Stół świąteczny
Fot. Adobe Stock
Magiczne Święta

Boże Narodzenie 2022: jak udekorować wigilijny stół?

Zainspiruj się naszym przewodnikiem po czterech stylach

Redakcja VIVA! 11 grudnia 2022 18:31
Stół świąteczny
Fot. Adobe Stock

Świąteczny stół odgrywa szczególną rolę. To przy nim gromadzi się rodzina, by przy wspólnym posiłku dzielić się radościami i wzruszeniami, by tworzyć nowe wspomnienia i podsumowywać miniony rok. Jaki powinien być stół wigilijny na Boże Narodzenie 2022? Oczywiście powinien być elegancki – takie niezwykłe okazje zasługują przecież na szczególną oprawę. Prezentujemy kilka pomysłów na proste i efektowne dekoracje wigilijnego stołu. Dzięki nim Twoja jadalnia oczaruje gości niepowtarzalnym klimatem. 

ZOBACZ TEŻ: Święta 2022: Zobacz, jak gwiazdy udekorowały swoje domy!

Kolory świątecznego stołu

Wystrój stołu wigilijnego jest nie mniej ważny od dekoracji choinki, tarasu czy balkonu. Świąteczny stół stoi w centrum bożonarodzeniowych wydarzeń, dobrze więc, by jego charakter pasował do podniosłej atmosfery tego święta. 

Jakie kolory powinny pojawić się na świątecznym stole? Tradycyjne barwy kojarzące się z Bożym Narodzeniem to biel, czerwień, choinkowa zieleń, głęboki granat oraz srebro i złoto. Wspaniałe jest to, że kolory te można stosować samodzielnie, bądź dowolnie łączyć i za każdym razem uzyskać doskonały efekt. 

CZYTAJ TAKŻE: Przepis na piernikowe ciasteczka z kawałkami czekolady na Boże Narodzenie 2022

Jaki obrus na świąteczny stół?

W Wigilię tradycyjnie wybieramy białe obrusy. Dobrze sprawdzą się tu szczególnie te modele, które wykonane są z tkaniny plamoodpornej – trudne plamy po barszczu nigdy więcej nie będą dla nas problemem. 

Jeśli szukamy jednak bardziej dekoracyjnego obrusu na stół wigilijny – celujmy w ten wykonany z grubej bawełny w żakardowy wzór, czy stylowy lniany obrus. Takie modele nie będą z pewnością tanie w zakupie, ale na pewno posłużą nam więcej niż jeden sezon. 

W pierwszy i drugi dzień Świąt możemy biały obrus nakryć filcowym lub haftowanym bieżnikiem w gwiazdki, choinki, śnieżynki. Bez problemu możemy też poplamiony po Wigilii biały obrus wymienić na kolorowy model ze świątecznym printem – czerwone, zielone, granatowe obrusy z nadrukiem w śnieżynki z pewnością zachwycą odwiedzających nas gości.

Nakrycie stołu wigilijnego – jaką zastawę wybrać?

Na co dzień większość z nas korzysta z codziennej zastawy – prostej lub zdobionej kolorowymi motywami. Popularne jest też sztukowanie zastawy – zamiast kupować gotowe komplety, możemy stworzyć swój zestaw samodzielnie, dowolnie mieszając wzory i kolory. W ten sposób mamy szansę ożywić kuchnię i dodać jej nieco energii. Takie kolorowe, złożone z jednostkowych egzemplarzy komplety mają jeszcze jedną zaletę – gdy talerz lub miska się stłuką, lub wyszczerbią – z łatwością zastąpimy je innym egzemplarzem. 

zastawa świąteczna na białym obrusie

Inaczej wygląda rzecz w przypadku wyjątkowych uroczystości. Na Boże Narodzenie wybieramy najczęściej klasyczne, porcelanowe nakrycie stołu wigilijnego. Te całe skąpane w bieli to już klasyka gatunku – modele zdobione srebrnym lub złotym rantem też zrobią wyjątkowe wrażenie na gościach – jednak trzeba pamiętać, by nie myć ich w zmywarce. Świąteczne pierogi, aromatyczny barszcz czerwony, karp - to wszystko będzie jeszcze lepiej smakować na pięknej zastawie.

Wystrój stołu wigilijnego - dodatki i detale

Równie ważne – obok eleganckiego obrusu, stylowej zastawy, czy odświętnego kompletu sztućców są dekoracje na stół wigilijny. Co sprawdzi się najlepiej? Oczywiście stroik! Ten z żywych gałązek ze świecą ozdobioną brokatem przyda szyku każdej jadalni. 

Jeśli dysponujemy sporą ilością miejsca, ustawmy na stole drewniane lub metalowe latarnie – blask umieszczonych w nich świecach stworzy intymny i rodzinny klimat sprzyjający świętowaniu. Co do tego? Na środku stołu czy nawet między talerzami możemy umieścić szyszki, filcowe śnieżynki, a nawet małe bombki. Obok nakrycia obowiązkowo połóżmy świąteczne serwetki złożone w ciekawy wzór. 

WIĘCEJ O ŚWIĘTACH: Świąteczny klimat w butikach marki Dior 

Jak złożyć serwetki na stół wigilijny? Jeśli mamy odrobinę wolnego czasu, to koniecznie poszukajmy filmików instruktażowych i dowiedzmy się jak złożyć serwetkę np. w gwiazdę czy choinę – taka dekoracja stołu wigilijnego z pewnością oczaruje wszystkich zebranych. Jeśli nie mamy zdolności manualnych, zawsze możemy zdecydować się na prostą ozdobę w postaci pierścienia na serwetki. Kupmy gotowy model w markecie lub przygotujmy go sami – pierścień z sizalu, sznurka konopnego i gałązki z igliwiem, z błyszczącego papieru – wykonamy naprawdę szybko. 

4 inspiracje na dekorację stołu wigilijnego 2022

  1. Dekoracja stołu wigilijnego w stylu minimalistycznym

minimalistyczny stół świąteczny

Minimaliści w święta mają naprawdę trudne zadanie. Błyszczące lampki, kolorowe dekoracje, brokat – to wszystko może przytłoczyć. Jak przygotować minimalistyczną dekorację na wigilijny stół? 

Wystarczy postawić na prostotę – wybrać kolor przewodni i konsekwentnie się go trzymać. Doskonałym wyborem będzie oczywiście biel. Biały obrus, biała, prosta zastawa stołowa bez ozdobników, ustawiony na środku stołu nieduży stroik z zielonych gałązek. Prosty świecznik, białe tekstylne serwety przewiązane sznurkiem z zatkniętą za niego zieloną gałązką – tyle wystarczy, by poczuć magię świąt.

  1. Dekoracja stołu wigilijnego w stylu glamour

czarno szara zastawa ze złotymi dodatkami

Ci, którzy kochają przepych, szczególnie docenią grudniowe szaleństwo. Tu wszystko błyszczy, miga, zwraca uwagę. Jakie dekoracje w stylu glamour sprawdzą się na naszym stole najlepiej? 

Niech motywem przewodnim będzie dekoracyjne srebro. A zatem – białe talerze i srebrne sztućce, biały stroik okraszony brokatem – koniecznie ze srebrnymi bombkami. Srebrne pierścienie na serwetki, srebrny lampion, a w nim połyskująca brokatem świeca, srebrne podkładki pod talerze. Ozdobnie, z klasą i bardzo elegancko.

  1. Dekoracja stołu wigilijnego w stylu rustykalnym

rustykalna dekoracja stołu wigilijnego

Wśród różnorodnych świątecznych dekoracji uwagę zwracają także te w stylu rustykalnym. Szyszki różnych rozmiarów, świeży ostrokrzew, gałązki jemioły zawieszone pod sufitem, stroiki z pachnącej lasem choinki. 

Na rustykalnym stole z powodzeniem można umieścić naturalne podkładki pod talerze czy szklanki – dobrze sprawdzą się tu po prostu cienkie plastry drewna. Do tego związane wstążką cynamonowe pałeczki, owocowy susz – anyż, plastry pomarańczy, suszone jabłka zawieszone na gałązkach wetkniętych do wazonu. Na takie dekoracje stołu wigilijnego nie trzeba wydawać dużo pieniędzy, a są przy tym oryginalne i naprawdę piękne.

  1. Klasyczna dekoracja stołu wigilijnego

biała zastawa świąteczna z piernikami

Najłatwiej mają zwolennicy klasyki. Mogą dowolnie mieszać świąteczne kolory, wybierać dekoracje w różnych kształtach, by otrzymać stylowy efekt. Biały obrus, do tego czerwony bieżnik ze świątecznym haftem, papierowe serwetki z nadrukiem w choinki, kolorowy stroik ze świecą w kształcie bałwanka, małe czerwone latarenki między talerzami – i już jest radośnie, świątecznie, rodzinnie. 

Wigilia to wyjątkowe święto w polskiej tradycji. Kulturoznawcy zwracają uwagę na ciekawostkę – w zasadzie najważniejszym grudniowym świętem jest Boże Narodzenie, czyli tak zwany pierwszy dzień Świąt. Polacy jednak dużo większą wagę przywiązują do samej Wigilii. Na stole pojawia się świąteczna zastawa, eleganckie sztućce, strojny obrus i świąteczne dekoracje. Jakie drobiazgi wybrać, by przydać świątecznemu stołu szyku? 

Możemy zdecydować się na dekoracje utrzymane w stylu eko, skandynawskim, czy glamour i to jemu podporządkować całą stylizację. Możemy też popuścić wodze fantazji i zdecydować się na różnokolorowe ozdoby w klasycznym stylu. Bez względu na to, jak przystroimy nasz wigilijny stół – pamiętajmy jednak o tym, że to nie obrus, stroik, a nawet potrawy są w tym czasie najważniejsze – lecz bliscy, ciepły rodzinny klimat i takie zwykłe świąteczne bycie razem.  

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.