Ważna akcja! WIDEO

„Fajnie, by Staś był z nami jak najdłużej!” Dorota Wellman walczy o pomoc dla chorego chłopczyka

Piotr Wojtasik 18 lipca 2016 17:35

Dorota Wellman pomaga zbierać pieniądze na terapię dla małego chorego Stasia. „Na świecie nie ma lekarstwa na chorobę, ale są terapie eksperymentalne, na które Staś się dostał. Bardzo Państwa prosimy o pomoc. Liczy się każdy grosz. Fajnie, by Staś był z nami jak najdłużej” - apeluje dziennikarka w poruszającym filmie. Dorota Wellman nie pierwszy raz bierze udział w akcji charytatywnej. Ostatnio zdecydowała się dołączyć do grona sojuszników i sojuszniczek osób LGBT wspierających akcję społeczną „Ramię w ramię po równość”.

 

Polecamy także: Jaka jest prywatnie i czy inna niż Dorota Wellman, którą od 30 lat oglądamy w telewizji?

 

Dorota Wellman namawia do pomocy Stasiowi choremu na SMA

Tak opisuje nam sytuację małego chłopczyka jego mama - Katarzyna Rawecka:

„Staś to mały bohater. Od ponad roku poka­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­zuje, że nie ma rzeczy niemo­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­ż­li­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­wych. Miał nie doczekać pier­w­szych urodzin - a we wrze­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­śniu skończy dwa latka. Mówiono, że leczenie tej choroby jest niemo­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­ż­liwe - a bierze udział w badaniu leku. Niedo­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­wiarkom, którzy wątpili, że dziecko z Polski dostanie się do badania, pokazał jak bardzo się mylili, a teraz daje nadzieję chorym na całym świecie.

 

Dorota Wellman i mały Staś
Fot. Funadacja "Przyjaciele Stasia"

Staś z rodzicami.

 

Staś jest jednym z zale­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­dwie garstki 112 dzieci na świecie, który bierze udział w próbie klinicznej pote­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­n­cja­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­l­nego leku na SMA - to terapia ekspe­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­ry­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­me­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­n­talna, a dzięki temu badaniu zostanie opra­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­co­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­wana terapia dla wszy­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­st­kich chorych na rdze­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­niowy zanik mięśni - chorobę, na którą dotąd nie było leku!

Podczas gdy na całym świecie trwają inte­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­n­sywne badania nad wpro­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­wa­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­dze­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­niem leku na tę okrutną chorobę, w Polsce po diagnozie zostaje tylko opieka palia­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­tywna i reha­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­bi­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­li­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­tacja. Polscy lekarze nie dawali Stasiowi szans, ale my posta­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­no­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­wi­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­liśmy walczyć i poszukać pomocy za gra­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­nicą. I udało się to, co wyda­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­wało się niemo­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­ż­liwe! Staś został przy­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­jęty do jednego z euro­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­pe­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­j­skich ośrodków, prowa­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­dzą­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­cych próbę kliniczną leku na SMA. Jego rodzice, żeby ratować synka, musieli z dnia na dzień zostawić wszystko i wypro­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­wa­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­dzić się za granicę.

 

Dorota Wellman i mały Staś
Fot. Fundacja "Przyjaciele Stasia"

Mały Staś potrzebuje naszego wsparcia!

 

Z powodu choroby Staś nie może chodzić ani nie siedzi sam, gorzej prze­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­łyka, ale gdyby nie udział w badaniu, praw­do­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­po­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­dobnie nie mógłby już samo­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­dzielnie oddy­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­chać. Jest bardzo dzielnym i pogodnym chłopcem. Stasiowa misja trwa już ponad rok. Doty­­­­­­­­­­­ch­czas jednym z warunków ucze­­­­­­­­­­­st­nictwa w badaniu było zamie­­­­­­­­­­­sz­kanie w pobliżu kliniki. Jednak do końca obec­nego - zagra­­­­­­­­­­­­ni­­­­­­­­­­­cz­nego etapu zostało już tylko kilka miesięcy. We wrze­­­­­­­­­­­­śniu będą mogli wreszcie wrócić do Polski i kontynuować leczenie odwiedzając klinikę co kilka miesięcy - pod jednym waru­­­­­­­­­­­n­kiem - Staś musi mieć własny sprzęt medyczny. Ten, z którego teraz korzysta Stasiek należy do szpi­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­tala - wyje­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­ż­dżając trzeba go zwrócić i KUPIĆ WŁASNY, ponieważ polska opieka medyczna ma inne stan­dardy opieki nad chorymi na SMA...

Respi­­­­­­­­­­­­rator do niein­wa­­­­­­­­­­­­zy­­­­­­­­­­­j­nego wspo­­­­­­­­­­­­ma­­­­­­­­­­­­gania oddy­­­­­­­­­­­­chania i reha­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­bi­­­­­­­­­­­­li­­­­­­­­­­­­tacji,  urzą­­­­­­­­­­­­dzenia do oczy­­­­­­­­­­­sz­czania i udra­­­­­­­­­­­ż­niania dróg odde­­­­­­­­­­­­cho­­­­­­­­­­­­wych oraz moni­­­­­­to­­­­­­ro­­­­­­wania poziomu tlenu we krwi, pioni­­­­­­­­­­­­zator, specjalny wózek elek­tryczny dosto­­­­­­­­­­­­so­­­­­­­­­­­­wany dla dziecka z SMA1, ortezy, gorset i wiele innych. Ten podstawowy zestaw na co dzień pomaga utrzymać Stasia w dobrej kondycji i prawi­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­dłowo rozwijać się, a także ratuje życie w sytu­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­a­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­cjach zagro­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­żenia. Bez tego Staś nie może walczyć z chorobą. Udało się już kupić asystor kaszlu, zbiórka na pozostałe urządzenia trwa”.

 

Jak można pomóc Stasiowi?

Wpłacając darowiznę na konto Fundacji Przyjaciele Stasia:
Bank Pekao S.A. 69 1240 6003 1111 0010 6238 3100
(swift dla przelewów zagranicznych: PKOPPLPW PL)
Tytułem: darowizna dla Stasia Raweckiego

Korzystając z PayPal: fundacja@przyjaciele-stasia.com

Wysyłając SMS pod numer 75 165 o treści: „POMOC 4360″ (koszt SMSa to 6,15 zł. brutto, z czego 5 zł jest dla Stasia)

Wpłacając na konto Fundacji na http://zrzutka.pl/pomocdlastasia

 

Więcej informacji o Stasiu na: https://www.facebook.com/pomocdlastasia oraz na stronie Fundacji Przyjaciele Stasia www.przyjaciele-stasia.com

 

Polecamy też:  Dorota Wellman o pielęgnowaniu swoich uzależnień. Do czego jeszcze przyznała się w naszym wywiadzie.

 

 

Drogi Użytkowniku,
chcemy Cię lepiej poznać, żeby robić dla Ciebie jeszcze lepszy serwis!
Wystarczy kilka minut, by wypełnić naszą ankietę. Zapraszamy!

Wideo

Jak wyglądają przygotowania do sesji?

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Gwiazdą VIVY! jest Karolina Szostak. Zobacz, co jeszcze w nowym numerze!