ZE ŚWIATA SPORTU

Wielki sukces Polaków na paralekkoatletycznych Mistrzostwach Europy w Berlinie!

Niepełnosprawni sportowcy zdobyli 61 medali!

Weronika Kostyra 27 sierpnia 2018 14:57
Paralekkoatleci na Mistrzostwach Europy
Fot. Bartłomiej Zborowski/PAP

W Berlinie zakończyły się Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy. Polscy zawodnicy znaleźli się na czele klasyfikacji medalowej z wynikiem 61 medali, w tym 26 złotymi. Druga była Ukraina z wynikiem 49 medali. W rywalizacji łącznie wzięło udział 600 zawodników z 40 krajów. Wyniki polskich sportowców to jedno z większych osiągnięć w historii polskiej paralekkoatletyki!

Polska paralekkoatletyka stoi na bardzo wysokim poziomie

Zadowolenia nie krył Zbigniew Lewkowicz, trener polskiej kadry. Wyjaśnił, że za sukcesami sportowców stoi jednak odpowiednie przygotowanie: „To jest bardzo proste. Gdy dwa lata temu objąłem funkcję koordynatora kadry, prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga zaufał mi i dał wolną rękę. Mamy odpowiednie finansowanie. Nie ukrywam, że wzorując się na PZLA stworzyłem system przegotowań, plan treningowy, który przynosi teraz efekty. Oczywiście ten sukces jest zasługą współpracujących z nami trenerów, ale faktycznie widzimy, że idziemy we właściwym kierunku. Sprawdzian na dwa lata przed igrzyskami w Tokio i na rok przed paralekkoatletycznymi mistrzostwami świata w Dubaju wypadł doskonale”, powiedział trener.

Polskę reprezentowała w tym roku rekordowa liczba 60 sportowców, wśród nich utytułowani medaliści igrzysk paraolimpijskich i mistrzostw świata. Mimo spektakularnych sukcesów, o ich wynikach nie mówi w mediach zbyt często. Niepełnosprawni sportowcy biją rekordy, pokonują własne granice, a ich wyczyny zdumiewają. Zależy im na tym, by nie traktować ich ulgowo.

Gratulujemy i czekamy na kolejne zwycięstwa! 

Paralekkoatleci na Mistrzostwach Europy
Fot. Bartłomiej Zborowski/PAP

Michał Kotkowski

Paralekkoatleci na Mistrzostwach Europy
Fot. Bartłomiej Zborowski/PAP

Maciej Sochal w finale konkursu pchnięcia kulą

Wideo

Te kultowe filmowe kwestie Jerzego Stuhra przeszły do historii! Też je uwielbiasz?

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Pierwszy wywiad Agnieszki Radwańskiej po zakończeniu kariery! Andrzej Piaseczny szczerze o… seksie!