WSPOMNIENIA

Oboje zmarli w ten weekend, ale mało kto wie, że Kora i Tomasz Stańko grali kiedyś razem!

Posłuchaj ich wspólnego utworu!

Monika Katarzyna Krupska 30 lipca 2018 17:59
Kora, Olga Jackowska nie żyje
Fot. East News

Wielcy muzycy, legendarne ikony sceny, wspaniali ludzie. W ostatni weekend lipca 2018 roku niespodziewanie opuścili nas Kora, czyli Olga Jackowska i Tomasz Stańko. Mało kto wie, że muzycy spotkali się kiedyś razem w studio…

Kora i Tomasz Stańko zagrali razem

Kora Jackowska na scenie zadebiutowała już w 1973 roku. Artystka od 1976 roku była związana z zespołem Maanam, który już cztery lata później podbił serca polskich słuchaczy na festiwalu piosenki w Opolu. Utwory Boskie Buenos i Żądza pieniądza od tej pory śpiewał każdy Polak. Zespół wydał 11 płyt, a na jednej z nich O! gościnnie wystąpił Tomasz Stańko. Trębacza jazzowego i kompozytora usłyszeć można w utworze Zwierzę, który również przeszedł do historii. 

Wielcy muzycy odeszli w sobotę i niedzielę 28 i 29 lipca. Artystka przegrała nierówną walkę z rakiem. Zmarła w swoim domu na Roztoczu otoczona bliskimi. W swoim ostatnim wywiadzie Jackowska wyznała, że pragnie jeszcze wydać płytę, jednak choroba mocno pokrzyżowała jej plany. „David Bowie wydał swoją ostatnią płytę i ja też wydam taką, którą chcę. Ta ostatnia jego płyta to jest arcydzieło. Wiem, że ludzie, którzy jeżdżą na koncerty i identyfikują się z moją muzyką, czekają, aż wyjdę i coś zrobię. Mam wielką chęć, ale jestem w takiej sytuacji, że będę miała niedługo urodziny i będę w wieku Marka, który umarł, mając 67 lat”, mówiła Kora w rozmowie z Onetem na 2,5 miesiąca przed śmiercią.

Tomasz Stańko zmarł dzień później w Szpitalu Onkologicznym w Warszawie. Kompozytor borykał się z zapaleniem płuc, przez które w marcu  zostały odwołane jego kwietniowe koncerty. 

Posłuchajcie ich wspólnego utworu.  

Kora i Tomasz Stańko
Fot. Forum

Wideo

Te kultowe filmowe kwestie Jerzego Stuhra przeszły do historii! Też je uwielbiasz?

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Pierwszy wywiad Agnieszki Radwańskiej po zakończeniu kariery! Andrzej Piaseczny szczerze o… seksie!