O TYM SIĘ MÓWI!

Brat Agaty Dudy zdradza szczegóły z ich dzieciństwa. Sekrety rodziny Kornhauserów wychodzą na jaw!

Gabriela Czernecka 6 stycznia 2018 12:50
Andrzej Duda
Fot. East News

Gdy w 1995 roku światło dzienne ujrzała książka Juliana Kornhausera „Dom, sen i gry dziecięce. Opowieść sentymentalna” nikt nie spodziewał się, że dwadzieścia lat później będą po nią sięgać wszyscy ci, którzy chcą poznać bliżej pierwszą damę, Agatę Kornhauser-Dudę. To właśnie jej ojciec jest autorem tego dzieła, ale to nie ono skrywało największe tajemnice tej rodziny. Skarbnicą wiedzy o Kornhauserach jest wiklinowy kosz, który od zawsze stoi w rodzinnym domu Kornhauserów, dokładnie w pokoju Agaty Dudy. Jakie tajemnice skrywa?

Polecamy: Internauci przyrównują Magdę Steczkowską do Agaty Dudy! Czy panie faktycznie wyglądają jak bliźniaczki? Te sześć zdjęć jest na to najlepszym dowodem!

Sekrety rodziny Agaty Kornhauser-Dudy

Odmienne poglądy polityczne często prowadzą do starć w rodzinie. Do takiej sytuacji doszło właśnie w rodzinie pierwszej damy, Agaty Kornhauser-Dudy. Jej brat, poeta Jakub Kornhauser w rozmowie z Gazetą Wyborczą zdradził kilka szczegółów z ich dzieciństwa. „Gdy byłem mały, obowiązywały w domu dwie narracje - jedna, że rodzina taty jest żydowska, druga, że austriacka. Bawiłem się tymi narracjami i dowolnie wymieniałem. Nazwisko Kornhauser - z końcówką er - jest przecież typowo austriackie. Nigdy nie miałem też problemu z tym, że mam żydowskich przodków, przeciwnie - był to dla mnie powód do dumy, szły za tym ciekawe historie, jak się okazało, również literackie”,  wspomina brat Agaty Dudy, Jakub Kornhauser. 

Rodzeństwo długo starało się dowidzieć czegoś więcej na temat życia swoich dziadków. Szczególnie, że po nich pozostały im dwa oddzielne groby - dziadka, Jakuba Kornhausera na cmentarzu żydowskim, oraz babci - na katolickim. „Dopiero jako dorosły człowiek zrozumiałem, jak bardzo symboliczne znaczenie miało dla niego to pośmiertne rozdzielenie rodziców. To było przecięcie jego tożsamości na pół”, mówi Jakub dla Wyborczej i dodaje: „Przez lata przerażała mnie ta wizja rozdzielenia grobów. Na cmentarzu babci paliły się znicze, był porządek, trochę radośnie, trochę melancholijnie. A u dziadka cisza i koty. Jakbyśmy na tym samym skrawku przestrzeni pukali do zupełnie innego świata”.

Jakub i Julian Kornhauser, rodzina Agaty Dudy
Fot. East News

Zobacz:  Sekret Agaty Dudy zaskoczył Melanię Trump! Co ukrywa polska pierwsza dama?

Brat Agaty Dudy o rodzinnej walce o religię

Jakub Kornhauser opowiedział także o tym, że w domu jego dziadków zawsze miała miejsce pewnego rodzaju walka o jego ojca, Juliana Kornhausera. „Rano dziadek, który aktywnie działał w gminie żydowskiej, zabierał tatę do domu modlitwy, wieczorem babcia próbowała nauczyć go pacierza. Jakby przeciągali linę”, tłumaczy. Przesiąknięty religią w domu Julian Kornhauser wyrósł na agnostyka. Brat Agaty Dudy wyznaje: „Mama jest katoliczką, w takim duchu wychowywała Agatę i mnie. Ja już w liceum przestałem wierzyć w tę wspólnotowość, choć podobnie jak tata wierzę w coś nadprzyrodzonego. Nie jestem racjonalistą, racjonalne podejście do rzeczywistości bardzo mnie denerwuje. Może dlatego zajmuję się surrealizmem i magicznymi historiami, a zinstytucjonalizowane, zhierarchizowane religie bardzo mnie odstręczają”, mówi. 

Jakub i Julian Kornhauser, rodzina Agaty Dudy
Fot. East News

Zobacz także: Po raz pierwszy od 22 lat rocznicę ślubu spędzili osobno. Czy między Agatą i Andrzejem Dudami coś się psuje? 

Wiklinowy kosz rodziny Kornhauserów

Jakub Kornhauser wyznaje również jedną z rodzinnych tajemnic, jaką skrywał wiklinowy kosz. „Ten kosz, wepchnięty pod biurko, stanowi jego piątą nogę. Żeby się do niego dostać, za każdym razem muszę odsunąć mebel i przecisnąć się na czworakach. Ale warto, zawsze kryły się w nim największe tajemnice rodzinne”. Brat Agaty Dudy wylicza, jakie: Pochowane w teczkach lub albumach zdjęcia. Obozowe i powojenne dokumenty dziadka. Listy od krewnych. Wielkie paki z korespondencją od Barańczaka, Zagajewskiego, ale też Szymborskiej, Iwaszkiewicza...”.

W domu Kornhauserów często dochodziło do podziałów przez poglądy religijne, ale konflikt jest także między Agatą Dudą, a jej młodszym bratem. Chodzi przede wszystkim o działalność polityczną męża Agaty, Andrzeja Dudy. „Nie zdziwię się, jeśli prezydent Duda stanie za to przed Trybunałem Stanu. Uważałem, że jest to samodzielny, racjonalnie myślący człowiek”, wyznał Jakub w wywiadzie dla Dużego Formatu w 2016 roku. „Sądziłem, że będzie w stanie jako prezydent, który ma poważną legitymację społeczną, postawić na swoim. Ale z drugiej strony szczerze mu współczuję, bo widzę jak on się męczy”, dodaje Jakub Kornhauser.

Wiele mówiło się o tym, że rodzeństwo Dudów rzadko ze sobą rozmawia. Agata Duda podobno po ślubie w 1995 roku miała zbliżyć się do rodziny swojego męża, co miało jeszcze osłabić jej relacje z własnymi krewnymi. Już w ubiegłym roku tygodnik Polityka informował, że prezydentowa i jej brat nie utrzymują bliskich kontaktów. Czy ich stosunki kiedyś się poprawią?

Polecamy także: Sukces córki pary prezydenckiej! Kinga Duda będzie reprezentować Polskę w prestiżowym konkursie

Zobacz też: Która z córek wpływowych polityków ma lepsze wyczucie stylu, Katarzyna Tusk czy Kinga Duda?

oraz: Kinga Duda – szczególnie chroniony skarb Pałacu Prezydenckiego

Wideo

Te kultowe filmowe kwestie Jerzego Stuhra przeszły do historii! Też je uwielbiasz?

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Małgorzata i Radosław Majdanowie o tym, czego nauczyli się o sobie dzięki podróżom! Zobacz ich niezwykłe zdjęcia z Izraela!