Sabina Zięba 3 sierpnia 2017 10:30
1/7
Copyright @East News
1/7

Lata 80. należały do księżnej Diany! Ta skromna przedszkolanka, stając się członkiem rodziny królewskiej, momentalnie zyskała miano ikony stylu. Już sama jej suknia ślubna stworzona przez Davida i Elizabeth Emanuel zapoczątkowała modę na obszerne krynoliny z tafty. Od tamtego momentu jej styl był śledzony przez kobiety na całym świecie. Mimo że księżna musiała sztywno trzymać się etykiety, jej stylizacje nigdy nie były nudne. Potrafiła łączyć elegancję z modowymi hitami. Kochała zabawę kolorami, nie bała się ryzyka. Jak czytamy w VIVA! MODA : „Na wieczorne wyjścia i gale wybierała kolorowe kreacje, bogato zdobione, czasem aż ekstrawaganckie. Może dlatego, że gdy na pierwsze oficjalne spotkanie w City of London włożyła czarną suknię z odsłoniętymi ramionami i plecami, i kuszącym dekoltem, książę ją skrytykował. Uważał, że czarny kolor nie jest odpowiedni dla młodej dziewczyny i że ludzie ubierają się tak tylko na pogrzeby”.

Polecamy też: Jak przedszkolanka, która wyszła za księcia, stała się ikoną stylu i do dzisiaj inspiruje miliony?
 

Kim była Catherine Walker?

Księżna Diana miała za zadanie promować modę brytyjską, dlatego też najczęściej wybierała rodzimych projektantów. Wiadomo jednak, że w doborze stylizacji polegała wyłącznie na jednej osobie - Catherine Walker. Kim była ta elegancka, szczupła brunetka?

Catherine Walker urodziła się 27 czerwca 1945 roku w Pas-de-Calais we Francji. Studiowała estetykę i filozofię, a później przeprowadziła się do Londynu, żeby napisać doktorat. Nie planowała wtedy jeszcze, że zostanie tam do końca życia. Pracowała w Instytucie Francuskim przy Ambasadzie Francji, gdzie poznała swojego męża, adwokata Johna Walkera, z którym pobrała się w 1970 roku. Urodziła mu dwie córki, ale ich szczęście trwało jedynie pięć lat… W 1975 roku John zginął w wypadku, a Catherine musiała samodzielnie utrzymać rodzinę. Zaczęła projektować ubranka dla dzieci, które sprzedawała przechodniom na ulicy. Gdy zdobyła doświadczenie, a także zyskała grono wiernych klientek, zaczęła tworzyć ubrania dla kobiet (m.in. suknie wieczorowe oraz ślubne) i dwa lata później otworzyła własną firmę, Chelsea Design Company. Dlaczego nazwa nie nawiązywała do jej nazwiska? Jak tłumaczyła: „We Francji wyśmiano by każdego, kto założyłby atelier krawieckie wywieszając szyld ze swoim nazwiskiem, nie mając dostatecznych umiejętności”. Zmieniło się to dopiero w 1994 roku, kiedy przemianowała markę na Catherine Walker & Co.

Firmę tworzyła wraz ze swoim drugim mężem, wykładowcą Saidem Cyrusem, który po jej śmierci 23 września 2010 roku przejął funkcję głównego projektanta. Przez lata Catherine zdobyła wiele nagród i wyróżnień – m.in. British Fashion Awards, a także tytuł Projektanta Roku magazynu Glamour. Rzadko udzielała wywiadów i unikała rozgłosu. Tworzyła dwie kolekcje rocznie, jednak nie prezentowała ich na pokazach mody. Nie goniła ślepo za trendami, lecz realizowała własne wizje, bazując na równowadze, elegancji i wdzięku. Spodobało się to wielu znanym kobietom, m. in. Lady Helen Taylor, Shakirze Caine, Darcey Bussell, ale to księżna Diana rozsławiła markę na całym świecie.

Polecamy też: Ikona mody nawet po śmierci. W Londynie otwarto wystawę najpiękniejszych strojów księżnej Diany
 

Współpraca z rodziną królewską

Catherine Walker pracowała z Dianą przez 16 lat. Poznały się w 1981 roku, trzy miesiące po ślubie z księciem Karolem. Przez ten czas projektantka stworzyła dla księżnej ponad tysiąc kreacji, łącznie z suknią, w której ta została pochowana - Diana zamówiła tę kreację u projektantki zaledwie kilka tygodni wcześniej.

Teraz marka ponownie cieszy się wielką popularnością, a wszystko dzięki... księżnej Kate! Nie od dziś wiadomo, że żona księcia Williama inspiruje się stylem „królowej ludzkich serc", a czasem nosi także jej biżuterię. Nawet podczas niedawnej wizyty w Polsce zaprezentowała się w niebieskim płaszczu marki Walker.

Zapraszamy do naszej galerii, gdzie możecie zobaczyć najspektakularniejsze i najbardziej znane stylizacje Diany projektu Catherine, a także kreacje księżnej Kate.

2/7
Copyright @Pinterest
2/7

To jedna z najbardziej znanych sukni Diany projektu Catherine Walker. Księżna pojawiła się w niej w 1987 roku podczas festiwalu w Cannes.

Polecamy też: Jak prezentowały się gwiazdy na gali zamknięcia festiwalu w Cannes? Kogo nagrodzono Złotą Palmą?

3/7
Copyright @East News
3/7

Księżna Kate w tym płaszczu projektu Catherine Walker pojawiła się podczas wizyty w Warszawie i w Berlinie.

Polecamy też: W naszym kraju księżna Kate zachwyciła wyglądem. A jak prezentuje się podczas wizyty w Niemczech?

4/7
Copyright @Pinterest
4/7

Tę suknię, zwaną Elvis Dress, projektu Walker, Diana założyła dwukrotnie: w 1989 roku na galę British Fashion Awards, a także w 1997 podczas wizyty w Hong Kongu.

Polecamy też:
Pippa Middleton i James Matthews już się pobrali. Zobacz, jak wyglądała ceremonia!

5/7
Copyright @East News
5/7

Księżna Kate w ubiegłym roku podczas wizyty w Holandii w komplecie marki Catherine Walker.

Polecamy też: Mini zestawy księżniczki Charlotte zachwycają cały świat! Zobacz jej ostatnie kreacje

6/7
Copyright @Pinterest
6/7

Księżna Diana w 1993 roku w Manchesterze w fuksjowym płaszczyku od Catherine Walker. 

Polecamy też: Te kreacje zrobiły wrażenie na całym świecie! Poznaj najlepiej ubrane bohaterki filmowe

7/7
Copyright @Pinterest
7/7

Księżna Kate podczas tegorocznego finału Wimbledonu w sukience z kwiatowym motywem marki Catherine Walker.

Polecamy też: Boho-chic wciąż nie wychodzi z mody! Zobacz najlepsze propozycje sukienek

Wideo

Te kultowe filmowe kwestie Jerzego Stuhra przeszły do historii! Też je uwielbiasz?

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Gwiazdą nowego numeru jest Weronika Rosati. Zobacz, co jeszcze w nowej VIVIE!