• Krystyna Pytlakowska

„Chce pomagać innym, bo mnie niewiele może już pomóc” chłopiec, który wzruszył całą Polskę nadal zbiera na WOŚP

Zdjęcie z promocji książki "Więcej grzechów nie pamiętam"
Fot. Archiwum

Poznałam Łukasza Berezaka 3 lata temu. Wtedy, kwestując na WOŚP, powiedział w telewizji, że chce pomagać innym, choć jemu niewiele może już pomóc. Mały, 13-letni chłopczyk stał się wówczas prawie bohaterem narodowym. Na Facebooku zdobył milion polubień. W zeszłym roku zebrał dla WOŚP 6 tys. zł. W tym roku – aż 10 tys. zł. Polacy specjalnie przyjeżdżali, by wrzucić pieniądze właśnie do jego puszki.

 

Polecamy także: Charyzma i energia niezmienne od 25 lat. A wygląd? Zobaczcie jak zmieniał się Jurek Owsiak

 

Nawiązałam kontakt z mamą Łukasza - Izą Berezak. Napisałam o tej rodzinie reportaż i tak to się zaczęło. Z czasem nasze kontakty stały się coraz częstsze, prawie rodzinne. Choć Łukasz na początku nie bardzo chciał rozmawiać z dziennikarką, to pokonał swoją nieufność.

 

Dzisiaj jestem jego ciocią, jeżdżę odwiedzać go, gdy leży na oddziale w CZD w Warszawie, a zdarza się to co kilka miesięcy. Łukasz jest bardzo ciężko chory na ostrą postać choroby jelit Leśniowskiego-Crohna. Ma też kamicę nerkową, nadciśnienie, kruchość kości. Nie chce wyliczać wszystkiego, co mu dolega. To chłopiec, który żyje w ciągłym bólu, a jednak nie poddaje się.

 

Powiedział mi jednak: „ciociu, ja czasem wolałbym już nie żyć”. A za chwilę się podnosi, pisze wiersz albo opowiadanie, bierze udział w różnych konkursach albo w olimpiadzie. Ma indywidualny tok nauczania i choć w szkole bywa rzadko, jest najpopularniejszym uczniem w swoim szczecińskim gimnazjum. Na świadectwie miał prawie same szóstki.

 

- Jest naprawdę wspaniały - mówi jedna z jego koleżanek.

 

- Mój cel to pomaganie innym - powtarza to jak mantrę. –A dzień , gdy gra z WOŚP, jest najważniejszym dniem mojego życia. I choćbym miał się czołgać, będę kwestował do końca świata i jeden dzień dłużej – dodaje.

- On zawsze pomagał - mówi Iza, jego mama. - Gdy ktoś miał problemy w nauce, Łukasz przerabiał z nim materiał. Myśleli bardziej o innych niż o sobie. Może dlatego łączą go z Jurkiem Owsiakiem tak bliskie więzi. Do tego stopnia, że kilka lat temu Orkiestra zagrała specjalnie przed domem Łukasza, który machał do muzyków przez okno – opowiada.

 

W tym roku kwestował już na wózku, ponieważ ma kłopoty z chodzeniem i stawami, często cierpi na krótkie utraty świadomości. Czekają go teraz kolejne badania. A jednak ciągle nie traci nadziei, że kiedyś poczuje się lepiej;. A może nastąpi remisja jego podstawowej choroby? Jest nieuleczalna, lecz często na jakiś czas się wycofuje.

 

- Najważniejsze to zachować wiarę w wyzdrowienie - mówi chłopiec. - Nie składać broni – dodaje.

I pokonuje ból, słuchając muzyki. A od niedawna gra na keyboardzie. I planuje, że skończy medycynę, będzie leczył chorych, pomoże im. W grudniu cała szkoła zebrała pieniądze na prezent dla Łukasza - prawdziwy mikroskop. To już nie zabawka, tylko profesjonalne narzędzie pracy lekarza. Koledzy wierzą, że kto jak to, ale Łukasz dopnie swego.

 

Jego rodzice są dumni, że ich syn tak poważnie myśli o życiu. Choroba sprawiła, że jest o wiele dojrzalszy od rówieśników.

 

Polecamy także: Najdroższe licytacje WOŚP

 

Zawsze gdy rozmawiam z Izą Berezak, słyszę, jak chłopiec pyta o moje zdrowie: „Mamo, spytaj ciocię, jak jej oko i jak ona się czuje i czy ktoś się nią opiekuje”.

– Łukaszku, nie martw się o mnie, myśl o sobie - odpowiadam.

 

- Ja to nie wiem, co zrobiłbym bez mamy, ona daje mi swoją siłę - wyjawił mi niedawno. - Żyję dzięki niej…

 

A Iza Berezak cały czas boryka się nie tylko z chorobą syna, lecz także z kłopotami finansowymi. Pracuje tylko Mariusz - ojciec Łukasza. Ona musi zajmować się chłopcem. Leki kupowane w Niemczech i rehabilitacja kosztują już prawie 3 tysiące złotych miesięcznie. Gdyby nie serce wielu ludzi dobrej woli, Berezakowie nie daliby rady. A przecież gdyby każdy od miliona polubień na FB wpłacił nawet złotówkę na konto Łukasza, byłyby środki na dłuższe leczenie. Gdyby wpłacili nawet po 10 groszy… Gdyby…

 

Podajemy konto:

Łukasz Jacek Berezak

77 1020 4795 0000 9702 0281 8656

 

Może Cię również zainteresować:

Jerzy Owsiak kończy 64 lata! Ile słynnych żółtych koszul ma w szafie? Zobaczcie, czego o nim nie wiecie! EKSKLUZYWNE VIDEO

Źródło: Dawid Ziemba, Katarzyna Piątkowska

Wsparłeś w tym roku WOŚP?

Tworzone przez

 

Najczęściej czytane

Top Video

Top Galerie

VIVA! NA INSTAGRAMIE