Zobacz zwiastun nowego filmu Romana Polańskiego „Prawdziwa historia”! VIDEO

Źródło: Materiały prasowe

 

Uroczysta premiera najnowszego filmu Romana Polańskiego odbyła się podczas ubiegłorocznego filmowego festiwalu w Cannes. „Prawdziwa historia” adaptacją powieści Delphine de Vigan. Opowiada ona o pisarce (w tej roli Emmanuelle Seigner), która przechodzi kryzys twórczy. Poznaje jednak tajemniczą kobietę (Eva Green), która wkracza w jej życie, a ich relacja z początkowej przyjaźni szybko zmienia się niebezpieczną i toksyczną grę. To thriller psychologiczny, a Polański jest mistrzem tego gatunku.

 

„Prawdziwa historia” Polańskiego

Na festiwalu w Cannes nowe dzieło reżysera zebrało mieszane recenzje. I tym razem, do twórczości artysty powracają: zło, niepewność, prześladowanie psychiczne, obsesji czy pożądania. Oczywiście nie obyło się bez porównań do słynnego „Dziecka Rosemary”, w którym autor budował podobny nastrój grozy. Sam reżyser tak mówi o swoim filmie:

 

„Do podjęcia pracy nad tym filmem skłoniła mnie myśl bardzo prosta: zdałem sobie sprawę, że jeszcze nigdy nie pokazałem na ekranie starcia dwóch kobiet. W moich dotychczasowych filmach, poczynając od pierwszego, „Noża w wodzie”, nieustannie mocują się mężczyźni, w przeróżnych konfiguracjach, tragicznych i groteskowych. Ważne miejsce zajmuje w tych filmach wojna płci. Kobieta bywała u mnie wielokrotnie osią intrygi, czasami wręcz jako główny temat opowieści, stawka, o którą idzie gra.

 

Konfrontacje dwóch kobiet także się u mnie zdarzały, choćby w Dziecku Rosemary czy w Rzezi. W tych dwóch filmach jednak kobiety nie działały indywidualnie, lecz w porozumieniu z innymi postaciami, czy to z członkami tajemniczej sekty "satanistycznej", czy wręcz – ze ślubnymi małżonkami.

 

Nigdy natomiast nie filmowałem dwóch kobiet w pojedynku, mano a mano, dwóch kobiecych indywidualności rywalizujących o prymat, czy nawet walczących o życie.

 

Ten aspekt właśnie zainteresował mnie w powieści Delphine de Vigan, która porusza ponadto inny jeszcze temat, bliski mi i od dawna podniecający moją wyobraźnię: dwuznaczne, częstokroć wręcz mętne stosunki, jakie utrzymujemy z rzeczywistością”.

 

Premiera w Polsce jest przewidziana na 11 maja.

 

Zobacz także: Skolimowski, Polański, Holland wspominają polskie momenty w Cannes kiedyś i dziś!

Czy jesteś fanem filmów Romana Polańskiego?

Tworzone przez

 

Najczęściej czytane

Top Video

Top Galerie

VIVA! NA INSTAGRAMIE