Jak wyglądają po latach?

Olga Figaszewska 31 marca 2018 11:30

Agnieszka Maciąg, Monika Smolicz, Paulina Tomborowska, Ilona Felicjańska… Supermodelki lat 90-tych. Tych  kobiet nie trzeba nikomu przestawiać. Były muzami największych projektantów. Otwierały pokazy, a ich zdjęcia publikowały prestiżowe modowe magazyny „Vogue” i „Harper’s Bazaar”. Na kok nie ustępowały światowym top modelkom wielkiego boomu z lat 80 - 90. Ale z Nowego Jorku, Mediolanu, Paryża powróciły do kraju. I choć zeszły z wybiegów, wciąż błyszczą. Pracują jako projektantki, prowadzą programy telewizyjne, wydają książki i angażują się w akcje charytatywne. Czym nas inspirują?

Jak wyglądają i czym się zajmują polskie modelki lat 90-tych? Zobaczcie wyjątkową archiwalną sesję autorstwa Roberta Wolańskiego dla VIVY! z 2009 roku. 

1/10
Supermodelki
Copyright @Robert Wolański
1/10

Na zdjęciu od lewej:  Monika Smolicz, Agata Najsznerska, Agnieszka Martyna-Ross, Agnieszka Maciąg, Magdalena Radałowicz-Zadrzyńska, Ewa Pacuła, Zofia Ragankiewicz, Paulina Tomborowska, Justyna Skoczylas (dziś Duszyńska), Ilona Felicjańska

2/10
Agnieszka Maciąg, Ilona Felicjańska
Copyright @Robert Wolański
2/10

Justyna Skoczylas (dziś Duszyńska)

Był rok ’92, kiedy na warsztatach dla przyszłych modelek usłyszała od Małgorzaty Niemen i znanego stylisty Jarka Szado, że ma w sobie „to coś”. Niedługo potem zaproponowano jej kontrakt w Tokio i Paryżu. Została w kraju, nie chciała rzucać studiów. Ale za granicę wyjeżdżała. Podczas Tokio Fashion Week chodziła u Joshi Yamamoto i Comme des Garcons. W Berlinie u Laury Biagotti. Thierry Mugler mówił o niej „blond anioł”, zaprosił do promocji swoich perfum Angel. W Polsce pracowała dla Zienia, Klimas, Sedy, Rosati, Simple, Hexaline. „Bardzo trudno jest przejść z tego świata bajki do rzeczywistości”, mówi. Ale jej się udało. Nie zerwała z modą. „Wykorzystałam swoją wiedzę o projektantach i rynku luksusowych marek, zarządzając zespołem sprzedaży reklam międzynarodowego wydawnictwa”, mówi. Równie piękna, co ambitna. Godzi pracę z wychowaniem dwójki dzieci. Przez kilka lat była związana z biurem reklamy Grupy Onet.pl.

Na zdjęciu od lewej: Agata Najsznerska, Monika Smolicz, Ewa Pacuła, Paulina Tomborowska, Agnieszka Martyna-Ross, Agnieszka Maciąg, Justyna Skoczylas, Ilona Felicjańska, Zofia Ragankiewicz

3/10
Supermodelki
Copyright @Robert Wolański
3/10

Magdalena Radałowicz-Zadrzyńska

Jej zdjęcia publikowały „Wallpaper” – wpływowy brytyjski magazyn lifestyle’owy, modowy  „i-D” czy snobistyczny niemiecki „Max”. Pracowała w Paryżu, Londynie, Berlinie. W Atenach czuje się jak w domu. Mimo to nie została za granicą, woli Polskę. Pod koniec lat 90. założyła w Warszawie butik. To u niej można było po raz pierwszy zobaczyć kreacje Gosi Baczyńskiej. Sama od lat tworzy kolekcje ubrań. Ale to wnętrza są jej prawdziwą pasją. Zapewne nie ostatnią! Przez dwa lata współpracowała z „ELLE Decoration” oraz „Marie Claire”.

Agnieszka Martyna-Ross

„Ile ty masz lat dziewczyno?”, zapytał Jerzy Antkowiak, dyrektor artystyczny Mody Polskiej (niegdyś największej polskiej modowej firmy), gdy pojawiła się u niego. Miała szesnaście. „Z mamą zawarłam układ: jeśli przez rok pogodzę szkołę z wybiegiem, zostaję”, mówi. Było ciężko, ale dała radę. Odkąd pamięta, o tym marzyła. Pracowała z największymi projektantami w Polsce, ale i za granicą. „To był Jean-Paul Gautier, Thierry Mugler, Laura Biagiotti, Escada. Dziś moda jest bardziej uliczna – prêt-à-porter. Wtedy, w latach 90., to było szalone haute couture”, wspomina. Grała w reklamach. „A potem przyjaciółka zaproponowała mi pracę stylistki w magazynie. To właśnie dzięki Monice Jaruzelskiej zdarzały się najważniejsze rzeczy w moim życiu”. Agnieszka jest wykładowcą w  „Szkole Stylu” Jaruzelskiej i „Szkole Stylu z Elle”. Stworzyła własny progam: „Elegancja ruchu i mowa ciała”.  Prowadzi warsztaty, szkolenia i konsultacje z zakresu kreowania wizerunku profesjonalisty i dress code’u w biznesie. Nie ma wątpliwości – jest w tym mistrzynią.

Od lewej:  Magdalena Radałowicz-Zadrzyńska, Agata Najsznerska, Agnieszka Maciąg, Agnieszka Martyna-Ross, Zofia Ragankiewicz.

4/10
Ilona Felicjańska, Monika Smolicz
Copyright @Robert Wolański
4/10

Monika Smolicz

Kiedy pomyślała: „zostanę modelką”, w polskiej modzie rządzili Hoffland i Hanaoka. Na światowych wybiegach królowały Eva Herzigova, Claudia Schiffer, Cindy Crawford. Mierzyła wysoko, chciała być jak one. Wyjechała do Mediolanu. Potem do Paryża, Nowego Jorku. Jej sesje publikowały „Vogue”, „Marie Claire”, „Elle”. Wróciła do Polski, bo czuła, że czas ustąpić pola młodszym. Patrzy na nich z sercem. Założyła agencję Rebel Models, stając się jednym z czołowych agentów modelek w kraju i za granicą. „Mam chyba najlepszą w Polsce rękę do mężczyzn”, śmieje się. Kiedy Adrian Włodarski, pierwszy Polak, który wystąpił w reklamie Prady, został twarzą Lanvin na sezon zimowy 2009, Monika piła szampana.

5/10
Paulina Tomborowska
Copyright @Robert Wolański
5/10

Paulina Tomborowska
Moda nigdy nie przesłoniła jej świata. Ze szkoły biegła na pokaz, zdała maturę, skończyła prawo. „Studia sprowadzają na ziemię. To przywraca poczucie rzeczywistości”, mówi. A ona pomimo sukcesów nie chciała go stracić. Nie zawróciły jej w głowie ani zagraniczne wyjazdy, ani sam Patrick Demarchelier, jeden z największych mistrzów fotografii mody, któremu wpadła w oko. Ani w końcu popularność telewizyjna. Paulina ma na koncie kilka ról, w filmie i w serialu. Była prezenterką programów muzycznych i kulturalnych. W Polsat Cafe prowadziła program „Zoom na miasto”, w którym odsłaniała kulisy wielkiego świata. Dla niej on nie ma tajemnic.

6/10
Supermodelki
Copyright @Robert Wolański
6/10

Agata Najsznerska
Było jak w filmie. Po maturze wyjechała na trzy miesiące do Mediolanu, a tam, na ulicy, zagadnął ją szef agencji modelek. To dzięki niemu trafiła do słynnej Elite. W Paryżu Agatą zajął się agent samej Lindy Evangelisty. Chodziła u Jean-Paula Gautier, Valentino i Armaniego. Została twarzą kampanii Alberty Ferretti, jej muzą. Otwierała pokazy. Sześć lat podróżowała między Europą i Japonią. I wciąż związana jest z modą. Założyła showroom „Tweed”. Obok uznanych marek pokazuje tam też kolekcje młodych projektantów. Dziś to ona wyciąga do nich rękę. „Jak do mnie przed laty Lidka Popiel. Spłacam dług”. Agata jest szczęśliwą mężatką i mamą.

Zofia Ragankiewicz

„Moda to tylko przygoda na chwilę, tak mówiło się w moim domu. Najważniejsza była nauka”, wyznaje. A ją bawiły pokazy. Wygrała konkurs dla modelek, ruszyła w świat. Paryż, Mediolan, Nowy Jork, Madryt: Lacroix, Armani, Escada... „Zaprzyjaźniłam się z Saskią, siostrą słynnej Karen Mulder. Dzięki niej poznałam top modelki – Naomi Campbell, Claudię Schiffer”. Ale najważniejszy był dla niej wyjazd za ocean. „Stany dały mi ogromne poczucie wartości. Przestałam czuć się jak szara myszka zza żelaznej kurtyny. Cokolwiek chcesz w życiu osiągnąć, osiągniesz to”, słyszałam. I tak jest. Nie czuła się więc zagubiona po zejściu z wybiegu. Stworzyła własną markę – Lorenzo Cavalieri. Matka dwójki dzieci. Jest inicjatorką ruchu „Mamy dość!”, walczącego z przemocą domową.

Na zdjęciu od lewej:  Monika Smolicz, Agata Najsznerska, Agnieszka Martyna-Ross, Agnieszka Maciąg, Magdalena Radałowicz-Zadrzyńska, Ewa Pacuła, Zofia Ragankiewicz, Paulina Tomborowska, Justyna Skoczylas (dziś Duszyńska)

7/10
Agnieszka Maciąg
Copyright @Robert Wolański
7/10

Agnieszka Maciąg

Pracowała w Mediolanie, Paryżu dla największych projektantów: Karla Lagerfelda, Nino Cerutti, Claude Montana, Laury Biagotti. Rok spędziła w Nowym Jorku. Miała dwadzieścia dwa lata, gdy na progu kariery przyszedł na świat jej syn. A kilka lat temu przyszła na świat jej córeczka Helenka. Na stałe wróciła do Polski. Nigdy nie żałowała swojej decyzji. Tu stała się prawdziwą gwiazdą show-biznesu. Była dyrektor artystyczną Vistuli. Nagrała płytę „Marakesz 5:30), pracowała w telewizji, wydała tomik poezji „Zielone pantofle” i książkę kulinarną „Smak życia”. Ćwiczy jogę. Jest ambasadorem wielu akcji charytatywnych. Prywatnie – od lat partnerką życiową fotografa Roberta Wolańskiego, autora tej sesji..

8/10
Ewa Pacuła, Monika molicz, Paulina Tomborowska, Ilona Felicjańska
Copyright @Robert Wolański
8/10

Od lewej:  Ewa Pacuła, Monika Smolicz, Paulina Tomborowska, Ilona Felicjańska.

9/10
Ilona Felicjańska
Copyright @Robert Wolański
9/10

Ilona Felicjańska
Niezapomniana wicemiss Polonia ‘93. Jako modelka zadebiutowała na wybiegach Mody Polskiej. Pracowała w Paryżu, Berlinie, Chodziła u Calvina Kleina, Pierre’a Cardina. W kraju – u najlepszych: Hexeline, Macieja Zienia i Teresy Rosati. Jest współautorką pierwszego polskiego talk-show „Na każdy temat”. „Mam nadzieję, że swoją popularność wykorzystuję w najlepszy sposób” – mówi założycielka fundacji „Niezapominajka”, która wspiera chore dzieci. Ilona jest mamą dwóch synów, Macieja i Adama. Dzięki własnej agencji produkcyjno-reklamowej Felicjańska Media, organizuje imprezy, aukcje, pokazy mody. Za działalność charytatywną i inspirowanie kobiet została nagrodzona, „ECCO Walk in Style”. W 2012 zainicjowała powstanie kampanii społecznej skierowanej do kobiet „Pamiętaj o samokontroli”. W 2013 roku wyszła jej debiutancka książka „Wszystkie odcienie czerni”.

10/10
Ewa Pacuła
Copyright @Robert Wolański
10/10

Ewa Pacuła
Jej siostra, Joanna Pacuła, to jedna z nielicznych Polek, które przebiły się w Hollywood. Pierwsze zdjęcia Ewa, dziewiętnastolatka, miała robione właśnie w jej domu w Los Angeles. „Joanna była dla mnie wzorem. Była na okładce Vogue’a. Uczyła mnie obycia z aparatem. Tego, jak poruszać się po wybiegu”, wspomina. Pracowała w Stanach między innymi dla Emporio Armaniego. Mogła wyjechać do Francji: „Urodziłam córeczkę, więc nie chciałam”. Wiele pięknych dziewczyn przemknęło w tym czasie przez wybiegi i zniknęło. A ona? Nie myśli o emeryturze. Ale moda to nie wszystko. Ewa skończyła dziennikarstwo. Pracowała dla wielu stacji telewizyjnych. Kamera ją kocha.

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Jedno zdjęcie Roxie Węgiel wywołało lawinę komentarzy. Odpowiedziała: „Ludzie muszą się przyzwyczaić, że jest inaczej”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARCELA I MICHAŁ KOTERSCY: w styczniu powiedzieli sobie „tak”, ale to niejedyna rewolucja w ich życiu. KATARZYNA ŻAK: o tym, co jest jej największym szczęściem i czego najbardziej żałuje. ANDREA CAMASTRA: dla zdobywcy gwiazdki przewodnika Michelin gotowanie jest jak teatralny spektakl. ALDONA ORMAN Z CÓRKĄ IDALIĄ w rozmowie pełnej metafizyki, ale też zwykłej codzienności. SWIFT, CYRUS, EILISH, GOMEZ, DUA LIPA: idolki zbiorowej wyobraźni.