Konrad Szczęsny 18 grudnia 2017 09:00
1/7
Krystyna Loska, Bogumiła Wander, kultowe prezenterki PRL - co się z nimi stało?
Copyright @East News
1/7

Ikony telewizji, uwielbiane przez widzów, dla wielu do dziś pozostają synonimem klasy i nienagannego stylu. Wszystkie zaczynały karierę w PRL-u i wszystkie podbiły serca publiczności za pośrednictwem szklanego ekranu. Pamiętacie je?

 

Krystyna Loska i Bogumiła Wander to legendarne prowadzące festiwali w Opolu i Sopocie. Bożenę Walter natomiast pamiętamy z kultowych programów rozrywkowych: „Telewizyjny Ekran Młodych” i „5-10-15”. To ona też stała za formatem „Czar Par”, który wylansował na gwiazdę Krzysztofa Ibisza.

 

Polecamy też: Budziła zachwyt i pożądanie. Legenda telewizji, Krystyna Loska, kończy 80 lat. EKSKLUZYWNE VIDEO

 

Co robią dzisiaj kultowe prezenterki PRL? Które z nich zrezygnowały z pracy w mediach, a które niezmiennie pojawiają się na szklanym ekranie i zachwycają widzów kulturą osobistą i urokiem? Sprawdźcie w naszej galerii, co stało się z tymi, które pokochały swego czasu miliony Polaków! 

 

Zobacz też: TYLKO U NAS Grażyna Torbicka opowiada o debiutanckiej roli w filmie! W kogo wcieliła się prezenterka?

2/7
Krystyna Loska - kultowe prezenterki PRL - co się z nimi stało?
Copyright @East News
2/7

Osiemdziesięcioletnia dziś Krystyna Loska nie chciała wiązać swojego życia z telewizją. Do tej pory w środowisku polskich dziennikarzy krąży anegdota, że marzyła o pójściu do zakonu! 

Przez dwa lata studiowała na wydziale aktorskim szkoły teatralnej, jednak musiała przerwać naukę z powodu ciąży. 24 maja 1959 urodziła córkę, która dzisiaj również uznawana jest za ikoną telewizji! Chodzi oczywiście o Grażynę Torbicką

Po urlopie macierzyńskim Krystyna Loska zdała eksternistycznie egzamin i w czerwcu 1962 roku rozpoczęła pracę jako prezenterka telewizyjna. Początkowo w TVP Katowice (przez 10 lat), następnie przeprowadziła się do Warszawy wraz z mężem Henrykiem Loską, działaczem sportowym. 

Razem z Bogumiłą Wander prowadziła festiwale w Opolu, Sopocie oraz w Zielonej Górze. Słynęła z tego, że... potrafiła wyrecytować z pamięci program telewizyjny na cały dzień! 

Uważam, że jeśli już mam zapraszać na jakiś program, to przecież jest to o wiele bardziej przyjemne, jeśli zapraszam patrząc telewidzowi w oczy, a nie zaglądając do kartkę”, mówiła.

Na emeryturę postanowiła odejść w 1994 roku, po 35 latach pracy. Przetrwała rządy aż 14 prezesów telewizji! W PRL-u uważana była za ikonę stylu oraz niezwykle błyskotliwą i inteligentną kobietę, jak również serdeczną koleżankę.

 

Zobacz też: „Nie można pracować w miejscu, w którym nie ma...’’. Grażyna Torbicka po raz pierwszy o trudnych doświadczeniach

3/7
Bogumiła Wander - kultowe prezenterki PRL - co się z nimi stało?
Copyright @East News
3/7

Bogumiła Wander karierę rozpoczynała w łódzkim oddziale Telewizji Polskiej, jednak szybko została przeniesiona do stolicy. Na tutejszym uniwersytecie ukończyła również studia dziennikarskie. Przede wszystkim zapowiadała programy na żywo w dwóch głównych kanałach telewizji: TVP1 oraz TVP2. 

Razem z Krystyną Loską pełniła przez lata rolę gospodyni Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze oraz festiwali w Sopocie i w Opolu. W roku 1979 postanowiła zrobić sobie przerwę od pracy i wyjechała z mężem Krzysztofem Baranowskim do Brukseli. Wróciła trzy lata później i zaczęła zgłębiać tajniki produkcji telewizyjnej o tematyce artystycznej. Przygotowywała cykliczny magazyn baletowy „Życie na pointach”. Na emeryturę przeszła w 2003 roku.

Dziś działa jako członek zarządu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Dwa lata temu zaczęła pojawiać się na warszawskich salonach, niestety plotkarskie media zajmowały się głównie komentowaniem jej wyglądu…

W czasach kariery telewizyjnej doceniania była za urodę, urok osobisty, nienaganny styl oraz dar wymowy.

 

Polecamy też: Błaszczyk, Torbicka, Kulczyk i... Zobacz ranking 50 najbardziej wpływowych kobiet w Polsce

4/7
Bożena Walter - kultowe prezenterki PRL - co się z nimi stało?
Copyright @East News
4/7

Bożena Walter do 2016 r. była prezesem Fundacji TVN „Nie jesteś sam”. Prywatnie jest żonaą współzałożyciela koncernu mediowego ITI, Mariusza Waltera. Mają dwójkę dzieci: Sandrę Nowak i Piotra Waltera.

 

Na początku lat 70., gdy pracowała w Telewizji Polskiej, prowadziła przede wszystkim programy rozrywkowe, w tym kultowy „Telewizyjny Ekran Młodych”. Była także jedną z osób odpowiedzialnych za popularny w latach PRL-u wielogodzinny blok programowy Studio 2, nadawany w paśmie programu drugiego i programu pierwszego TVP w latach 70. i 80. Widzowie mogą ją również kojarzyć jako współautorkę kultowego programu dla dzieci i młodzieży „5-10-15”. Była również pomysłodawczynią rozrywkowego formatu „Czar Par”, który prowadził... sam Krzysztof Ibisz!

 

Zobacz też: Tadla, Lis, Kraśko. Wybraliśmy ludzi, którzy w 2016 musieli wymyślić siebie na nowo. Im się to udało

5/7
Edyta Wojtczak - kultowe prezenterki PRL - co się z nimi stało?
Copyright @East News
5/7

Edyta Wojtczak z Telewizją Polską była związana od 1957 roku przez 39 lat, aż do 12 grudnia 1996 roku. Wówczas przeszła do tworzącej się dopiero stacji komercyjnej, czyli TVN (odpowiedzialna była za poranne pasmo, przede wszystkim program „Między kuchnią a salonem”). W TVP, poza współprowadzeniem takich formatów, jak popularny w latach 60. „Wielokropek”, pojawiała się rownież w roli konferansjerki na festiwalach w Opolu oraz Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Niektórzy zapamiętali Edytę Wojtczak jako zapowiadającą programy w wieczór sylwestrowy i składającą widzom życzenia noworocznej (wraz z Janem Suzinem). 

 

Jeśli chodzi o jej życie prywatne, 18 grudnia 1966 roku wzięła ślub z Janem Szymańskim, który na początku lat 80. przepadł bez wieści. Mieszka w kawalerce w Warszawie. Jeździ starym samochodem i zdecydowanie unika publicznych wyjść.

 

Polecamy też: Te gwiazdy mimo upływu 10 lat w ogóle się nie zmieniły! Zobacz naszą galerię

6/7
Irena Dziedzic - kultowe prezenterki PRL - co się z nimi stało?
Copyright @East News
6/7

Irena Dziedzic na kartach polskiej telewizji zapisała się przede wszystkim jako twórczyni pierwszego reality-show, czyli programu „Tele-Echo” (była również jego prowadzącą). Początkowo (od 1952 r.) była związana z Polskim Radiem. Pracę w TVP rozpoczęła w 1956 r. i była z publicznym nadawcą związana przez 25 lat, aż do kwietnia 1981 roku.
W latach 1965–1968 dała się poznać jako jedna z trojga osób prowadzących Dziennik Telewizyjny. W latach 1977–1981 tworzyła i kierowała redakcją kulturalną w Dzienniku Telewizyjnym. Po dwuipółrocznej przerwie od października 1983 do września 1991 prowadziła program „Wywiady Ireny Dziedzic”.

Irena Dziedzic od 1977 do 1980 była również gospodynią Festiwalu Interwizji w Sopocie.

Jest rozwódką. Jej mężem był inżynier Janusz Bałaban. w latach 2010-2013 głośno było o procesie lustracyjnym z jej udziałem.

 

Polecamy też: Przystojny, zawsze profesjonalny, rodzinny. Tak zmienił się Piotr Kraśko w ciągu 25 lat kariery

7/7
Elżbieta Sommer - kultowe prezenterki PRL - co się z nimi stało?
Copyright @East News
7/7

Elżbieta Sommer przez lata pracy w telewizji jako prezenterka pogody doczekała się pseudonimu „Chmurka”. Z TVP związana była od 1957 roku. Co ciekawe, w opublikowanym przez Retro TVP wywiadzie przyznała, że wcześniej pracowała... w Dowództwie Wojsk Lotniczych (pełniła funkcję inspektora). Na emeryturę odeszła w lipcu 2004 roku.

2 listopada 1999 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Przeczytaj też: Zwolnienie z TVP wyszło mu na dobre! Dzięki TVN-owi za Piotrem Kraśką szaleją kobiety

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Kocha muzykę, ale już podważano jej sukcesy. Córka Aldony Orman o cieniach posiadania znanego nazwiska

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA DOWBOR o utracie pracy, nowych wyzwaniach i o tym, czy mężczyźni... są jej potrzebni do życia. JOANNA DARK i MAREK DUTKIEWICZ: dwie dusze artystyczne. W błyskotliwej i dowcipnej rozmowie komentują 33 lata wspólnego życia. SYLWIA CHUTNIK: pisarka, aktywistka, antropolożka kultury, matka. Głośno mówi o sprawach niewygodnych i swojej prywatności. ROBERT KOCHANEK o cenie, jaką zapłacił za życiową pasję – profesjonalny taniec. O TYM SIĘ MÓWI: Shannen Doherty, Christina Applegate, Selma Blair, Selena Gomez, Michael J. Fox łamią kolejne tabu – mówią publicznie o swoich chorobach.