VIVA! Tylko u nas

„Szok nigdy cię nie opuści”. Książę William w poruszającej rozmowie o śmierci mamy, księżnej Diany

Weronika Bruździak-Gębura 19 kwietnia 2017 13:15
Książę William MT
Fot. Getty Images

„Szok nigdy cię nie opuści”. Książę William w poruszających słowach o chwili, w której dowiedział się o śmierci księżnej Diany.

Gdy 31 sierpnia 1997 księżna Diana zginęła w wypadku samochodowym w Paryżu, książę William miał 15 lat. Razem z babcią, królową Elżbietą II, był wtedy w królewskiej posiadłości w Balmoral. William po raz pierwszy opowiedział o tym, co wtedy czuł. Na to poruszające wyznanie zdecydował się przy okazji premiery filmu dokumentalnego, który ma oswoić Brytyjczyków z tematyką dotyczącą zdrowia psychicznego i sprawić, by przestali traktować je jak temat tabu.

Książę William o śmierci matki

Książę William do dzisiaj pamięta moment, w którym został wybudzony ze snu i dowiedział się o śmierci księżnej Diany. „Szok nigdy cię nie opuszcza. Czuję go wciąż po 20 latach, mimo że od śmierci mojej matki minęło 20 lat”, powiedział książę podczas rozmowy z Rhian Burke, 39-letnią kobietą, której roczny syn George zmarł z powodu zapalenia płuc i świńskiej grypy w lutym 2012 roku. Zaledwie pięć dni później jej mąż, 33-letni Paul, popełnił samobójstwo. Po śmierci bliskich kobieta wpadła w depresję i zaczęła cierpieć na zespół stresu pourazowego. A ma dla kogo żyć - Burke ma jeszcze dwójkę dzieci: 9-letnią Holly i 8-letniego Isaaca. „Miał pan więcej lat niż moje dzieci, gdy Diana odeszła. Martwię się, czy dojrzewając poradzą sobie z cierpieniem. Poradzą sobie?”, zapytała księcia Williama. „Z mamą taką jak ty na pewno dadzą sobie radę. Przede wszystkim dlatego, że jesteś świadoma tego, co się dzieje i już jesteś o krok do przodu”, odpowiedział William. I dodał: „Gdy już zaczniesz to racjonalizować i zaakceptujesz swoje uczucia: Ok, jestem wściekła i smutna, to w końcu się z tym pogodzisz. Dasz swoim dzieciom poczucie stabilności i zrozumienia, czyli to, czego w takiej chwili potrzebują najbardziej”, tłumaczył książę przy dziennikarzach. Następnie przedpremierowo wyświetlono film dokumentalny „Mind over Marathon”, który opowiada o zdrowiu psychicznym Brytyjczyków. Tuż po projekcji książę William był poruszony. Powiedział dziennikarzom: „Wow, brak mi słów. Jestem cały w emocjach. Pójdę na chwilę się uspokoić”.

Później w rozmowie z dziennikarzami tłumaczył: „Jak widzicie, mam własne powody by angażować się w tę akcję. Robię to w związku z tym, co przytrafiło mi się po śmierci mojej mamy. Musimy sprawić, by ta tematyka stała się czymś normalnym, musimy traktować zdrowie psychiczne na równi ze zdrowiem fizycznym. To musi być postrzegane w ten sam sposób”, mówił dziennikarzom książę William.

Walka o zdrowie psychiczne Brytyjczyków

Poruszająca rozmowa księcia Williama i Rhian Burke odbyła się przy okazji premiery dokumentu „Mind over Marathon”. Dziesięciu Brytyjczyków, którzy mierzą się z różnymi chorobami psychicznymi, weźmie udział w tegorocznym maratonie w Londynie (w tym Rhian Burke) w ramach kampanii „Heads Together”, której ambasadorami są książę i księżna Cambridge oraz książę Harry. Kampania pomaga przełamać stereotypy dotyczące zdrowia psychicznego. Ma sprawić, by Brytyjczycy nauczyli się rozmawiać na ten temat i nie wstydzili się własnych problemów psychicznych, które nieleczone mogą doprowadzić do śmierci.

W rozmowie z dziennikarzami Książę William wezwał Brytyjczyków, by nie wstydzili się tej tematyki i wyjaśnił, że robi to też dla swoich dzieci - księcia George’a i księżniczki Charlotty, bo nie chce, by w przyszłości bali się mówić o własnych uczuciach.

W zeszłym tygodniu na podobne wyznanie zdecydował się książę Harry. Powiedział wtedy w jednym z wywiadów, że po śmierci mamy potrzebował czterech lat terapii, by pokonać żałobę i ból.

Premiera pierwszej części filmu dokumentalnego odbędzie się w środę o 21:00 na BBC1.

Polecamy też: „Strata mamy odcięła mnie od emocji”. Książę Harry o depresji po śmierci Diany

Drogi Użytkowniku,
chcemy Cię lepiej poznać, żeby robić dla Ciebie jeszcze lepszy serwis!
Wystarczy kilka minut, by wypełnić naszą ankietę. Zapraszamy!

Wideo

Makijaż glow, który doda ci blasku

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Magdalena Boczarska o filmowych i niefilmowych rolach życia. Mariola Bojarska-Ferenc z synem Aleksem opowiadają, jak celebrują życie i posiłki. Oszołom, obibok… Tak mówiono o Miśku Koterskim. To się zmieniło, gdy się zakochał i został ojcem.