Zobacz, jak wyglądali kilkadziesiąt lat temu

Rafał Kowalski 7 października 2018 09:43

Lata 60-te, 70-te i 80-te już dawno za nami, ale wspomnienie o tym specyficznym czasie wciąż od czasu do czasu powraca... Tym razem w postaci aktorów, do których w czasach PRL-u wzdychały prawie wszystkie panie. Młodzi, przystojni i najczęściej odgrywający postacie bohaterskich mężczyzn - właśnie tacy na ekranie byli panowie, którzy wtedy zmiękczali serca żeńskiej części widowni.

Męskość wyrażana na zewnątrz to jednak nie ich jedyna zaleta. Wszystkich bohaterów naszej galerii łączy też ogromny talent. W jakich filmach zaczynali aktorzy, o których mowa? A jakie produkcje dały im drzwi do wielkiej kariery i ogromną popularność? Przypomnijcie to sobie razem z nami śledząc poniższe zdjęcia i opisy. Obiecujemy, że nie wszystkich polskich gwiazdorów pamiętaliście w takim wydaniu!  

1/10
Stanisław Mikulski
Copyright @Wojtek Laski/East News
1/10

Stanisław Mikulski grał w teatrze od 1952 roku, ale dopiero cztery lata później dzięki roli w filmie Andrzeja Wajdy "Kanał" zdobył większą popularność. Widzowie zapamiętali go jednak przede wszystkim jako Hansa Klossa z kultowej "Stawki większej niż życie". Aktor zmarł 4 lata temu.

2/10
Andrzej Łapicki
Copyright @IN PLUS/EAST NEWS
2/10

"Wszystko na sprzedaż", "Ziemia obiecana", "Wesele" - to tylko niektóre filmy, w których zagrał młody Andrzej Łapicki. Pod koniec życia zaś największe emocje budził związek gwiazdora z prawie o 60 lat młodszą ukochaną, Kamilą...

3/10
Jerzy Zelnik
Copyright @IN PLUS/EAST NEWS
3/10

Zanim zaczęło się pisać o Jerzym Zelniku w kontekście zdradzania żony i donoszenia na kolegów, kilkadziesiąt lat wcześniej aktor zyskał sympatię widzów, a przede wszystkim widzek, swoją rolą Ramzesa XIII w filmie Faraon z  1966 roku.  Wygląda czarująco, prawda?

4/10
Janusz Gajos
Copyright @IN PLUS/EAST NEWS
4/10

Janusz Gajos - żywa legenda polskiego kina. Gwiazdor za młodych lat  myślał o studiowaniu architektury, ale na szczęście dla nas ostatecznie wybrał aktorstwo. Któż nie zna jego fenomenalnej postaci z "Czterech pancernych i psa"...

5/10
Tomasz Stockinger
Copyright @IN PLUS/EAST NEWS
5/10

Dziś kojarzony głównie z rolą doktora Lubicza z "Klanu", ale w latach PRL-u prawie wszystkie panie wzdychały do zagranego przez niego podporucznika "Mrocznego" w filmie Bołdyn z 1981 roku

6/10
Jan Englert
Copyright @IN PLUS/EAST NEWS
6/10

Jan Englert - odtwórca pamiętanych do dziś ról w "Maryni" (na zdjęciu), "Polskich drogach", "Nocach i dniach" czy serialu "Matki, żony i kochanki". Dziś młodsze pokolenie widzów kojarzy aktora głównie z hitu TVN "Diagnoza".

7/10
Karol Strasburger
Copyright @IN PLUS/EAST NEWS
7/10

Aż trudno uwierzyć, ale na tym zdjęciu Karol Strasburger ma zaledwie 24 lata. Rola w filmie "Jeszcze słychać śpiew. I rżenie koni..." była tylko jedną z tych, która otworzyła aktorowi drzwi to ogromnej popularności. 

8/10
Bronisław Cieślak
Copyright @IN PLUS/EAST NEWS
8/10

Odtwórca jednej z głównych ról w paradokumencie "Malanowski i partnerzy"? Tak! Ale nie tylko, bo Bronisław Cieślak debiutował w 1796 roku w serialu telewizyjnym "07 zgłoś się". Granego przez niego porucznika Borewicza do tej pory kojarzą wszyscy.

9/10
Daniel Olbrychski
Copyright @IN PLUS/EAST NEWS
9/10

Kultową rolę Daniela Olbrychskiego z "Potopu" znamy wszyscy. A kto pamięta jego postaci z "Krajobrazu po bitwie" czy filmu "Jowita" (na zdjęciu)? Na tej fotografii amant polskiego kina ma tylko 22 lata. Na ekranie wcielał się w postać sportowca... i to widać.

10/10
Leszek Teleszczyński
Copyright @IN PLUS/EAST NEWS
10/10

"Potop", "Trędowata" i "Klakier" - z tych dawnych produkcji zapamiętaliśmy Leszka Teleszyńskiego najbardziej. Młodsze pokolenie chyba lepiej pamięta aktora z roli w "Na dobre i na złe". Tak czy tak, gwiazdor zamyka naszą stawkę przystojnych artystów czasów PRL. Kto prezentował się najlepiej?

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Kocha muzykę, ale już podważano jej sukcesy. Córka Aldony Orman o cieniach posiadania znanego nazwiska

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA DOWBOR o utracie pracy, nowych wyzwaniach i o tym, czy mężczyźni... są jej potrzebni do życia. JOANNA DARK i MAREK DUTKIEWICZ: dwie dusze artystyczne. W błyskotliwej i dowcipnej rozmowie komentują 33 lata wspólnego życia. SYLWIA CHUTNIK: pisarka, aktywistka, antropolożka kultury, matka. Głośno mówi o sprawach niewygodnych i swojej prywatności. ROBERT KOCHANEK o cenie, jaką zapłacił za życiową pasję – profesjonalny taniec. O TYM SIĘ MÓWI: Shannen Doherty, Christina Applegate, Selma Blair, Selena Gomez, Michael J. Fox łamią kolejne tabu – mówią publicznie o swoich chorobach.