Gabriela Czernecka 27 lipca 2017 16:30
1/10
Brytyjska sukcesja tronu
Copyright @East News
1/10

Kto przejmie koronę po Elżbiecie II? Następców w kolejce do brytyjskiego tronu Windsorów jest niemal 6 tysięcy! Pierwszy do przejęcia tronu po Elżbiecie II jest książę Karol, choć mówi się, że może zrzec się tronu na rzecz syna, księcia Williama. Biorąc pod uwagę fakt, że książę Karol jak do tej pory jest najdłużej czekającym księciem na tron, informacja o jego zrzeczeniu się jest jak najbardziej prawdopodobna. Pałac Buckingham jak na razie nie potwierdza, ale i nie zaprzecza tym informacjom. Kto w takim razie jest w kolejce do brytyjskiego tronu. Poznajcie pierwszą dziesiątkę. 

 

Elżbieta II następca tronu

 

Królowa Elżbieta II, miała zaledwie 26 lat, kiedy wstąpiła na tron. Obecnie jest najdłużej panująca monarchinią w historii  panuje od 1952 roku (!). Monarchia brytyjska jest dziedziczna, tak więc oczywiste jest, że pierwszy w kolejce do objęcia tronu jest najstarszy syn Elżbiety i księcia Filipa jest książę Karol. Raz na jakiś czas media wspominają o tym, że książę Karol może (ze względu na swój zaawansowany wiek i chęć życia w cieniu) zrzec się tronu na rzecz księcia Williama. Książę Karol najchętniej zająłby się swoją największa pasją, jaką jest rolnictwo ekologiczne. Co ciekawe, książę Karol ma trójkę rodzeństwa - księżniczkę Annę, księcia Andrzeja i księcia Edwarda, jednak to jego dzieci, czyli książę William i książę Harry, mają pierwszeństwo w linii sukcesji brytyjskiego tronu. 

 

Królowa Elżbieta II ciekawostki

 

Dodatkowo w 2011 roku wprowadzono zmianę do królewskiej kolejki. Do tego czasu pierwszeństwo do sukcesji mieli męscy potomkowie rodu, a kobieta mogła zasiąść na tronie tylko i wyłącznie gdy król miał same córki. W taki właśnie sposób Elżbieta II zasiadła na tronie. Takie prawo obowiązuje od 2011 roku, tak więc nie obejmuje siostry księcia Karola, księżniczki Anny. Na tronie ma jednak okazję zasiąść księżniczka Charlotte, która urodziła się w 2015 roku. 

 

Kolejka do brytyjskiego tronu

 

Nikt z królewskiej rodziny nie chce być królem lub królową” – powiedział książę Harry w wywiadzie dla „Newsweeka”. On sam zajmuje piąte miejsce w kolejce do brytyjskiego tronu. Wszyscy zastanawiają się jednak, czy Elżbieta II pozwoli księciu Harry’emu poślubić nową wybrankę, aktorkę Meghan Markle. Główną przeszkodą jest to, że nie pochodzi ona ze szlacheckiej rodziny, więcej, jest rozwódką. Przypomnijmy, że w 1936 roku z powodu miłości do rozwódki tronu zrzekł się król Edward VIII. Chciał wówczas poślubić Wallis Simpson, amerykankę i rozwódkę. Królem został więc ojciec królowej Elżbiety II, Jerzy VI. 

 

Kto przejmie koronę po Elżbiecie II? Zobaczcie w naszej GALERII 10 pierwszych pretendentów do władania monarchią brytyjską!

 

 

Więcej informacji o brytyjskiej rodzinie królewskiej znajdziecie TUTAJ>>

2/10
Królowa Elżbieta II MT
Copyright @Getty Images
2/10

Królowa Elżbieta II, miała zaledwie 26 lat, kiedy wstąpiła na tron. Obecnie jest najdłużej panująca monarchinią w historii  panuje od 1952 roku (!). Monarchia brytyjska jest dziedziczna, tak więc oczywiste jest, że pierwszy w kolejce do objęcia tronu jest najstarszy syn Elżbiety i księcia Filipa jest książę Karol. To ogromna odpowiedzialność, bo brytyjski monarcha włada nie tylko Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, ale także 15 innymi państwami należącymi do Wspólnoty Narodów. Królowa Elżbieta II pełni głównie funkcje reprezentacyjne i dyplomatyczne, ale do jej zadań należy także składanie wizyt zagranicznych czy podejmowanie szefów państwa. W linii sukcesji brytyjskiego tronu naliczono się prawie sześciu tysięcy następców! Zobaczcie, kto jest w pierwszej dziesiątce!

 

Polecamy też: Do sieci wyciekł tajny plan na wypadek śmierci Elżbiety II! ''Guardian'' ujawnia szczegóły

3/10
Brytyjska sukcesja tronu, książę Karol
Copyright @Instagram @kensingtonroyal
3/10

Pierwszy w kolejce do brytyjskiego tronu jest syn królowej Elżbiety II i księcia Filipa, książę Walii. Do tej pory jest najstarszym i najdłużej czekającym następcą tronu w historii królestwa. Od niedawna mówi się, że książę Karol zastanawia się nad rezygnacją z przyjęcia tronu na rzecz swojego najstarszego syna, księcia Williama. Przypomnijmy, że książę Karol skupił na sobie uwagę mediów, gdy w 1996 roku rozwiódł się z księżną Dianą. Parę lat później, dokładnie w 2005 roku ożenił się z miłością swojego życia, Camillą Parker Bowles, o czym pisały media na całym świecie. Jeśli książę Karol zrzecze się tronu, następnym w kolejce jest książę William. 

Polecamy też: Do sieci wyciekł tajny plan na wypadek śmierci Elżbiety II! ''Guardian'' ujawnia szczegóły

 

4/10
Brytyjska sukcesja tronu, książę William
Copyright @Instagram @kensingtonroyal/ @britishgq
4/10

Królowa Elżbieta II następca 

Drugi w kolejce do brytyjskiego tronu jest tuż po księciu Karolu, książę Wilhelm, potocznie nazywany Williamem. Co ciekawe, w wypadku śmierci księcia Karola przed królową Elżbietą II, William automatycznie stanie się następcą tronu i obejmie władzę po śmierci babci. Tym samym książę zostanie królem Wilhelmem V. Książę William jest synem księcia Karola i księżnej Diany. Jego oficjalnym tytułem jest „Jego Królewska Wysokość Książę Wilhelm z Walii”. Podobnie jak Diana i Karol, nie przepada za monarszą etykieta, ale ściśle jej przestrzega. Angażuje się w działalność społeczną i charytatywną, chętnie reprezentuje królową w zagranicznych podróżach, tak jak było to w przypadku podróży do Polski. 

Więcej o wizycie księcia Williama i księżnej Kate przeczytacie TUTAJ>>

5/10
Brytyjska sukcesja tronu, książę George
Copyright @Instagram @kensingtonroyal
5/10

Książę George i księżniczka Charlotte

Zgodnie z protokołem brytyjskiej sukcesji tronu, dzieci księcia Williama mają pierwszeństwo przed jego bratem, księciem Harrym (drugi syn księcia Karola). To sprawia, że książę George jest trzeci w kolejce do tronu, a jego siostra księżniczka Charlotte – czwarta. Przypomnijmy, że książę William w 2011 roku poślubił Kate Middleton, a owocem ich związku są książę George (urodzony w 2013 roku) oraz księżniczka Charlotte (urodzona w 2015 roku). 

Książę George od samego początku rozkochał w sobie ludzi na całym świecie. Media za każdym razem rozpisują się o jego mimice - chłopiec nie krępuje się i chętnie wyraża niezadowolenie czy zachwyt, jak było to podczas wizyty w Polsce.

Więcej o wizycie księcia Williama i księżnej Kate przeczytacie TUTAJ>>
 

6/10
Brytyjska sukcesja tronu, księżniczka Charlotte
Copyright @Instagram @kensingtonroyal
6/10

Księżniczka Charlotte urodziła się w 2015 roku. Obecnie ma zaledwie dwa latka, a już rozkochała sobie tłumy! Córka księcia Williama i księżnej Kate jest czwarta w kolejce do brytyjskiego tronu. Co ciekawe księżniczka Charlotte możliwość zasiadania na tronie zawdzięcza ustawie, która została wprowadzona w 2011 roku. Wcześniej  pierwszeństwo do sukcesji mieli męscy potomkowie rodu, a kobieta mogła zasiąść na tronie tylko i wyłącznie gdy król miał same córki. W taki właśnie sposób Elżbieta II zasiadła na tronie. Takie prawo obowiązuje od 2011 roku, tak więc nie obejmuje siostry księcia Karola, księżniczki Anny. Na tronie ma jednak okazję zasiąść księżniczka Charlotte, która urodziła się w 2015 roku.  

Przypomnijmy, że księżna Kate jest w trzeciej ciąży. Jak tylko urodzi sukcesja brytyjskiego tronu zmieni się. Po księżniczce Charlotte będzie trzeci potomek księcia Williama i księżnej Kate, a dopiero później pozostali członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej, których zobaczycie w naszej galerii.

Polecamy też: Do sieci wyciekł tajny plan na wypadek śmierci Elżbiety II! ''Guardian'' ujawnia szczegóły

7/10
Brytyjska sukcesja tronu, książę Harry
Copyright @Instagram @kensingtonroyal
7/10

Książę Harry, a dokładniej Jego Królewska Wysokość Książę Henryk z Walii jest pątym w kolejności kandydatem do tronu.  Ukończył Królewską Akademię Wojskową w Sandhurst i jest kapitanem lotniczego korpusu brytyjskich wojsk lądowych. Przez wiele lat media śledziły jego młodzieńcze wybryki - rozpisywano się o jego licznych romansach. W listopadzie ubiegłego roku Pałac Kensington oficjalnie potwierdził, że książę spotyka się z amerykańską aktorką Meghan Markle.

Co ciekawe, zgodę na związanie się z Meghan książę Harry musiał otrzymać od królowej Elżbiety II. Główną przeszkodą jest to, że Meghan Markle nie pochodzi ze szlacheckiej rodziny, więcej - jest rozwódką. Przypomnijmy, że w 1936 roku z powodu miłości do rozwódki tronu zrzekł się król Edward VIII. Chciał wówczas poślubić Wallis Simpson, amerykankę i rozwódkę. Królem został więc ojciec królowej Elżbiety II, Jerzy VI. 

Zobacz też: Miał być ślub, będzie rozstanie w atmosferze skandalu? Cała prawda o związku księcia Harry'ego i Meghan Markle

8/10
Brytyjska sukcesja tronu, książę Andrzej
Copyright @East News
8/10

Na miejscu szóstym w kolejce do brytyjskiego tronu jest książę Yorku, Andrzej. Jest młodszym bratem księcia Karola. Ciekawostką jest to, że w sukcesji do tronu wyprzedził starszą o 10 lat siostrę, księżniczkę Annę, ponieważ gdy przyszedł na świat, wówczas obowiązywała zasada, że jedynie mężczyźni mogą zasiadać na tronie, chyba, że król ma same córki, wtedy starsza z nich zostaje królową. Tak było w przypadku królowej Elżbiety II. 

Polecamy też: Do sieci wyciekł tajny plan na wypadek śmierci Elżbiety II! ''Guardian'' ujawnia szczegóły

9/10
Brytyjska sukcesja tronu, księżniczka Beatrycze i księżniczka Eugenia
Copyright @East News
9/10

Księżniczka Beatrycze i jej młodsza o dwa lata siostra, księżniczka Eugenia zajmują kolejno siódme i ósme miejsce. Beatrycze i Eugenia są córkami księcia Andrzeja (szósty w kolejce) i Sary Ferguson (para rozwiodła się w 1996 r.). Wnuczki królowej Elżbiety II zajmują się działalnością charytatywną. 

Polecamy też: Do sieci wyciekł tajny plan na wypadek śmierci Elżbiety II! ''Guardian'' ujawnia szczegóły

10/10
Brytyjska sukcesja tronu, książę Edward
Copyright @East News
10/10

Miejsce dziewiąte w kolejce do brytyjskiego tronu przypada księciowi Edwardowi. Jest on najmłodszym synem królowej Elżbiety II i księcia Filipa. Jego dzieci ze związku z księżną Zofią, czyli dziesięcioletni książę Jakub i czternastoletnia księżniczka Ludwika dziedziczą prawa do tronu kolejno dziesiąte i jedenaste miejsce w kolejce.

Polecamy też: Do sieci wyciekł tajny plan na wypadek śmierci Elżbiety II! ''Guardian'' ujawnia szczegóły

Wideo

Jak poprawić relację w związku. 5 zasad, których powinnaś przestrzegać!

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

W nowej VIVIE! seksowna Ewa Chodakowska o miłości, karierze i… planowaniu dziecka!