ZE ŚWIATA FILMU

TOP 10: Najbardziej dochodowe filmy wszech czasów!

Który film zarobił najwięcej w historii?

Łukasz Kaliński 10 lutego 2019 17:56

18.000.000.000 (słownie: osiemnaście miliardów!) dolarów – tyle na całym świecie zarobiło w kinach dziesięć najbardziej dochodowych filmów w historii. Blisko pięć miliardów z tej kwoty zarobiły dwa filmy Jamesa Camerona znajdujące się na dwóch pierwszych miejscach. Również około pięciu miliardów dolarów zarobiły znajdujące się w pierwszej dziesiątce listy najbardziej dochodowych filmów wszech czasów trzy części serii, która w 2019 roku trafi do kin ze swoją odsłoną numer cztery. Można więc wyrazić przekonanie graniczące z pewnością, że już w połowie roku dojdzie do przetasowań w poniższym zestawieniu.

W naszym zestawieniu znajdziecie dziesięć najbardziej dochodowych filmów w historii kina (stan na styczeń 2019 roku). Został tu uwzględniony jedynie dochód, jaki przyniosły w kinach, bez przychodów wygenerowanych z dystrybucji wideo i DVD, emisji telewizyjnych czy marketingu. Gdyby bowiem uwzględnić np. ponad miliard dolarów, jaki na rynku wideo/DVD wygenerował Titanic, lista wyglądałaby inaczej. Przy sporządzaniu listy najbardziej dochodowych filmów zwykło się jednak opierać jedynie na dochodach kinowych, gdyż te są najłatwiejsze do oszacowania i zweryfikowania.

Z kolei, gdyby brać pod uwagę inflację, na pierwszym miejscu listy znalazłby się film Przeminęło z wiatrem, który zarobił 3 miliardy 703 miliony dolarów. Dla porównania dochód Avatara z uwzględnieniem inflacji to 3 miliardy 251 milionów dolarów.

Top 10 najbardziej dochodowych filmów

10. „Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II” (2011)

Ostatnia część sagi o przygodach Harry’ego Pottera to najbardziej dochodowy film serii, która przyniosła w kinach 7 miliardów 700 milionów dolarów zysku. Oparta na książkach J.K. Rowling saga to trzecia najbardziej dochodowa seria w historii kina.

Dochód: 1,341,511,219 dolarów

9. „Czarna Pantera”, „Black Panther” (2018)

Prawdopodobnie najbardziej niespodziewana pozycja na liście dziesięciu najbardziej dochodowych filmów wszech czasów. Pierwszy czarnoskóry superbohater Marvela – Czarna Pantera – okazał się nie tylko filmem, ale i wydarzeniem społecznym. Wakanda powróci!

Dochód: 1,346,913,161 dolarów

8. „Avengers: Czas Ultrona”, „Avengers: Age of Ultron” (2015)

Druga część jedynej trylogii, jaka w całości znalazła się na liście najbardziej dochodowych filmów wszech czasów. Na kwiecień 2019 roku planowana jest premiera czwartej części cyklu, filmu Avengers: Endgame, która z pewnością zamiesza w tym zestawieniu.

Dochód: 1,405,403,694 dolarów

7. „Szybcy i wściekli 7”, „Furious 7” (2015)

Mało kto już pamięta, że trzecia część serii Szybcy i wściekli miała być ostatnią. Kilka miliardów dolarów później wyścigowy cykl ma się świetnie, a już w 2019 roku do kin trafi kolejna odsłona przygody: Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw.

Dochód: 1,516,045,911 dolarów

6. „Avengers”, „The Avengers” (2012)

Kiedy na jednym ekranie po raz pierwszy pojawili się razem Iron-Man, Kapitan Ameryka, Niesamowity Hulk, Thor, Czarna Wdowa, Sokole Oko i Loki – musiało skończyć się hitem. Półtora miliarda zysku zapewniło filmowi Jossa Whedona szóste miejsce na liście najbardziej dochodowych filmów.

Dochód: 1,518,812,988 dolarów

5. „Jurassic World” (2015)

Takiego sukcesu finansowego czwartej części Parku jurajskiego również nie spodziewał się nikt. Próba odtworzenia serii, którą zakończył niezbyt udany Park jurajski 3 okazała się strzałem w dziesiątkę. Dinozaury powróciły potem w jeszcze jednym filmie i nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa.

Dochód: 1,671,713,208 dolarów

4. „Avengers: Wojna bez granic”, „Avengers: Infinity War” (2018)

Preludium do czwartej części serii, filmu Avengers: Endgame zapowiada, że już w połowie 2019 roku pierwsza trójka najbardziej dochodowych filmów wszech czasów może się zatrząść w posadach. Wszyscy są ciekawi, co dalej po pstryknięciu palcami przez Thanosa.

Dochód: 2,048,359,754 dolarów

3. Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy, Star Wars: The Force Awakens (2015)

Na ten powrót czekali wszyscy. Najbardziej znana kosmiczna saga i jej bohaterowie powrócili w filmie, który stał się możliwy dzięki odkupieniu praw do serii przez studio Disneya. Trzy kolejne filmy później seria Star Wars ma się wciąż w najlepsze.

Dochód: 2,068,223,624 dolarów

2. Titanic (1997)

Przechodzimy do miejsca na szczycie listy najbardziej dochodowych filmów wszech czasów zarezerwowanego dla Jamesa Camerona i jego filmów. Ukochana przez widzów historia miłości Rose i Jacka (Kate Winslet i Leonardo DiCaprio), rozegrała się w tle najsłynniejszej katastrofy morskiej w dziejach.

Dochód: 2,187,463,944 dolarów

1. Avatar (2009)

Produkcja Avatara miała ruszyć zaraz po zakończeniu zdjęć do Titanica. James Cameron poczekał jednak kilka lat na taki rozwój techniki filmowej, który w pełni pozwoliłby przenieść mu swoją wizję filmowego świata na duży ekran. Powiedzieć, że opłaciło się poczekać, to za mało.

Dochód: 2,787,965,087 dolarów  ZOBACZ ZDJĘCIA

Wideo

Te kultowe filmowe kwestie Jerzego Stuhra przeszły do historii! Też je uwielbiasz?

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Pierwszy wywiad Agnieszki Radwańskiej po zakończeniu kariery! Andrzej Piaseczny szczerze o… seksie!