O TYM JEST GŁOŚNO

Ujawniono nowe nagranie z zamachu terrorystycznego na World Trade Center!

Chmura pyłu, uciekający w popłochu ludzie i ciemność...

Weronika Kostyra 6 września 2018 13:05
Zamach terrorystyczny na World Trade Center, WTC
Fot. Tamara Beckwith/Rex Features/East News

Kilka dni przed rocznicą zamachu terrorystycznego na World Trade Center światło dzienne ujrzało nowe nagranie tragedii, która rozegrała się w Nowym Jorku 11 września 2001 roku. Film trwa prawie pół godziny i widać na nim ogromne zniszczenia, akcję ratunkową oraz zawalenie się jednej z wież. Najpierw pojawiają się chmura pyłu i uciekający w popłochu ludzie, później następuje ciemność.

Zamach terrorystyczny 11 września

W wtorek 11 września 2001 roku dwa porwane przez terrorystów samoloty pasażerskie Boeing 761 uderzyły w wieże World Trade Center. Dziewiętnastu członków organizacji Al-Kaida kupiło bilety na cztery krajowe loty, a później przejęli nad nimi kontrolę. W zamachu zginęły 2973 osoby, a podczas akcji ratunkowej śmierć poniosło ponad 300 strażaków i policjantów. Porwano jeszcze dwa samoloty – jeden trafił w budynek Pentagonu, a drugi miał prawdopodobnie zniszczyć Biały Dom, jednak dzięki bohaterskiej postawie pasażerów zmienił tor lotu i rozbił się w okolicach Pittsburgha w Pensylwanii.

Zamach był pierwszy tego typu atakiem na tak wielką skalę i na zawsze odmienił oblicze świata. George W. Bush wypowiedział po nim wojnę terroryzmowi. Jej elementem był konflikt zbrojny w Afganistanie, a przywódca Al-Kaidy Osama bin Laden stał się najbardziej poszukiwanym terrorystą świata. Został zabity dopiero w maju 2011 roku przez amerykańskie oddziały specjalne w Pakistanie. Po 11 września dużym zaostrzeniom poddano procedury bezpieczeństwa na całym świecie.

Ostatnią z ofiar zamachu zidentyfikowano dopiero w sierpniu 2017 roku. Szczątki niezidentyfikowanych ofiar złożono w Muzeum Pamięci Ataku. Na miejscu World Trade Center powstaje nowy kompleks, który docelowo będzie się z kilku z wież. Najwyższa z nich ma 541 metrów. 

Zamach terrorystyczny na World Trade Center, WTC
Fot. Robert Stolarik/East News

Wideo

Te kultowe filmowe kwestie Jerzego Stuhra przeszły do historii! Też je uwielbiasz?

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Pierwszy wywiad Agnieszki Radwańskiej po zakończeniu kariery! Andrzej Piaseczny szczerze o… seksie!