NOWY NUMER VIVY!

„Myśleli, że jestem męską prostytutką!" - Marcin Tyszka o początkach swojej międzynarodowej kariery

Roman Praszyński 13 lutego 2017 07:45
Fot. Archiwum prywatne, Piotr Jamrozik

Marcin Tyszka jest najsłynniejszym polskim fotografem mody. Pracuje dla najważniejszych światowych magazynów. W najnowszej VIVE! opowiada o trudnych początkach swojej kariery na zachodzie. Już jako nastolatek wyjeżdżał do Madrytu, żeby dobrze się bawić. Jego hiszpańscy znajomi byli zdziwieni. Nie wierzyli, że zarabia w Polsce, by tracić pieniądze w Madrycie. „Nie mogli sobie wyobrazić, że dziewiętnastoletni chłopak z Polski może po prostu przyjeżdżać i spędzać tam weekendy”, opowiada Tyszka w VIVIE! „Plotkowali, że pewnie byłem męską prostytutką, albo dzieckiem mafii, ha ha. Dopiero z czasem zmienili zdanie o naszym kraju – teraz uwielbiają nas odwiedzać”.

Polecamy też: Dlaczego kochają go gwiazdy? Marcin Tyszka zdradza największy sekret swojej międzynarodowej kariery

Gdy Marcin Tyszka podbił Polskę pod koniec lat 90., zawalczył o zagraniczne kontrakty. Niestety, początki były trudne: „Na początku usłyszałem, że robię bardzo dobre zdjęcia w bardzo złym guście. Potwierdzało się, że moja estetyka z Polski jest bardzo prowincjonalna. Musiałem gonić świat, nauczyć się zachodniej mody”, wspomina w najnowszym wydaniu VIVY!

W końcu zrobił kilka sesji dla hiszpańskiego Cosmopolitan, ale nie mógł zdobyć kolejnych zleceń. Stanął w miejscu. Wszystko zmieniło się, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, na pewnym weselu: „Poszedłem na wesele mojej przyjaciółki, córki jednej z najbogatszych hiszpańskich rodzin.  Zaprzyjaźniłem się z nią, nie wiedząc że pochodzi z tak znamienitego klanu. W Hiszpanii panuje nepotyzm i ksenofobia. Najłatwiej zrobić karierę, jeżeli jest się z dobrej rodziny. A ponieważ wszyscy zobaczyli mnie na tym ślubie – widzieli, że jestem zaprzyjaźniony z rodziną panny młodej, już nazajutrz miałem telefony z propozycjami pracy”.

Tak się zaczęło. Dzięki talentowi i ciężkiej pracy Marcin Tyszka wspiął się na sam szczyt. O tym z jakimi gwiazdami pracował i dlaczego zaczął robić filmy w najnowszej VIVIE!

Drogi Użytkowniku,
chcemy Cię lepiej poznać, żeby robić dla Ciebie jeszcze lepszy serwis!
Wystarczy kilka minut, by wypełnić naszą ankietę. Zapraszamy!

Wideo

Zobacz gwiazdy w kolekcji H&M Conscious Exclusive!

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Magdalena Boczarska o filmowych i niefilmowych rolach życia. Mariola Bojarska-Ferenc z synem Aleksem opowiadają, jak celebrują życie i posiłki. Oszołom, obibok… Tak mówiono o Miśku Koterskim. To się zmieniło, gdy się zakochał i został ojcem.