Viva.pl

VIVA! Tylko u nas

Syn Aliny Janowskiej przygotował dla chorej matki imieninowy prezent, poświęconą jej książkę „Janowska”

Weronika Kostyra 12 czerwca 2017
Alina Janowska
Fot. East News

Alina Janowska to legenda polskiego kina. Aktorka w czasie II wojny światowej spędziła 7 miesięcy w więzieniu i wzięła udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie natomiast zagrała w pierwszym polskim powojennym filmie „Zakazane piosenki”. Następnie jej kariera rozwinęła się i przez lata zagrała wiele pamiętnych ról.

Alina Janowska - choroba Alzheimera

Do 2013 roku była aktywna i występowała na scenie. Niestety cztery lata temu u 94-letniej obecnie aktorki zdiagnozowana chorobę Alzheimera i od tamtej pory pozostaje ona w domu pod opieką męża, Wojciecha Zabłockiego. Syn pary mieszka w Krakowie, a córki (jedna z pierwszego małżeństwa Aliny Janowskiej) za granicą, lecz  w miarę możliwości wspierają rodziców.

Michał Zabłocki, syn, jest poetą i napisał dla matki książkę pt. „Janowska” zawierającą wiersze zadedykowane mamie. Książka opisuje zarówno karierę aktorki, jak i jej życie prywatne oraz ostatnie lata – chorobę. Jest to niespodzianka z okazji jej imienin przypadających 16 czerwca. Poeta jest bardzo mocno związany z matką. Kiedy w zeszłym roku urodziła mu się córka, od razu postanowił, że dostanie na imię Alina – po babci.

Poza chorobą Alzheimera aktorce nic nie dolega, niestety problemy z pamięcią pogłębiły się do tego stopnia, że nie poznaje ona nawet swojej rodziny. W niedawnym wywiadzie jej mąż wyznał:

„Z bliskich jej osób czasami poznaje tylko mnie, bo jestem z nią stale, na miejscu i od dawna. Robię wszystko, by trzymać chorobę na tym samym poziomie. To najważniejsze, bo o wyleczeniu nie ma już mowy.

Powiedział też:

Nigdy nie oddam Aliny do domu opieki. Nawet mi to przez myśl nie przeszło. Nie mógłbym tego znieść i chyba bym wtedy sam umarł. To dla mnie radość nie do opisania, że mogę na nią popatrzeć, nawet jeśli ona przesypia całe dnie. Gdy żona śpi, a ja za nią zatęsknię i chcę ją zobaczyć z czasów świetności, oglądam jej filmy. Mamy je wszystkie na kasetach. To niezwykła pamiątka.”

Michał Zabłocki w książce „Janowska” napisał z kolei:

„Ludzie chorzy na Alzheimera nie rozpoznają bliskich, więc tego chyba nie muszę nikomu szerzej tłumaczyć (.). Kto ja jestem? Syn? Mąż? Kolega? (.) A mama na to: Ty jesteś Witek (...) kolega z powstania, ale na drugie masz Michał (.) Michał to mój mąż (.). Najpierw byłeś kolegą, a dopiero potem mężem.”

Zobacz także: Beata Tyszkiewicz skomentowała swój stan zdrowia: „Szpital to nie jest miejsce, które sprzyja palaczom”

Wideo

4 różne kobiety, miasta, osobowości...

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Zobacz wyjątkową sesję, w której po raz pierwszy wystąpiły razem „królowe sieci”!