„Każdy dzień z nim był prezentem od losu”. Wspomnienie o Wojciechu Młynarskim EKSKLUZYWNE VIDEO

Źródło: Dawid Ziemba, Katarzyna Sielicka

Odejście Wojciecha Młynarskiego to wielka strata dla polskiej kultury. Legendarny twórca – poeta, satyryk, tłumacz, kompozytor zmarł w środę 15 marca 2017 roku.  Miał 76 lat.

 

Zobacz też: Zbigniew Wodecki, Danuta Szaflarska, Wojciech Młynarski, Janusz Głowacki… Kto jeszcze odszedł w tym roku? EKSKLUZYWNE VIDEO

 

Twórczość Wojciecha Młynarskiego

Wybitna osobowość. Człowiek orkiestra. Wojciech Młynarski napisał około dwóch tysięcy tekstów piosenek. Tworzył z największymi gwiazdami polskiej sceny muzycznej i kabaretowej. Skaldowie, Irena Santor, Jerzy Połomski, kabarety Dudek, Owca i Dreszczowiec… Znaną wszystkim piosenkę „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał...” spłodził w ekspresowym tempie. Pisał recitale, libretta operetkowe, musicale. Był związany z teatrem, a także z teatrem operowym. Został uznany za twórcę nowej formy artystycznej – felietonu śpiewanego. Był zaliczany do grona współczesnych wieszczy na równi z Agnieszką Osiecką, Jeremim Przyborą czy Jonaszem Koftą. Odznaczony wieloma znaczącymi nagrodami i wyróżnieniami za całokształt pracy zawodowej i społecznej. Jego postawa artystyczna była manifestem w stosunku do czasów i obyczajów PRL-u, w czasach w których przyszło mu tworzyć.

 

Zobacz też: „Od oddechu do oddechu” takiego wydania piosenek Wojciecha Młynarskiego jeszcze nie było. Którą Ty lubisz najbardziej?

 

Jesienią ubiegłego roku powstała antologia „Od oddechu do oddechu” - pierwsze kompleksowe zestawienie piosenek Wojciecha Młynarskiego, które powstało przy współpracy artysty z jego córkami: Agatą i Pauliną. Od tych najbardziej znanych jak: „Jesteśmy na  wczasach”, „W Polskę idziemy”, czy „Róbmy swoje”po twórczość znaną tylko koneserom.

 

Polecamy też: „Bardzo chciałam usłyszeć, że mnie kocha. Pomogła mi dopiero terapia”. Poruszające wyznanie Agaty Młynarskiej o ojcu

Tworzone przez

 

Najczęściej czytane

Top Video

Top Galerie

VIVA! NA INSTAGRAMIE