ZE ŚWIATA KULTURY

Znamy laureatów tegorocznych Paszportów Polityki!

Sprawdź, kto zdobył to prestiżowe wyróżnienie

Konrad Szczęsny 8 stycznia 2019 21:40
Marta Górnicka, Paszporty Polityki 2019
Fot. Piotr Molecki/East News

Za nami gala rozdania Paszportów Polityki! Nagrody tygodnika Polityka od lat uznawane są za niezwykle prestiżowe, zaś ich laureaci odnoszą spektakularne sukcesy w dziedzinach takich jak film, muzyka, literatura czy sztuka. Tegoroczna gala odbyła się 8 stycznia w Teatrze Polskim w Warszawie. Uroczystość poprowadzili Grażyna Torbicka i Jerzy Baczyński. Sprawdź, kto został laureatem!

Paszporty Polityki 2019 - laureaci

Paszportami Polityki za 2018 rok uhonorowani zostali przedstawiciele siedmiu dziedzin sztuki: Filmu, Teatru, Literatury, Sztuk Wizualnych, Muzyki Poważnej, Muzyki Popularnej i Kultury Cyfrowej. Oto pełna lista laureatów! 

Kategoria FILM:

Olga Chajdas
Agnieszka Smoczyńska
Joanna Kulig

Nie mogło być inaczej! To Zula z filmu Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego otrzymała wyróżnienie. „Za niejednoznaczną i wiarygodną, twardą i delikatną, odpychającą i pociągającą, zawsze skupiającą na sobie uwagę rolę w „Zimnej wojnie”, najlepszym polskim filmie minionego roku”, podkreślono w uzasadnieniu.

Kategoria TEATR:

Marta Górnicka
Anna Karasińska
Weronika Szczawińska

Paszport Polityki powędrował do Marty Górnickiej. „Za współczesną koncepcję chóru antycznego jako wehikułu przemiany artystycznej i społecznej. Za realizowane także poza Polską spektakle, w których stają na jednej scenie ludzie różnych płci, profesji i poglądów”, czytamy na stronie tygodnika Polityka.

Kategoria LITERATURA:

Olga Drenda
Małgorzata Rejmer
Łukasz Zawada

Paszportem Polityki została uhonorowana Małgorzata Rejmer za książkę Błoto słodsze niż miód oraz „za umiejętność słuchania ludzi niewysłuchanych i wytrwałość w poszukiwaniu właściwego języka do wyrażenia najtrudniejszych emocji”.

Kategoria SZTUKI WIZUALNE:

Martyna Czech
Diana Lelonek
Rafał Milach

Paszport Polityki powędrował do Diany Lelonek. „Za oryginalną w artystycznym wyrazie analizę zagrożeń, jakie niesie współczesna cywilizacja. Za sztukę mądrze zaangażowaną i ciekawie kwestionującą antropocentryczny punkt widzenia”, zaznaczyli organizatorzy. Laureatka w przemówieniu zaapelowała o włączenie się w walkę o ochronę środowiska i zaprotestowała przeciwko planowanej przez ministerstwo środowiska rzezi dzików.

Kategoria MUZYKA POWAŻNA:

Aleksander Nowak
Jakub Józef Orliński
Tomasz Ritter

Paszport Polityki trafił do Aleksandra Nowaka. „Za niezależność twórczą i oryginalne muzyczne spojrzenie na świat. Za „ahat ilī – siostrę bogów”, która przywraca wiarę w przyszłość opery”, podkreślono w uzasadnieniu.

Kategoria MUZYKA POPULARNA:

Jan Młynarski
Dawid Podsiadło
Krzysztof Zalewski

Paszport Polityki przyznano Dawidowi Podsiadło, którego hit Małomiasteczkowy był w miniony roku najchętniej graną przez rozgłośnie radiowe w kraju polską piosenką. „Za odnalezienie punktu, w którym przecina się gust szerokiej publiczności i krytyki. Za pokazanie, że sukces na masową skalę można odnieść bez porzucania indywidualności i niezależności”, stwierdziło jury.

Kategoria KULTURA CYFROWA:

11 bit studios
Juggler Games
panGenerator

Paszport Polityki powędrował do grupy panGenerator. „Za fenomenalne spajanie światów analogowego i cyfrowego w jedną całość, za kreatywność w tworzeniu przedmiotów i instalacji, które stają się łącznikami pomiędzy nowoczesnością i tradycją”, podkreślili organizatorzy plebiscytu.

Przyznano jeszcze nagrodę specjalną: Kreator Kultury. „To nagroda za błyskotliwość, pracowitość oraz odwagę artystyczną i życiową”, zaznaczono. Otrzymała ją Krystyna Janda. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!  

Wideo

Te kultowe filmowe kwestie Jerzego Stuhra przeszły do historii! Też je uwielbiasz?

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Narodziny gwiazdy, czyli Julia Wieniawa o trudnych wyborach i drodze do sukcesu. Plus Wielki Horoskop na 2019 rok!