niedźwiedź
Fot. East News
O tym się mówi

Szokujące wyniki badań dotyczące niedźwiedzi polarnych! Ich populacja jest zagrożona

Konrad Szczęsny 17 września 2016 12:15
niedźwiedź
Fot. East News

O tym problemie mówi się od dłuższego czasu. Wszystko dlatego, że efekt cieplarniany w ostatnich latach nasilił się. Do dbania o środowisko wzywa wiele gwiazd z kraju i spoza granic Polski, m.in. Leonardo DiCaprio. Mówi się o tym, że w najbliższych latach klimat Ziemi może zmienić się tak bardzo, że zagrozi nie tylko światom zwierząt i roślin, lecz także ludzi. Jednym z najszerzej omawianych współcześnie problemów jest właśnie efekt cieplarniany. Jego ofiarami padają m.in. niedźwiedzie polarne. Ich przyszłość w świetle najnowszych badań Uniwersytetu w Waszyngtonie rysuje się w ponurych barwach.

 

Wszystko dlatego, że platformy lodowe, na których mieszkają i żerują, topią się coraz szybciej. Okres ich zamarzania kurczy się z każdym rokiem (jego początek następuje zazwyczaj jesienią). Według najnowszy danych obecnie jest on od 3 do 9 tygodni krótszy, niż był w 1979 r. I - co gorsza - nie widać poprawy tego stanu rzeczy, podkreśla Kristin Laidre z Uniwersytety w Waszyngtonie w rozmowie z Huffington Post.

 

Przez to niedźwiedzie polarne są zagrożone wyginięciem. W okresie topnienia lodowców część z nich przemieszcza się na ląd, by tam żywić się tym, co napotkają, głównie jajami ptaków oraz padliną. Jednak w ciągu tych miesięcy przez większość czasu głodują.

 

W innych regionach, w których lód nie topi się całkowicie, podążają one wraz z krami bliżej północnych obszarów, gdzie woda jest głębsza i łatwiej upolować ich przysmak - foki. Tak czy inaczej najważniejsze jest dla nich, by przez okres zlodowacenia nagromadzić w organizmie jak najwięcej tłuszczu, który mogą wykorzystywać do dostarczania organizmowi energii w okresach odwilży.

 

Choć naukowcy podkreślają, że w niektórych regionach świata populacja niedźwiedzi polarnych utrzymuje się na stałym poziomie, ten stan może w krótkim czasie się zmienić. Dlaczego? Gdyż globalny wzrost temperatury i utrzymanie się tendencji do topnienia lodowców i skrócenia okresu zlodowaceń przyczyni się do zagłady tych wyjątkowych zwierząt.

 

Jeśli ten stan rzeczy utrzyma się w ciągu najbliższych 50 do 100 lat, populacja niedźwiedzi polarnych znajdzie się w ogromnych tarapatach. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Kocha muzykę, ale już podważano jej sukcesy. Córka Aldony Orman o cieniach posiadania znanego nazwiska

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA DOWBOR o utracie pracy, nowych wyzwaniach i o tym, czy mężczyźni... są jej potrzebni do życia. JOANNA DARK i MAREK DUTKIEWICZ: dwie dusze artystyczne. W błyskotliwej i dowcipnej rozmowie komentują 33 lata wspólnego życia. SYLWIA CHUTNIK: pisarka, aktywistka, antropolożka kultury, matka. Głośno mówi o sprawach niewygodnych i swojej prywatności. ROBERT KOCHANEK o cenie, jaką zapłacił za życiową pasję – profesjonalny taniec. O TYM SIĘ MÓWI: Shannen Doherty, Christina Applegate, Selma Blair, Selena Gomez, Michael J. Fox łamią kolejne tabu – mówią publicznie o swoich chorobach.