ZE ŚWIATA SZTUKI

200 skarbów z nowojorskiego Museum of Modern Art na wystawie w Paryżu! Jak się przewozi taką bezcenną kolekcję?

Marcin Brzeziński 18 listopada 2017 13:00
Wystawa „Being Modern: MoMA in Paris” w Fondation Louis Vuitton w Paryżu
Fot. Materiały prasowe

W paryskiej Fondation Louis Vuitton pokazywanych jest 200 prac z jednego z najbardziej prestiżowych muzeów świata, nowojorskiego Museum of Modern Art (MoMA). Na wystawie „Being Modern: MoMA in Paris” można podziwiać m.in. „Nadzieję II” Gustava Klimt, „Koło rowerowe” Marcela Duchampa czy słynne płótno Marka Rothko „No 10”. Po raz pierwszy w Europie pojawiły się rzeźba Constantina Brâncușiego „Ptak w przestrzeni” czy kultowe „Puszki zupy Campbella” Andy’ego Warhola. Nowe miejsce pozwoliło w odmienny zestawić ze sobą znane prace dzięki mamy możliwość przekonać się po raz kolejny, jak unikalną kolekcją dysponuje MoMa.

Wystawa „Being Modern: MoMA in Paris” w Fondation Louis Vuitton w Paryżu
Fot. Materiały prasowe

„Podwójny Elvis” Andy Warhol, 1963; rzeźba Constantina Brâncușiego „Ptak w przestrzeni”, 1928; „Kąpiący się” Paul Cezanne, 1885.

Polecamy też: Frida Kahlo wciąż fascynuje! Ruszyła wystawa w Poznaniu poświęcona jej twórczości! Co na niej zobaczymy?
 

Arcydzieła podróżują osobno

Wypożyczenie tak dużej liczby arcydzieł na tak długi czas raczej się nie zdarza. A mówiąc szczerze… nie zdarza się nigdy. Tym razem było możliwe jedynie dlatego, że liczące 90 lat Museum of Modern Art przechodzi właśnie poważną modernizację pod okiem renomowanej firmy Diller Scofidio + Renfro. Osobnym problemem było przetransportowanie takiej masy często bezcennych dzieł do Europy. Szczegóły tego procesu skrywa ścisła tajemnica. Wiadomo jedynie, że kolekcja podróżowała na pokładach dziesiątków samolotów, a wartość jednej przesyłki nie mogła przekroczyć ściśle określonej kwoty. Suma, na którą ubezpieczona jest wyjątkowa na skałę światową kolekcja również nie jest znana. A zatem jeśli będziecie w Paryżu odwiedźcie koniecznie zaprojektowany przez Franka Gehry’ego budynek Fondation Louis Vuitton. To zdecydowanie bliżej niż do Nowego Jorku!

Wystawa „Being Modern: MoMA in Paris” w Fondation Louis Vuitton w Paryżu
Fot. Materiały prasowe

Cindy Sherman, 1978.

„Being Modern: MoMA in Paris”, Fondation Louis Vuitton, Paryż. Wystawa czynna do 5 marca 2018.

Polecamy też: Kostiumy Lady Gagi, Beyonce i Davida Bowie na niezwykłej wystawie! Ich autorem jest… Thierry Mugler! Gdzie i kiedy będzie można ją zobaczyć?

 Fundacji Louis Vuitton w Paryżu
Fot. Materały prasowe

Zaprojektowany przez słynnego architekta Franka Gehry paryski budynek Fundacji Louis Vuitton.

Polecamy też:  Niesamowita przemiana budynku Fundacji Louis Vuitton! Jej autorem jest artysta, który już pracował z tym domem mody!

Wideo

Te kultowe filmowe kwestie Jerzego Stuhra przeszły do historii! Też je uwielbiasz?

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Pierwszy wywiad Agnieszki Radwańskiej po zakończeniu kariery! Andrzej Piaseczny szczerze o… seksie!