KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Ta kreacja księżnej Diany kryje dramatyczną historię...

Jej stylizacja przeszła do historii

Weronika Kostyra 18 lipca 2018 21:01
księżna Diana
Fot. East News

Księżna Diana była ikoną mody jeszcze za życia. Jej styl naśladowały tysiące kobiet, a ona sama lubiła drobiazgowo planować swoje stroje. Pomagali jej w tym liczni styliści i projektanci, których była muzą. Wiele z jej kreacji pamiętamy do tej pory i trafiły one na stałe do zbiorowej wyobraźni, ale jedna sukienka, mała czarna z odkrytymi ramionami, ma wśród nich szczególne miejsce…

Tajemnica czarnej sukienki Diany

Nie jest tajemnicą, że małżeństwo księżnej Diany i księcia Karola było nieszczęśliwe. Jeszcze przed ślubem dowiedziała się, że jej przyszły małżonek ma romans – on sam specjalnie tego nie ukrywał. Diana mocno przeżywała sytuację, w której się znalazła. Nie radziła sobie z presją i zdradami męża, co skutkowało jej problemami z samoakceptacją, zaburzeniami żywienia, a nawet próbą samobójczą. Latami ukrywała prawdę. Ograniczenia, jakie narzucało życie na królewskim dworze, skutecznie powstrzymywało ją przed zdecydowanym działaniem. Od 1992 roku para była już w separacji, jednak dopiero kiedy prawda o romansie Karola i Camilli Parker Bowles ujrzała światło dzienne Diana zrobiła coś, co przeszło do historii.

W czerwcu 1994 roku książę Karol w telewizyjnym wywiadzie przyznał się do niewierności. Już następnego dnia Diana miała wziąć udział w imprezie charytatywnej Vanity Fair. Wiedziała, że wszystkie oczy (a przede wszystkim wszystkie obiektywy) będą na nią skierowane. Nie czuła się upokorzona i nie stchórzyła. Drobiazgowo przygotowała się do wyjścia – założyła sukienkę, którą od lat miała w garderobie. Czarną, odsłaniającą ramiona sukienkę, zaprojektowała grecka projektantka Christina Stambolian. Wcześniej Diana uważała ją za zbyt odważną, jednak na tę sytuację była idealna. Dobrała do niej perłowy naszyjnik i stworzyła niezapomnianą stylizację, nazwaną przez media „sukienką zemsty”. „Chciała wyglądać jak milion dolarów i tak zrobiła”, powiedziała była stylistka Diany, Anna Harvey. Wyszła z sytuacji zwycięsko – nie była zdradzoną żoną, ale pewną siebie, silną kobietą. 

Księżna Diana wystawa
Fot. Getty Images

Księżna Diana
Fot. East News

Wideo

Te kultowe filmowe kwestie Jerzego Stuhra przeszły do historii! Też je uwielbiasz?

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Anna Mucha w ostrej rozmowie z Piotrem Najsztubem! Zobacz też seksowną sesję aktorki!