Z ŻYCIA RODZINY KRÓLEWSKIEJ

Nikt nie zasiada na tronie tak długo jak królowa Elżbieta. Monarchini obchodzi dziś „szafirowy jubileusz’’

Damian Duda 6 lutego 2017 15:15
Elżbieta II, szafirowy jubileusz
Fot. Twitter@The Royal Family/Getty Images

6 lutego 1952 roku Elżbieta II wstąpiła na tron po nagłej śmierci swojego ojca, Jerzego VI. Pałac Buckingham z tej okazji zaprezentował zdjęcie monarchini pozującej w niezwykłej biżuterii z szafirami, którą w 1947 roku dostała od swojego ojca w ramach prezentu ślubnego.

 

Elżbieta II, szafirowy jubileusz
Fot. Twitter @The Royal Family

Z tej okazji nie zaplanowano uroczystości państwowych z udziałem monarchini. Elżbieta II nie pojawi się również publicznie. Ten dzień spędzi w swojej prywatnej rezydencji w Sandringham w hrabstwie Norfolk, gdzie zamierza oddać się wspomnieniom o swoim ojcu.

Przeczytaj też: Angielska królowa Elżbieta II panuje już 63 lata! Przypominamy zdjęcia z jej koronacji

W Londynie w południe wystrzelono 41 salw honorowych. Natomiast godzinę później podobna ceremonia miała miejsce pałacu Tower of London, gdzie zostały wystrzelone 62 salwy.

Uroczyste obchody spodziewane są dopiero w 2022 roku, kiedy Elżbieta II obchodzić będzie platynowy jubileusz 70-lecia na tronie.

 

Elżbieta II – najdłużej panujący brytyjski monarcha

Urodziła się 21 kwietnia 1926 roku w Londynie. Mimo że tron objęła 6 grudnia 1952 roku – tuż po śmierci swojego ojca króla Jerzego VI Windsora. Obowiązki królewskie zaczęła stopniowo obejmować dużo wcześniej. Powodem ich przejęcia była rozwijająca się choroba króla Jerzego, u którego zdiagnozowano raka płuc.

 

Królowa jest najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii, 9 września 2015 roku pobiła rekord swojej prababki. Królowa Wiktoria panowała 63 lata, 7 miesięcy i 2 dni.

Jak twierdzą konstytucjonaliści rolą brytyjskiego monarchy jest „prawo do udzielania rad, zachęcania i ostrzegania’’. Mimo to Elżbieta II jest uważana za jedną z najbardziej wpływowych kobiet w świecie polityki. Obecnie królowa uznawana jest za Głowę Państw w 21 krajach.

 

Zobacz też: Poznajcie sekrety kostiumów serialu o Elżbiecie II „The Crown”! Zapraszamy na wyjątkowy film!

Drogi Użytkowniku,
chcemy Cię lepiej poznać, żeby robić dla Ciebie jeszcze lepszy serwis!
Wystarczy kilka minut, by wypełnić naszą ankietę. Zapraszamy!

Wideo

Chris Pratt zachwyca w kolejnej części Jurassic World!

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Magdalena Boczarska o filmowych i niefilmowych rolach życia. Mariola Bojarska-Ferenc z synem Aleksem opowiadają, jak celebrują życie i posiłki. Oszołom, obibok… Tak mówiono o Miśku Koterskim. To się zmieniło, gdy się zakochał i został ojcem.