Viva.pl

O NIEJ JEST GŁOŚNO!

„Choroba taty uświadomiła mi, jak bardzo ważna jest...”, wzruszające wyznanie Małgorzaty Sochy o nieuleczalnej chorobie ojca!

WM 11 października 2017
Małgorzata Socha
Fot. Piotr Porębski/Metaluna

Małgorzata Socha, uwielbiana przez fanki i fanów aktorka, szczęśliwa matka dwóch córek, mierzy się z wielkim rodzinnym cierpieniem… Jej ojciec od lat choruje na Alzheimera. „Choroba taty uświadomiła mi, jak bardzo ważna jest pomoc. Każdy powinien ją otrzymać’’, wyznała aktorka w rozmowie z dwutygodnikiem „Party’’. O tym, że Małgorzata Socha ma wielkie serce, wiedzą wszyscy. Gwiazda seriali wsparła akcję fundacji „Serce Bez Granic Bliźniemu Swemu”, która pomaga m.in. osobom starszym, którzy znajdują się w podobnym stanie, co ojciec aktorki. Socha uczestniczyła również w zbiórce pieniędzy na rzecz podopiecznych fundacji, która, dzięki jej zaangażowaniu, okazała się sukcesem.

Czytaj także: „Mam dystans do siebie i potrafię się z siebie śmiać”. Zobaczcie jak zmieniła się Małgorzata Socha!

Małgorzata Socha o ojcu i jego chorobie

Ojciec Małgorzaty Sochy był surowym ojcem. W wywiadzie dla VIVY! aktorka opowiadała o tym, że jego metoda wychowawcza polegała na biciu. Ale młoda Małgorzata miała na to sposób. Gdy bił ją ręką, śmiała się: „Bij, bij mnie, i tak nic nie boli’’. Swoim zachowaniem powodowała w ojcu pewną bezradność. Wtedy zamienił lanie na pogadanki, wobec których z kolei ona była bezradna. Mimo tych bolesnych chwil, aktorka bardzo kocha ojca:

Im bardziej o nim myślę, tym bardziej doceniam to, kim był i jest, pomimo tego, że na pewno był surowym ojcem”, powiedziała VIVIE!.

Teraz ojciec aktorki ma 84 lata. Ten były wojskowy i lotnik, kiedyś bardzo sprawny mężczyzna, jest bardzo chorą osobą. Zawsze dawał przykład rodzinie hartu ducha i optymizmu. Powtarzał, że nie ma alzheimera, ale Einsehowera. Wraz z rodziną oswajał potwora choroby. Socha mówi w piśmie „Skarb”: „Nawet teraz po latach choroby, jest wesoły. Wciąż pogodnie się uśmiecha”.

Od początku choroby zajmowała się nim jego żona, mama Małgorzaty. Oczywiście, aktorka i jej brat, również w miarę możliwości włączają się w opiekę nad ojcem. Taka sytuacja jest bardzo trudna dla wszystkich. Koszty emocjonalne choroby ojca ponosi cała rodzina. Aktorka mówi o tym w „Skarbie”:

„Cieszę się, że na problemy ludzi ludzi starszych zwróciła uwagę Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, bo nie ważne, czy choruje dziecko czy starsza osoba, zawsze choruje cała rodzina. Zwłaszcza w przypadku choroby otępiennej, ogromnego wsparcia wymagają najbliżsi chorego”.

Małgorzata Socha z mamą
Fot. East News

Małgorzata Socha z mamą

O tym, jak opieka nad chorą osobą wpływa na najbliższych Socha mówi na przykładzie swojej matki: „Widzę, jak moja mama przez lata przechodziła różne etapy, od braku zgody po możliwie jak najlepsze zorganizowanie życia własnego i taty, w czym ją z bratem wspieramy”.

Dzieci Małgorzaty Sochy

Aktorka od czterech lat jest szczęśliwą matką. Wychowuje czteroletnią Zosię i kilkumiesięczną Basię. Pragnie dla swych dzieci jak najlepiej. Żeby umiały się zorganizować i żeby były obowiązkowe. Te cechy mają pomóc im w nauce i dorosłym życiu. Aktorka chce też mądrze nauczyć je kontaktu z chorym dziadkiem:

„Wychowuję moje córki w poszanowaniu dla starszych osób, moja Zosia nie boi się obcować z jego słabością. Oczywiście szkoda mi bardzo, że moje dzieci nie będą znały tego wysportowanego, mądrego dziadka z fiołem na punkcie historii, który świetnie grał w szachy i siatkówkę”.

Więcej: Małgorzata Socha: „Nie mam żadnych deficytów miłości”. O rodzinie, aktorstwie i Sophii Loren

Działalność charytatywna Małgorzaty Sochy

Doświadczona przez życie artystka znajduje w sobie siłę, aby pomagać innym. Chętnie włącza się w akcje charytatywne. Mówi w „Skarbie”:

„Nie umiem być obojętna i często angażuję się w działania na rzecz innych. Może na mnie liczyć Fundacja Clown, zajmuję się potrzebującymi dziećmi”.

Socha też kontakt z osobami chorymi na AIDS. Wspiera akcje edukacyjne, które uświadamiają, że można żyć i funkcjonować z wirusem HIV. I że w kontakcie z tą chorobą potrzebna jest duża odpowiedzialność.

Piękna, znana i szczęśliwa aktorka ma problemy jak każdy człowiek. I uczy się, jak z nimi żyć. Z jej doświadczeń może skorzystać każdy potrzebujący.

Zobacz też: Małgorzata Socha na okładce najnowszej „Vivy!”. Czy czuje się ikoną? Jak godzi karierę z rodziną? Na co czeka?

Wideo

Jakie są plany Barbary Kurdej-Szatan i jej męża na romantyczne walentynki?

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Beata Tadla i Jarosław Kret bardzo szczerze rozmawiają o swoim związku! Zobacz zmysłową sesję pary!