VIVA! VIDEO

Zobacz zwiastun nowego filmu Romana Polańskiego „Prawdziwa historia”! VIDEO

Uroczysta premiera najnowszego filmu Romana Polańskiego odbyła się podczas ubiegłorocznego filmowego festiwalu w Cannes. „Prawdziwa historia” adaptacją powieści Delphine de Vigan. Opowiada ona o pisarce (w tej roli Emmanuelle Seigner), która przechodzi kryzys twórczy. Poznaje jednak tajemniczą kobietę (Eva Green), która wkracza w jej życie, a ich relacja z początkowej przyjaźni szybko zmienia się niebezpieczną i toksyczną grę. To thriller psychologiczny, a Polański jest mistrzem tego gatunku.

„Prawdziwa historia” Polańskiego

Na festiwalu w Cannes nowe dzieło reżysera zebrało mieszane recenzje. I tym razem, do twórczości artysty powracają: zło, niepewność, prześladowanie psychiczne, obsesji czy pożądania. Oczywiście nie obyło się bez porównań do słynnego „Dziecka Rosemary”, w którym autor budował podobny nastrój grozy. Sam reżyser tak mówi o swoim filmie:

„Do podjęcia pracy nad tym filmem skłoniła mnie myśl bardzo prosta: zdałem sobie sprawę, że jeszcze nigdy nie pokazałem na ekranie starcia dwóch kobiet. W moich dotychczasowych filmach, poczynając od pierwszego, „Noża w wodzie”, nieustannie mocują się mężczyźni, w przeróżnych konfiguracjach, tragicznych i groteskowych. Ważne miejsce zajmuje w tych filmach wojna płci. Kobieta bywała u mnie wielokrotnie osią intrygi, czasami wręcz jako główny temat opowieści, stawka, o którą idzie gra.

Konfrontacje dwóch kobiet także się u mnie zdarzały, choćby w Dziecku Rosemary czy w Rzezi. W tych dwóch filmach jednak kobiety nie działały indywidualnie, lecz w porozumieniu z innymi postaciami, czy to z członkami tajemniczej sekty "satanistycznej", czy wręcz – ze ślubnymi małżonkami.

Nigdy natomiast nie filmowałem dwóch kobiet w pojedynku, mano a mano, dwóch kobiecych indywidualności rywalizujących o prymat, czy nawet walczących o życie.

Ten aspekt właśnie zainteresował mnie w powieści Delphine de Vigan, która porusza ponadto inny jeszcze temat, bliski mi i od dawna podniecający moją wyobraźnię: dwuznaczne, częstokroć wręcz mętne stosunki, jakie utrzymujemy z rzeczywistością”.

Premiera w Polsce jest przewidziana na 11 maja.

Zobacz także: Skolimowski, Polański, Holland wspominają polskie momenty w Cannes kiedyś i dziś!

Wideo

Zobacz gwiazdy w kolekcji H&M Conscious Exclusive!

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Magdalena Boczarska o filmowych i niefilmowych rolach życia. Mariola Bojarska-Ferenc z synem Aleksem opowiadają, jak celebrują życie i posiłki. Oszołom, obibok… Tak mówiono o Miśku Koterskim. To się zmieniło, gdy się zakochał i został ojcem.