Jaka historia się za nim kryje?

Sylwia Olech 13 kwietnia 2018 14:30

Jury 61. edycji prestiżowego konkursu World Press Photo za zdjęcie roku uznało fotografię Ronaldo Schemidta, przedstawiającą płonącego mężczyznę. Jaka historia kryje się za tym wstrząsającym obrazem?

Historia jednego zdjęcia

Fotograf Ronaldo Schemidt, związany z agencją France-Presse, pokazał na swoim zdjęciu 28-letniego Wenezuelczyka José Víctora Salazara Balzę. Mężczyzna zaczął płonąć po wybuchu paliwa w motorze, podczas brutalnych starciach z policją w Caracas, gdzie protestowano przeciwko rządom prezydenta Nicolasa Maduro. José Victor Salazar Balza przeżył, ale doznał poparzeń pierwszego i drugiego stopnia.

Zdjęcie Ronaldo Schemidta oprócz tytułu fotografii roku zdobyło pierwszą nagrodę w kategorii pojedynczych fotografii informacyjnych. „To klasyczne zdjęcie, ale ma też natychmiastową energię i dynamikę. Kolory, ruch, bardzo dobra kompozycja, zdjęcie ma siłę. Przynosi natychmiastowe emocje ”, uzasadniła wybór Magdalena Herrera, przewodnicząca jury World Press Photo 2018. „W zasadzie jest całkiem symboliczne. Mężczyzna ma maskę na twarzy. Jest w pewnym sensie reprezentantem nie tylko siebie, lecz także idei płonącej Wenezueli”, dodał Whitney C. Johnson, członek jury.

Sytuacja w Wenezueli jest naprawdę bardzo zła. Kraj prosi o pomoc humanitarną, w tym o leki i jedzenie.

61. edycja World Press Photo

Do tegorocznej edycji konkursu 4 548 fotografów ze 125 krajów zgłosiło ponad 73 tysiące zdjęć!  Wśród nagrodzonych i nominowanych nie ma niestety Polaków. Gala wręczenia nagród odbyła się 12 kwietnia w Amsterdamie.

Zobacz inne nagrodzone zdjęcia w naszej galerii!  

1/6
Neil Aldridge, World Press Photo 2018
Copyright @Neil Aldridge/World Press Photo 2018
1/6

Pierwsze miejsce w kategorii Środowisko, pojedyncze zdjęcie.

Młody nosorożec został uśpiony i czeka na transport do Bostwany, gdzie zostanie wypuszczony na wolność w delcie Okavango. Południowoafrykański nosorożec biały kwalifikowany jest jako gatunek niemal wymarły, dlatego, by chronić je przed kłusownikami, wywozi się je  z Południowej Afryki. Kilogram kości z rogu nosorożca na czarnym rynku może kosztować do 50 tysięcy dolarów!

2/6
Heba Khamis, World Press Photo 2018
Copyright @Heba Khamis/World Press Photo 2018
2/6

Pierwsze miejsce w kategorii Współczesne Problemy, fotoreportaż.

12-letnia Kamini Tontines z Kamerunu chowa piersi po tym, jak zostały wyprasowane przez matkę! Według miejscowych wierzeń ta praktyka wstrzyma rozwój piersi, a co za tym idzie opóźni dojrzewanie i uchroni dziewczynkę przed gwałtem.

3/6
Fausto Podavini, World Press Photo 2018
Copyright @Fausto Podavini/World Press Photo 2018
3/6

Drugie miejsce w kategorii Projekty Długoterminowe.

Kobieta z plemienia Borana (Etiopia) stoi w studni, by nabrać wody dla bydła.

4/6
Ivor Prickett for The New York Times, World Press Photo 2018
Copyright @Ivor Prickett for The New York Times/World Press Photo 2018
4/6

Pierwsze miejsce w kategorii Wydarzenia, fotoreportaż.

W czasie bombardowania Mosulu, dom Nadhiry Aziz został zrównany z ziemią. Kobieta nie chciał odejść z miejsca, w którym zginęły jej siostra i siostrzenica.

5/6
Adam Ferguson for The New York Times, World Press Photo 2018
Copyright @Adam Ferguson for The New York Times/World Press Photo 2018
5/6

Pierwsza miejsce w kategorii Ludzie, fotoreportaż.

15-letnia Falmata była jedną z dziewcząt porwanych przez Boko Haram. Udało jej się uciec, gdy wyposażona w materiały wybuchowe, miała wysadzić się w publicznym miejscu.
 

6/6
Alain Schroeder Reporters, World Press Photo 2018
Copyright @Alain Schroeder Reporters/World Press Photo 2018
6/6

Pierwsze miejsce w kategorii Sport, fotoreportaż.

Koń zażywa kąpieli po wyścigu Maen Jaran, który odbywa się na indonezyjskiej wyspie Sumbawa. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Kocha muzykę, ale już podważano jej sukcesy. Córka Aldony Orman o cieniach posiadania znanego nazwiska

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA DOWBOR o utracie pracy, nowych wyzwaniach i o tym, czy mężczyźni... są jej potrzebni do życia. JOANNA DARK i MAREK DUTKIEWICZ: dwie dusze artystyczne. W błyskotliwej i dowcipnej rozmowie komentują 33 lata wspólnego życia. SYLWIA CHUTNIK: pisarka, aktywistka, antropolożka kultury, matka. Głośno mówi o sprawach niewygodnych i swojej prywatności. ROBERT KOCHANEK o cenie, jaką zapłacił za życiową pasję – profesjonalny taniec. O TYM SIĘ MÓWI: Shannen Doherty, Christina Applegate, Selma Blair, Selena Gomez, Michael J. Fox łamią kolejne tabu – mówią publicznie o swoich chorobach.