Elżbieta II świętuje dziś 92. urodziny!

Weronika Kostyra 21 kwietnia 2018 10:01

Królowa Wielkiej Brytanii, Elżbieta II z dynastii Windsorów kończy dzisiaj 92 lata. To absolutnie niezwykłe wydarzenie oraz kolejny rekord królowej, która od 9 września 2015 roku jest najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii.

Stanowisko piastuje już 66 lat, od 1952 roku. Koronowana została rok później, w czerwcu 1953 roku. Obiecała wtedy całym swoim życiem służyć Koronie. I, jak przyznają sami Brytyjczycy, nigdy ich nie zawiodła. W ciągu jej panowania nie tylko zmienił się świat dookoła, lecz także sama monarchia. Imperium Brytyjskie zaczęło się rozpadać. Rodziną Windsorów wstrząsały skandale. Jednak dzięki Elżbiecie II, która w tym zamęcie była niewzruszona jak skała, monarchia trwa nadal. Królowa wprawdzie nie rządzi, lecz – jak się tu mawia – panuje, ma jednak bardzo duży wpływ na losy państwa. Z jej zdaniem liczyli się wszyscy, czyli 12 premierów Wielkiej Brytanii, którzy rządzili za jej życia. Kilku z nich urodziło się już wtedy, gdy była na tronie. Jej panowanie objęło także kadencje 12 prezydentów USA i pontyfikaty 6 papieży. Elżbieta II jest nie tylko królową Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, ale także głową 15 innych państw, w tym Australii, Bahamów, Barbadosu, Kanady, Jamajki czy Nowej Zelandii. W krajach tych brytyjski monarcha uznawany jest za głowę państwa.

W naszej galerii znajdziesz wyjątkowe zdjęcia oraz fakty i ciekawostki dotyczące Jej Wysokości!  

1/9
Królowa Elżbieta II, portret autorstwa Pietro Annigoni, 1954 rok
Copyright @ONS
1/9

Dla wszystkich Brytyjczyków Elżbieta II jest symbolem wielkości i trwałości ich państwa. I choć roczny koszt utrzymania monarchii wynosi 32 miliony funtów, aż 80 procent Brytyjczyków deklaruje poparcie dla królowej. Wciąż jest najpopularniejszym członkiem rodziny królewskiej.

2/9
Królowa Elżbieta II
Copyright @GETTY IMAGES/FPM
2/9

Królowa Elżbieta II nie toleruje braku punktualności. Ma opinię bardzo surowej i oschłej, choć może to kwestia sztywnej dworskiej etykiety oraz przedwojennego jeszcze wychowania? Podobno jest także bardzo praktyczna i oszczędna. Do tego stopnia, że często sama zmywa po swoich gościach. Kiedy w 1977 roku ministrowie zapytali, co chciałaby dostać na ćwierćwiecze panowania, miała odpowiedzieć: „ekspres do kawy”.

3/9
Królowa Elżbieta II, 1984 rok
Copyright @ONS
3/9

Podczas II wojny światowej, w wieku 14 lat zgłosiła się do Pomocniczej Służby Terytorialnej. Co ciekawe, w ramach szkolenia nauczyła się prowadzić i reperować ciężarówki.

4/9
Królowa Elżbieta II
Copyright @GETTY IMAGES/FPM
4/9

Koronacja młodej królowej odbyła się 2 czerwca 1953 roku w Westminster Abbey i była transmitowana przez telewizję – obejrzała ją ponad połowa z 36 milionów Brytyjczyków oraz ponad 200 milionów ludzi na całym świecie. Elżbieta II wyruszyła z pałacu Buckingham w złotej karecie do opactwa na trzygodzinne nabożeństwo, do którego przygotowywała się wiele tygodni. Ćwiczyła ceremonię oraz noszenie ciężkiej korony i niewygodnych strojów.  W czasie ceremonii miała na sobie suknię z aksamitu i gronostajów z czterometrowym trenem. Jak głosi plotka, Elżbieta II pomalowała wówczas usta na niebiesko, by w czarno-białej telewizji sprawiały wrażenie krwistoczerwonych.

5/9
Królowa Elżbieta II
Copyright @GETTY IMAGES/FPM
5/9

Choć królowa Elżbieta II nie pełni realnej władzy, ma wiele obowiązków. Powiedziała kiedyś, że najtrudniejsze i najbardziej w nich męczące jest nieraz wielogodzinne… stanie.

6/9
Królowa Elżbieta II i książę Filip
Copyright @Medium
6/9

Jej małżeństwo z księciem Filipem trwa już niemal 69 lat. Związek został częściowo zaaranżowany i mówi się, że małżonkowie nie są w nim szczęśliwi. Ze względu na swoją pozycję jednak od lat zachowują pozory. Mają czworo dzieci: księcia Karola Filipa Artura Jerzego, który jest najdłużej czekającym na tron następcą w historii, a także księżnę Annę, księcia Andrzeja oraz księcia Edwarda. 

7/9
Królowa Elżbieta II
Copyright @ONS
7/9

Prowadzi pamiętnik, który nigdy nie będzie opublikowany. Inną ciekawostką jest fakt, że Elżbietę II codziennie rano budzi dźwięk dudów. W tym celu zatrudnia osobistego dudziarza, który to służy jej za budzik.

8/9
Królowa Elżbieta II, mowa otwarcia parlamentu 2004 rok
Copyright @ONS
8/9

Brytyjska królowa to jedna z najbogatszych kobiet w Europie. Jej osobisty majątek szacuje się na ok. 500 milionów dolarów.

9/9
Królowa Elżbieta II
Copyright @GETTY IMAGES/FPM
9/9

Królowa urodziny obchodzi dwa razy w roku. Dlaczego? Bo urodziła się 21 kwietnia, a ten miesiąc w Wielkiej Brytanii jest zimny, więc dla takich władców ustalono drugą oficjalną datę, by mogli świętować razem z poddanymi. Parada urodzinowa odbędzie się więc 11 czerwca.

Drogi Użytkowniku,
chcemy Cię lepiej poznać, żeby robić dla Ciebie jeszcze lepszy serwis!
Wystarczy kilka minut, by wypełnić naszą ankietę. Zapraszamy!

Wideo

Makijaż glow, który doda ci blasku

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Magdalena Boczarska o filmowych i niefilmowych rolach życia. Mariola Bojarska-Ferenc z synem Aleksem opowiadają, jak celebrują życie i posiłki. Oszołom, obibok… Tak mówiono o Miśku Koterskim. To się zmieniło, gdy się zakochał i został ojcem.