status społeczny. Do świata mody prawdziwą rewolucję wprowadził Giorgio Armani, całkowicie odwracając kobiecą i męską rolę – po raz pierwszy projektant zaproponował mężczyznom dopasowane garnitury, kobietom oddając luźne, oversizowe konstrukcje. Zaproponowany przez niego trend został rozpowszechniony jako power look, czyli styl dla dynamicznych karierowiczów, którzy chcieli poprzez ubiór wyrazić swoje ambicje.

Silnym nurtem lat 80. staje się też indywidualizm – muzyka, taniec i przyjaźń są wartościami naczelnymi. Na ulicach króluje pop (Michael Jackson to ikona tamtych czasów) i hip hop. Muzyki nie słucha się już tylko w domu czy na specjalnie zorganizowanych koncertach. Młodzi manifestują swoje preferencje, zabierając muzykę na ulice. Popularne stają się kieszonkowe odtwarzacze (walkmany) i przenośne radia.

Istotną rolę w kształtowaniu się modowych trendów odgrywa oczywiście film. Kultowe tytuły, jak Dirty Dancing czy Top Gun, to pozycje, do których chętnie wracamy również dzisiaj. Policjanci z Miami rozsławili wśród panów białe spodnie i białe garnitury. Prawdziwą ucztę dla zmysłów stanowi najpopularniejszy serial dekady, Dynastia. Jeśli szukasz inspiracji do odświeżenia swojej garderoby, w każdym odcinku znajdziesz co najmniej kilkanaście propozycji wartych uwagi. 

Serial Dynastia

styl, Dynastia
Fot. East News

Ikony mody lat 80.

Cher

Jej stylowy, sceniczny look robił wrażenie na każdym. „Nagie sukienki”, w których chętnie pokazywała się na czerwonym dywanie, może nie bardzo nadają się do noszenia na co dzień, ale przy okazji przebieranego Sylwestra, czemu nie?

Cher
Fot. East News

Księżna Diana

Niezaprzeczalna ikona stylu. Kochana za wdzięk i elegancję. Dziś jej godną następczynią stała się księżna Kate.

Księżna Diana
Fot. East News

Tom Cruise

Jego męski look z filmu Top Gun zapadł w pamięć wszystkim miłośniczkom kina. To on wypromował modę na okulary typu Aviator.

Tom Cruise, film Top Gun
Fot. East News

Patrick Swayze

Obcisła koszulka opinająca muskularne ramiona, dopasowane dżinsy, zaczesane do tyłu pasma – czy mogło być coś bardziej seksownego?

Patrick Swayze i jego złamane życie i kariera po Dirty Dancing
Fot. East News

Największe trendy w modzie lat 80.

Biżuteria: duża, wyrazista. Kobiety nosiły masywne kolczyki, mężczyźni chętnie pozowali w solidnych łańcuchach zawieszonych na szyi.

Koszulki z napisami: slogany na T-shircie, te zabawne i te bardziej demonstracyjne, nikogo dzisiaj nie dziwią. W latach 80. były prawdziwą nowością. Jak widać, ten trend przyjął się na stałe i po upływie niemal 40 lat wciąż ma się znakomicie.

Akcesoria: kolorowe zegarki, najlepiej na pasku wykonanym z gumy, frotowe opaski na włosy, walkmany, przenośne radia, okulary przeciwsłoneczne.

Saszetki: czyli popularne nerki. Jeśli sądzisz, że to propozycja współczesnych projektantów, to jesteś w błędzie. Właśnie w latach 80. saszetki królowały na ulicach.

Sprane, firmowe dżinsy: Levi’s, Wrangler, Lee – te marki wypłynęły na szerokie wody właśnie w latach 80. Markowe dżinsy to absolutny must have tamtych czasów. 

Welur: połyskujący, miękki, misiowy materiał był hitem ulic. Szyto z niego sukienki, spódnice, żakiety, a nawet dresy. Czarny, zielony, granatowy, bordo – welur nie miał sobie równych. Noszony zarówno na co dzień, jak i na wyjątkowe, wieczorne wyjścia.

Buty: lata 80. to era białych „adidasów”, butów na szpilce i gumowych sandałów. Noszone w tym czasie obuwie nigdy nie straciło na poularności i wymienione modele bez trudu znajdziesz w asortymencie wielu sklepów obuwniczych.

Modne fryzury w latach 80.

W latach 80. dominowały loki – nie eleganckie, ciężkie, barokowe sprężynki, ale bezładne, puszyste i rozwiane loczki. Obowiązkowa była objętość, więc masowo tapirowano pasma. Chętnie noszono też grzywki.

Oprócz tego super modny stał się koński ogon – najlepiej związany dużą, neonową frotką. Kucyki zaczęli nosić też mężczyźni. Jedni decydowali się na zapuszczenie włosów i wiązanie ich w kucyk, inni strzygli włosy na krótko, pozostawiając jedynie z tyłu dłuższe pasmo, które następnie wiązali gumką lub zaplatali w warkoczyk. Takie fryzury były niezwykle modne zwłaszcza wśród młodzieży.

Jaki makijaż królował w latach 80.?

Mocny akcent kładziono na oczy i usta. Po raz pierwszy popularne stały się kolorowe powieki. Niebieskie, różowe, pomarańczowe idealnie korespondowały z aktualną modą. W tamtych czasach nikt nie zawracał sobie głowy blendowaniem i precyzyjnym aplikowaniem cieni – kolor miał być widoczny z daleka, dlatego cień często nie kończył się w załamaniu powieki, ale obejmował całą okolicę oka. Usta pociągnięte szminką w kolorze zimnego różu były także znakiem rozpoznawczym lat 80.

Jak wyglądał ubiór damski w latach 80.?

Power dressing: trend zaproponowany przez Armaniego, bazujący na eleganckich spodniach w kant i obszernej marynarce z wypchanymi poduszkami. W takiej stylizacji kobieta była potężna i władcza, mogła odnieść sukces w każdej dziedzinie!

Sportowy look: czarne, obcisłe body, getry na łydki, bluza z opadającym ramieniem – te elementy garderoby stały się niezaprzeczalnym hitem dzięki filmowi Flashdance.

Zaznaczona talia: spodnie, spódnice, sukienki? Wszystkie musiały mieć precyzyjnie zaznaczoną talię. Modne stały się paski – zarówno te obszerne i grube, z dużym klamrami, jak i cienkie i delikatne, wprowadzające wyraźny podział proporcji.

Podwyższony stan: w latach 80. modne stały się obcisłe dżinsy sięgające do pępka. W połączeniu z krótkim t-shirtem z napisami i mocno natapirowanymi włosami stanowiły najpopularniejszy look tamtych czasów. Dzisiaj taki outfit również sprawdzi się doskonale.

Zwierzęce motywy: paski i cętki, najlepiej różnorodne i w dużej ilości. Pojawiały się wszędzie – na getrach, spodniach, spódnicach, sukienkach, swetrach.

Falbany i żaboty: bufiaste, obszerne bluzki z rękawami ozdobionymi falbanami, a do tego dekolty z lejącymi żabotami – tak, to norma lat 80.

Demi Moore
Fot. East News

Moda męska w latach 80.

Garnitur: koniecznie dopasowany, ze szlachetnych tkanin.

Spodnie: najpopularniejszy fason to zwężane ku dołowi, nazywane marchewami. Obowiązkowym dodatkiem były do nich białe skarpety, nawet Michael Jackson takie nosił!

Katana: element obowiązkowy szafy każdego mężczyzny w tamtych czasach.

T-shirty: opięte bokserki albo luźne koszulki z głębokimi rozcięciami pod pachami – to obowiązkowy element stroju każdego plażowicza.

Tom Hulce i Ray Liotta, film Dominick i Eugene
Fot. East News

Ubrania lat 80. są niezwykle charakterystyczne. Mało w nich może elegancji i szyku, więcej luzu i kolorowej swobody, ale i tak głęboko zapadają w pamięć. Sportowe dresy wykonane z połyskującego weluru, wygodne legginsy, body, luźne bluzy opadające na jedno ramię, buty treningowe czy fryzury pełne objętości (trwała lub tapir) - to właśnie nosiło się w tej dekadzie. Jeśli i Ciebie fascynuje moda lat 80., to jesteś w idealnym położeniu. Obecnie przeżywamy prawdziwy boom na tę dekadę. Sprane dżinsy z wysokim stanem, T-shirty z napisami, sportowe buty, rozwiane loki prosto z plaży – czy to jeszcze współczesność, czy już z powrotem lata 80.?  

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.