Czy Jack Dawson musiał umrzeć? Po 20 latach od premiery „Titanica” James Cameron zdradził największą filmową tajemnicę

Titanic, Leonado DiCaprio, Kate Winslet, James Cameron
Fot. East News

Dyskusje na ten temat rozgrzewają opinię publiczną i media od 20 lat. Czy grany przez Leonardo DiCaprio bohater musiał zamarznąć w lodowatym oceanie? Wątek w najnowszym wywiadzie podjął reżyser „Titanica” James Cameron, który wyjaśnił, dlaczego zakończenie filmu musiało być takie, a nie inne.

 

Polecamy też: Titanic nie poszedłby na dno po uderzeniu w górę lodową, ale... Zaskakująca teoria na temat legendarnego transatlantyku

 

Polecamy też: Aktorzy kultowego „Titanica” spotkali się po 20 latach w szczytnym celu. Zobacz, jak się zmienili!

 

POLECAMY: Pamiętacie jak całowali się Kate i Leo? A Johnny Depp? Najgorętsze filmowe pocałunki według viva.pl

Eksperyment Pogromców Mitów

Dyskusja na temat słynnej ostatniej sceny filmu rozgorzała na nowo po eksperymencie, jakiego dokonali w 2012 r. twórcy programu „Pogromcy Mitów”. Postanowili oni sprawdzić, czy drzwi, na których leżała Rose, byłyby w stanie unieść dwie dorosłe osoby i nie zatonąć. Wszystko dlatego, że od lat fani filmu zadawali sobie jedno pytanie: czy odgrywana przez Kate Winslet bohaterka nie mogła po prostu podać Jackowi ręki, by ten nie zamarzł w lodowatym oceanie?

Wyniki eksperymentu okazały się bardzo ciekawe. Owszem, na początku wydawało się, że tłumaczenia reżysera Jamesa Camerona, iż drzwi nie byłyby w stanie unieść dwóch dorosłych osób, bo wiązałoby się to z zatonięciem, brzmiały racjonalnie. Jednak wszystko zmieniło się, gdy bohaterowie poniższego filmiku postanowili wykorzystać... kamizelki ratunkowe, podobne do tych, jakie mieli do dyspozycji bohaterowie „Titanica”! Podwiązali je pod drzwiami, by zwiększyć ich wyporność. Wtedy okazało się, że pomieszczenie na drzwiach dwóch osób jest jak najbardziej możliwe!

James Cameron odpowiada Pogromcom Mitów

Jednak eksperyment w żadnym wypadku nie przekonał Jamesa Camerona, reżysera „Titanica”. W najnowszym wywiadzie dla „The Daily Beast” powiedział:

„OK, przeanalizujmy to. Jesteś Jackiem, dryfujesz w lodowatej wodzie i zaczynasz wpadać w hipotermię. Pogromcy Mitów żądają od ciebie, żebyś zdjął kamizelkę ratunkową, zdjął kamizelkę Rose, zanurkował pod dryfującymi drzwiami i jakoś je przymocował, żeby cała konstrukcja nie zatonęła. To oznacza, że nurkujesz w wodzie o temperaturze -2 stopni, mocowanie zajmuje ci jakieś 5-10 minut, więc zanim dasz radę wspiąć się na drzwi, już jesteś martwy. To nie działa! Najlepszym rozwiązaniem dla Jacka było trzymanie górnej części ciała nad wodą i modlenie się, by ktoś odpowiednio szybko go wyciągnął”.

Czy tym samym rozwiał wszelkie wątpliwości fanów i mediów?

Kate Winslet o zakończeniu „Titanica”

Złośliwi przypominają, że jeszcze w 2013 r. nie był tak pewny swego (argumentował wówczas, że po prostu taki był scenariusz i Jack Dawson musiał umrzeć). Co więcej, rok temu sama Kate Winslet, czyli filmowa Rose, w programie Jimmy'ego Kimmela stwierdziła, że... Jack wcale nie musiał umrzeć! „Zgadzam się, myślę, że na tego rodzaju drzwiach oboje mogliby się zmieścić”, potwierdziła wówczas.

 

A Was która wersja zakończenia „Titanica” przekonuje bardziej: Jamesa Camerona czy Pogromców Mitów?

 

Polecamy też: Poczuj się jak na pokładzie Titanica! Wyjątkowa okazja, by obejrzeć wnętrza zatopionego statku

Czy wierzysz w wersję, jaką przedstawił James Cameron?