O NICH JEST GŁOŚNO

Jutro Donald Trump przyleci do Polski. Znamy dokładny plan wizyty

Olga Figaszewska 4 lipca 2017 06:00
Melania Trump, Donald Trump, Wizyta w Poslce
Fot. Getty Images

Donald Trump wraz z Melanią przylecą do Polski już 5 lipca! Znamy oficjalny harmonogram wizyty prezydenckiej pary. Jaki jest cel ich wizyty? Z kim się spotkają?

Zobacz też: Donald Trump jednak odwiedzi Polskę! Znamy szczegóły jego wizyty

Donald Trump w Polsce

Według oficjalnych oświadczeń, Donald Trump przybędzie do Polski na specjalne zaproszenie Andrzeja Dudy podczas rozmów w Brukseli. Na jednej z konferencji prasowych, Witold Waszczykowski, skomentował odwiedziny prezydenta. „Ta wizyta jest dopiero przygotowywana. Dzisiaj mogę powiedzieć, że zakładamy, że prezydent Trump pojawi się w Polsce późnym wieczorem 5 lipca i cały program będzie odbywał się 6lipca, do wczesnych godzin popołudniowych”, potwierdził. Najprawdopodobniej przybędzie wraz ze swoją delegacją: sekretarzem obronny, sekretarzami stanów, szefem agencji bezpieczeństwa. Przylot do Polski jest jedynie przystankiem w podróży na szczyt  G20 w Niemczech. Chociaż do końca było to niewiadomą, okazuje się, że Trumpowi będzie towarzyszyła Pierwsza Dama.  Taką informację podał Biały Dom.

Zobacz też: Donald Trump przyjedzie do Polski? Kancelaria prezydenta: „Prezydent Duda zaprosił prezydenta Trumpa, ale...’’

Harmonogram wizyty Donalda Trumpa i Melanii w Polsce

Prezydent USA przyleci do Polski późnym wieczorem, 5 lipca skąd zostanie przetransportowany do Marriottu. W Warszawie będzie przebywał do 6 lipca. Następnego dnia w Pałacu Prezydenckim podczas śniadania spotka się z Andrzejem Dudą. Będzie to bezpośrednia rozmowa w cztery oczy. Następnie głowy państw wezmą udział w konferencji prasowej.

Cel wizyty? Przede wszystkim, będzie ona idealnym pretekstem do omówienia amerykańskiej obecności we wschodniej flocie NATO  w wymiarze bezpieczeństwa. A co za tym idzie, będzie polegało to na nawiązaniu współpracy przy modernizacji sił zbrojnych. Ważnym elementem rozmów będą również zagadnienia dotyczące organizacji międzynarodowych, bezpieczeństwa energetycznego, poszerzenia współpracy polsko-amerykańskiej, a także UE. „Mamy wielomiliardową współpracę gospodarczą, inwestycje amerykańskie w Polsce, ostatnio również kontrakt na dostawy gazu skroplonego do Polski”, wyjaśniał minister Waszczykowski.

Dyskusja z pewnością będzie rozszerzać się o nowe oferty. Ponieważ jego wizyta zbiegnie się w czasie z lipcowym Szczytem Trójmorza, Trump spotka się z  przywódcami 12 poszczególnych państw regionu. Następnie o 13:00, prezydent wygłosi 30-minutowe  przemówienie na pl. Krasińskich przy Pomniku Powstania Warszawskiego.  Co ciekawe, było to jego osobistą decyzją. „Mamy nadzieję, że przyjdzie wiele osób, by posłuchać prezydenta”, mówił amerykański ambasador w Polsce - Paul W. Jones.   Plac zostanie otwarty dla wszystkich chętnych. W związku z niecodzienną wizytą, zorganizowano piknik polsko-amerykański przed Stadionem Narodowym, nad którym patronat objęło Ministerstwo Obrony Narodowej. Amerykańska delegacja opuści Polskę o godzinie 14:00. Nie wiadomo jeszcze, jakimi trasami będzie poruszała się Pierwsza Dama Ameryki.  Najprawdopodobniej w czasie wizyty uda się do słynnego Centrum Nauki Kopernik i jednego ze stołecznych szpitali im. ks. Anny Mazowieckiej przy ul. Karowej, w którym odwiedzi oddział położniczy.

W celach bezpieczeństwa wyjęta z ruchu będzie większość ulic w Warszawie. Zamknięte zostaną ulice w rejonie Starego Miasta, pl. Zamkowego, pl. Krasińskich, pl. Trzech Krzyży czy Emilii Plater.

Polecamy też: Małżeństwo Trumpów to fikcja? Doniesienia zagranicznych mediów nie pozostawiają cienia wątpliwości...

Wideo

Te kultowe filmowe kwestie Jerzego Stuhra przeszły do historii! Też je uwielbiasz?

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Narodziny gwiazdy, czyli Julia Wieniawa o trudnych wyborach i drodze do sukcesu. Plus Wielki Horoskop na 2019 rok!