O TYM SIĘ MÓWI

„Mam w sobie wiele gniewu. Można było uratować Tomka”. Konferencja prasowa zwołana przez Elisabeth Revol wywołała kontrowersje!

Olga Figaszewska 8 lutego 2018 10:00
Tomasz Mackiewicz, Elisabeth Revol
Fot. Instagram/Elisabeth Revol, FanPage Tomasz Mackiewicz

Dotychczas wiele osób zastanawia się, czy istniał cień szansy na to, by Tomasz Mackiewicz wrócił z Nanga Parbat... Polskiej ekipie udało się uratować jedynie Elisabeth Revol. Niedawno Francuzka opowiedziała w specjalnym wywiadzie o tym, co tak naprawdę wydarzyło się na szczycie. Pod adresem francuskiej himalaistki zaczęły pojawiać się w sieci poważne zarzuty: że zostawiła Tomasza Mackiewicza na pewną śmierć i nie podjęła próby sprowadzenia go w dół zbocza. Teraz postanowiła zwołać oficjalną konferencję prasową, podczas której zdradziła wydarzenia tamtych dni. O tragiczny koniec akcji na Nanga Parbat oskarża pakistańską armię. Jej słowa poruszają…

NAJONOWSZE: „Zwyciężyć znaczy przeżyć”. Martyna Wojciechowska o akcji na Nanga Parbat i Elisabeth Revol
 

„Gdybyśmy poszli po Tomka Mackiewicza, Revol by umarła’’. Poruszające słowa Adama Bieleckiego o akcji na Nanga Parbat

Zobacz też: „Oddałabym wszystkie te pieniądze, żeby wrócił”. Na co pójdą środki zebrane przez internautów na ratunek Tomasza Mackiewicza?

Zobacz też: Jarosław Bator ujawnił dramatyczne szczegóły akcji ratunkowej na Nanga Parbat. W jakim stanie był Tomasz Mackiewicz?

Opinia medyczna dr. Champly’ego: „Zgon nastąpił, kiedy Tomek zasnął i nie odczuwał żadnego bólu’’

oraz: Wanda Rutkiewicz, Jerzy Kukuczka, Tomasz Mackiewicz… W Himalajach zginęło wielu polskich wspinaczy. Pamiętasz ich?

Poruszające wyznanie przyjaciela Tomasza Mackiewicza. Czy nad himalaistą ciążyła klątwa?

Konferencja prasowa Elisabeth Revol

W środę, himalaistka zwołała konferencję prasową w Chamonix i wydała specjalne oświadczenie. W rozmowie z dziennikarzami przyznała, że akcja ratunkowa przebiegałaby dużo sprawniej, gdyby nie opieszałość i kłamstwa Pakistańczyków.

„Mam w sobie wiele gniewu. Można było uratować Tomka, gdyby to była prawdziwa akcja ratunkowa, podjęta na czas i zorganizowana”, wyznała na wstępie.  I podkreśla, że Polak miał szanse na przeżycie. Niestety w górach, zwłaszcza w zimie, czas jest niezwykle cenny... „Można było uratować Tomka. Jeżeli akcja ratownicza byłaby przeprowadzona błyskawicznie. Tak się nie stało”, dodała.


Partner wspinaczkowy Revol, Ludovic Giambiasi, który pomagał w koordynacji akcji z Francji tylko potwierdził jej słowa. Wyznał, że podczas organizacji wyprawy ratunkowej, cały czas napotykali na hamulce i problemy. „Pakistańczycy nas okłamali. Chcieli coraz więcej pieniędzy. Początkowo prosili o 15 tysięcy dolarów, ale później ta liczba wzrosła do 20 tysięcy, następnie do 40 tysięcy”, zdradził.

Śmigłowce nie mogły wystartować, dopóki wymagana kwota nie została im przekazana w gotówce. Życie Revol i Mackiewicza się nie liczyło. „Zarządca wojskowych helikopterów wymagał, by pieniądze zostały zdeponowane w biurze. Ambasada Polski zebrała takie fundusze”, mówił Giambiasi. Okazuje się, że to Pakistańczycy mieli poinformować Revol, by zostawiła Mackiewicza i zeszła niżej. Gwarantowali, że śmigłowce bez problemu znajdą się na wysokości 7000 metrów. Później dowiedzieli się, że nie jest to możliwe.

Natychmiastową akcję podjęła natomiast polska ambasada w Islamabadzie, w przeciwieństwie do francuskiej, która  początkowo nie wykazała żadnego wysiłku finansowego. Polska ambasada przekazała 30 tysięcy euro na pomoc dla himalaistom.

Podczas konferencji oprócz Revol i Giambiasiego była obecna również Masha Gordon organizatorka ogólnoświatowej zbiórki pieniędzy.

Zobacz też: „Zgon nastąpił, kiedy zasnął i nie odczuwał żadnego bólu’’. Opinia medyczna dr. Champly’ego na temat stanu zdrowia Tomasza Mackiewicza!

Akcja na Nanga Parbat

Tomasz Mackiewicz i Elisabeth Revol dopiero za trzecim razem zdobyli upragniony cel - dziewiąty szczyt świata. Pierwszy raz próbowali zdobyć Nanga Parbat zimą 2015 roku. Przeszkodziły im w  tym warunki pogodowe. Zatrzymali się na wysokości 7800 metrów. Kolejne podejście odnotowali rok później. Udało im się to dopiero w 2018 roku. Natrafili na kolejne komplikacje. Niestety, w chwili gdy Revol opuszczała Tomasza, ten zmagał się zmagał się z chorobą wysokościową, miał obrzęk płuc i mózgu, miał ślepotę śnieżną oraz liczne odmrożenia. Alpinistka utrzymuje, ze w chwili, gdy go opuszczała, nie było z nim jakiegokolwiek kontaktu. Niestety warunki pogodowe nie umożliwiły ratownikom podjęcia próby poszukiwań 42-letniego himalaisty.

Zobacz też: Czy jej winą jest to, że przeżyła? Polscy internauci nie zostawiają na Elisabeth Revol suchej nitki

To on uratował Elisabeth Revol, partnerkę Tomasza Mackiewicza. Kim jest Adam Bielecki, jeden z najlepszych himalaistów? Dlaczego wzbudza kontrowersje?

Zobacz też: Uzależnienie od heroiny i pasja, która kosztowała go życie... Kim był Tomasz Mackiewicz, himalaista, o którym mówią wszyscy?

Wideo

Te kultowe filmowe kwestie Jerzego Stuhra przeszły do historii! Też je uwielbiasz?

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Pierwszy wywiad Agnieszki Radwańskiej po zakończeniu kariery! Andrzej Piaseczny szczerze o… seksie!