VIVA! Tylko u nas

Walentynki są antyislamskie i promują wolny seks? Pakistan zakazuje świętowania Dnia Zakochanych

Marta Tomaszkiewicz 14 lutego 2017 14:44
Fot. Eastnews

Walentynek nie można ani celebrować w miejscach publicznych, ani wspominać o nich w mediach – zdecydowały pakistańskie władze. Powód? Święto miłości wywodzi się z tradycji chrześcijańskich i zanieczyszcza islamskie tradycje.

Tym sposobem Pakistan dołączył do Arabii Saudyjskiej, która wykreśliła Walentynki z kalendarza w 2008 roku.

Walentynki na cenzurowanym

Pakistańskie władze już w zeszłym roku próbowały wyperswadować muzułmanom święto. Prezydent Mamnoon Hussain wezwał wówczas obywateli do ignorowania wydarzenia: „Walentynki nie mają żadnego związku z naszą kulturą i powinno się ich unikać”, powiedział w 2016 roku. Pakistańczycy go jednak nie posłuchali.

Sąd Najwyższy w Islamabadzie przyznał jednak rację prezydentowi i wymazał Walentynki z listy świąt. Dał tym samym powód do radości grupom religijnym, które od wielu lat pomstowały na demoralizację wiernych. Zachodnie święto zakochanych nazywano festiwalem promującym goliznę i nieobyczajność pod płaszczykiem celebracji miłości.

Polecamy także: Miłość i inne historie, czyli o książkach na Walentynki!

Jak władze egzekwują swoje nowe postanowienie? Nie wsadzą wszystkich zakochanych za kraty, ale dokładają wszelkich starań, by uprzykrzyć im życie. Celują też w „serduszkowy biznes”, czyli sklepy, które mają w swojej ofercie karty okazjonalne i prezenty.

Nieislamskie Walentynki

Walentynkowa tradycja sięga jeszcze XIV-wiecznej Europy: rycerskiego etosu i romantycznej miłości do damy. Nic nie rozmiękczało serc ówczesnych kobiet tak jak opowieści o dziejach Tristana i Izoldy oraz odwaga i szlachetna postawa ukochanego mężczyzny. Pierwsza wzmianka o Dniu Świętego Walentego pojawiła się w poemacie „Perlement of Foules” („Parlament Ptaków”) Geoffreya Chaucera – średniowiecznego poety i filozofa, autora „Opowieściach kanterberyjskich”.

Z czasem święto miłości na stałe wpisało się w kalendarz świata anglosaskiego. Nic więc dziwnego, że muzułmanie traktują wydarzenie jako obce w swojej kulturze. Przypisują mu jednak wszystkie cechy, które wiążą się z rozpustą i niemoralnością. Niemały wkład w tworzenie negatywnego wizerunku Walentynek mają sami sprzedawcy, którzy dołączają do czekoladek prezerwatywy. Czy teraz – na wzór Arabii Saudyjskiej – otrzymają zakaz handlu jakimikolwiek czerwonymi gadżetami?

Polecamy także: Prezent na Walentynki? A może T-shirt z nowej, prowokującej linii Łukasz Jemioła?! Oto jej kampania!

Wideo

Te kultowe filmowe kwestie Jerzego Stuhra przeszły do historii! Też je uwielbiasz?

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Pierwszy wywiad Agnieszki Radwańskiej po zakończeniu kariery! Andrzej Piaseczny szczerze o… seksie!