o tym jest głośno

Urodził się bez nosa i oczu. Dziewięciolatek dostanie nową twarz 

Chłopiec przeszedł już pierwszą operację

Monika Katarzyna Krupska 12 lipca 2018 18:30
Szpital, chore dziecko, przykładowe
Fot. Unsplash

Takiej operacji w Polsce jeszcze nie było! Lekarze ze Szpitala Dziecięcego w Warszawie podjęli się zoperowania 9-letniego chłopca z wrodzonym brakiem oczu i nosa. Medycy do operacji przygotowywali się przez kilka miesięcy. Na całym świecie było jedynie 30 podobnych przypadków! 

Chory od urodzenia 

„To jest 9-letni chłopiec z wyjątkowo rzadką wadą, tak zwaną arihinią, czyli brakiem nosa. Dodatkowo chłopiec ma brak gałek ocznych, czyli jest niewidomy”, tłumaczy doktor Piotr Pogorzelski w programie Polska i Świat, TVN24. 

Aby przeprowadzić operację lekarze musieli stworzyć model 3D pacjenta, później wszystko krok po kroku dokładnie zaplanować. Operację, która trwała 6 godz. przeprowadził dr Maciej Jagielak, we współpracy z lekarzami z warszawskiego szpitala przy ul. Niekłańskiej. Jest to pierwszy etap leczenia chłopca. Ma on na celu nie tylko nadanie twarzy nowego kształtu, ale i poprawienie stanu zdrowia chłopca, ponieważ dziecko przez brak nosa cierpi na powracajace infekcje. 

„Powietrze powinno wchodzić przez jamę nosową. Powinno być oczyszczone, nagrzewane. Wchodząc przez usta, jest nieogrzane i stąd nawracające infekcje górnych dróg oddechowych”, mówi TVN24 dr Jagielak.

Pierwszy etap operacji polegał na zastosowaniu tzw. dystraktora, czyli zewnętrznej pętli, która za pomocą specjalnej płytki jest umocowana do szczęki, w całości tworząc wyciąg. 

„Wyciąg stopniowo będzie powodował wysuwanie się szczęki do przodu i do dołu po to, by odtworzyć twarz do w miarę naturalnych rozmiarów. Ten etap będzie trwał minimum 6 tygodni”, mówi ordynator oddziału chirurgii Piotr Pogorzelski Rynkowi Zdrowia. Dodaje, że później dystraktor zostanie usunięty.

Kolejnym etapem ma być odtworzenie dróg łzowych w nieczynnych oczodołach. Brak ich oczyszczania powoduje przewlekłe stany zapalne.

Chłopiec jest dzieckiem uzdolnionym muzycznie, gra na pianinie, a także bardzo dobrze uczy się. Po operacji czuje się dobrze.   

Wideo

Te kultowe filmowe kwestie Jerzego Stuhra przeszły do historii! Też je uwielbiasz?

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Anna Mucha w ostrej rozmowie z Piotrem Najsztubem! Zobacz też seksowną sesję aktorki!